Logowaniepodłoga
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
zakmnij
RSS RSS YouTube facebook

Z francuskim za pan brat

5 DODAJ
KOMENTARZ


Ocena:Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)
Data dodania: 2012-10-17
Odsłony: 4234
Autor: gemmei

Hej! Ponieważ od roku uczę się języka francuskiego, postanowiłam podzielić z Wami dotychczas zdobytą wiedzą :) Myślę, że każdemu z nas prędzej czy później przydadzą się podstawowe zwroty w obcym języku, poza tym im więcej umiesz, tym lepiej. Dziś dość lakoniczny samouczek jednego z najpopularniejszych języków – mam nadzieję, że przypadnie Wam do gustu. Pozdrawiam :)

Na początek kilka słów o języku francuskim. Pochodzi on z grupy tzw. języków romańskich, a jako językiem ojczystym posługuje się nim około osiemdziesiąt milionów ludzi – jak nietrudno zgadnąć – najwięcej z nich to rodowici Francuzi, następnie Belgowie, Szwajcarzy, a także mieszkańcy Stanów Zjednoczonych (głównie z Luiziany i stanu Maine). W chwili obecnej francuski plasuje się na trzecim miejscu, jeśli chodzi o posługiwanie się nim w komunikacji międzynarodowej.

Zatem przejdźmy do rzeczy. W nawiasach kwadratowych podaję wymowę danych sformułowań.

Na dobry początek: zapoznanie się z drugą osobą.

♥ Salut! [salu!] – Cześć!

♥ Tu t’appelles comment? [tu tapel komą?] – Jak masz na imię?

♥ Je m'appelle ... [że mapel ...] – Mam na imię ...

♥ Et toi? [e tła?] – A Ty?


Przykładowe imiona w języku francuskim:

♥ Nathalie [Natali] – Natalia

♥ Justine [Żustin] – Justyna

♥ Micheline [Miszlin] – Michalina

♥ Emilie [Emili] – Emilia

♥ Simon [Simą] – Szymon


Następnie słówka „tak” oraz „nie”:

♥ Oui [łi] – Potwierdzenie

♥ Non [] – Zaprzeczenie


...oraz podstawowe zwroty grzecznościowe:

♥ Merci [mersi] – Dziękuję

♥ Pardon [pardą] – Przepraszam

♥ Bonjour [bążur] – Dzień dobry

♥ Au revoir [orewła] – Do widzenia

♥ S'il vous plait [sil wu ple] – Proszę


Krok drugi: pytanie o samopoczucie:

♥ ça va? [sa wa?] – Jak się masz?

♥ ça va bien, merci [sa wa bię, mersi] – Mam się dobrze, dziękuję

♥ ça va mal [sa wa mal] – Źle się dzieje, mam się niekorzystnie


Gdy ktoś spyta nas, w jakim języku mówimy...

♥ Tu parles polonais / anglais / francais / allemand / russe? [Tu parl polone / ąglą / frąse / olmą / rus?] – Mówisz po polsku / angielsku / francusku / niemiecku / rosyjsku?


...odpowiadamy:

♥ Oui, Je parle ... [łi, że parl ...] – Tak, mówię ... – w miejsce kropek podajemy konkretny język, np. francais [frąse]

♥ Non, Je ne parle pas ... [ną, że ne parl pa ...] – Nie, nie mówię ... – w miejsce kropek podajemy konkretny język, np. anglais [ąglą]

1 2 right

Przeczytaj inne arty

brak wasze wiersze Ukojenie *** Poezjo, Matko moja Ma Bogini słodka Z Tobą chcę iść przez życie Cokolwiek mnie spotka Tyś jest moja Siostrą I...
brak wasze wiersze Najdoskonalsza obietnica *** Twój pocałunek Niczym pieczęć Najdoskonalsza obietnica Że jesteś tu Bo być chcesz I że Cię to zachwyca Twój pocałunek Ah, ruch warg Który...
brak wasze wiersze Cudna Marlena *** Nie znam Cię, ale sądzę Że mogę Ciebie znać I mieć, i spać z Tobą – za...

Nowe artykuły_

RSS RSS
ENEMEF: MARATON GROZY Z PREMIERĄ DZIEDZICTWAfilmy
ENEMEF: MINIMARATON DEADPOOLA Z DEADPOOLEM 2filmy
ENEMEF: NOC REŻ. WERSJI WŁADCY PIERŚCIENIfilmy
Rozwód dla niebieskich oczuwasze opowiadania
ENEMEF: MARATON PITBULLA Z OSTATNIM PSEMfilmy
ENEMEF: NOC GROZY Z TRZEMA PREMIERAMIfilmy
ENEMEF: NOC HORRORÓW – ANTYWALENTYNKIfilmy
NOC Z GREYEM Z PREMIERĄ NOWEGO OBLICZA GREYAfilmy
Anna Lissewska Masz pytanie, ale boisz się zapytać? Sprawdź moje odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące miłości i seksu! Anna LissewskaKomentarze_ 5


brak

Jak na rok nauki to same podstawy. Ja tego języka uczyłam się 6 pięknych lat i to w zakresie rozszerzonym Ale przepadło gdy poszłam do technikum tu zapanował rosyjski którego nienawidzę;)

brak

Jeszcze bym dodał że głównie mieszkańcy prowincji Quebec w Kanadzie posługują się francuskim. Miałem okazję być w Montrealu, przepiękne miasto, pełno atrakcji i mój pierwszy rzeczywisty kontakt z francuskim. Oczywiście też wielu tamtejszych mieszkańców mówi po angielsku, ale jako drugim językiem, więc zawsze próbowałem mówić po francusku, ewentualnie w ostateczności zadałbym pytanie po angielsku :) Warto się uczyć języków i rozwijać nasze umiejętności kontaktowe. Nigdy nie wiadomo kiedy nam się to przyda!

brak

Francuski i sama Francja bardzo mnie w sobie rozkochały! Teraz mi się marzy podróż do Belgii, a, że wiem, że się dogadam to już nie mogę się doczekać. Niestety, nie prędko mi się uda wyjechać. Ale trzeba wierzyć. :) Bardzo dobry samouczek, gratuluję. I zgadzam się, że im więcej człowiek umie, tym lepiej. Przecież nigdy nie wiemy czy nie spotkamy Francuza, który się okaże miłością naszego życia, więc warto być na to przygotowanym :D Ja uczyłam się francuskiego w Szkole Języka Francuskiego na warszawskim Śródmieściu i każdemu Warszawiakowi mogę bez obaw polecić. Niesamowita kadra - do dziś wspominam z uśmiechem na twarzy. :)

brak

Zgadzam się, to taki melodyjny język. (Choć mnie nigdy nie ciągnęło do jego nauki.) Mam nadzieję, że reklama w środku tekstu za bardzo nie przeszkadza w odbiorze treści.

brak

Francuski jest piękny i zawsze chciałam się go nauczyć! :)

Dodaj komentarz