Logowaniepodłoga
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
zakmnij
RSS RSS YouTube facebook

Czy chrapanie należy leczyć?

0 DODAJ
KOMENTARZ


Ocena:Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)
Data dodania: 2016-09-15
Odsłony: 1074
Autor: Redakcja

Chrapanie często bywa bagatelizowane – w bardzo wielu przypadkach sprowadza się je do roli obiektu żartów. Nie do śmiechu jest na pewno osobom, których partnerzy lub partnerki chrapią, utrudniając przy okazji życie sobie i tym, którzy znajdują się w ich otoczeniu. Wbrew pozorom najbardziej przykrą konsekwencją chrapania może być nie tylko pogorszenie relacji między domownikami – specyficzne odgłosy wydawane podczas snu mogą bowiem świadczyć o poważnych problemach natury zdrowotnej.

Chrapanie nie jest chorobą – to dźwięk, który w określonych warunkach towarzyszy oddychaniu podczas snu. Pojawia się w wyniku wibracji tkanek miękkich (gardła, języka i podniebienia), które rozluźniają się, gdy śpimy, utrudniając normalny przepływ powietrza. Przyczyną wibracji i jednocześnie charakterystycznego zjawiska akustycznego może być również zaburzona drożność nosa na skutek występowania polipów, krzywej przegrody albo przerostu migdałków podniebiennych.

Kiedy z chrapaniem trzeba zgłosić się do lekarza?

Wśród okoliczności, które sprzyjają chrapaniu ze względu na wpływ wywierany na napięcie mięśni nosogardła, znajduje się picie alkoholu, palenie papierosów i przyjmowanie niektórych leków, a także otyłość. Podejmując walkę z chrapaniem, warto w pierwszej kolejności wyeliminować właśnie te czynniki. Czasami jednak taka interwencja nie wystarcza. Jak w wywiadzie dla portalu gazeta.pl wypowiadał się dr. n. med. Michał Michalik, po 40. roku życia zaburzenia oddychania podczas snu ma blisko 80 procent osób, z czego u 20 procent pojawia się niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia, bezdech senny.

Wystąpienie obturacyjnego bezdechu sennego jest przesłanką, która powinna bezwględnie skłonić pacjenta do wizyty u specjalisty.Dolegliwość jest groźna dla zdrowia, ponieważ prowadzi do niedotlenienia organizmu. Jej skutkiem jest chroniczne zmęczenie i kłopoty z koncentracją w ciągu dnia, a w dalszej perspektywie także rozwój nadciśnienia tętniczego. W skrajnych przypadkach niedotlenienie może spowodować nawet zawał albo udar mózgu.

Sposób leczenia chrapania jest uzależniony od przyczyny, która wywołuje dolegliwość., a także od stopnia jej nasilenia. Po przeprowadzeniu postępowania diagnostycznego lekarz może zdecydować, że chrapanie jest wywołane wadą anatomiczną (jak np. skrzywiona przegroda nosowa albo przerost migdałków) i po prostu usunąć ją chirurgicznie. U osób, w przypadku których chrapaniu towarzyszą bezdechy senne, stosuje się często specjalne aparaty z maską i pompą wytwarzającą ciągłe nadciśnienie. Powstały dzięki niemu strumień powietrza nie dopuszcza do zwężenia dróg oddechowych i utrzymuje je otwarte. Jest to jednak rozwiązanie doraźne i nie likwiduje przyczyny problemu.

Jeśli przyczyną chrapania jest natomiast przerost, nadmierne zwiotczenie lub wydłużenie tkanek miękkich, np. języka, języczka albo podniebienia, do leczenia dolegliwości lekarz może zarekomendować jedną z najnowocześniejszych metod wykorzystujących energię lasera (terapia systemem NightLase) lub fal radiowych (termoterapia bipolarna aparatem Celon, inaczej koblacji). Obie są małoinwazyjne, a ich działanie jest oparte o podobną zasadę: wytwarzane impulsy prowadzą do zmniejszenia narządów miąższowych, wzrostu ich sprężystości i usztywnienia, dzięki czemu prawdopodobieństwo wpadnięcia w wibracje zostaje wyeliminowane.

Współczesna medycyna dysponuje szeregiem sposobów, za pomocą których bez większych trudności można pozbyć się uciążliwego problemu, jakim jest chrapanie (ile kosztuje leczenie chrapania dowiesz sie tutaj: www.tourmedica.pl/kliniki/leczenia-chrapania-i-bezdechu-sennego). Nie warto zatem czekać, aż nasza partnerka lub partner na dobre stracą cierpliwość wskutek nocnych „koncertów”, tylko zawczasu skonsultować się z lekarzem i przekonać się, jakie stoją przed nami możliwości. Jeśli natomiast obserwujemy u siebie kłopoty z koncentracją, zmęczenie i niewyspanie, nawet mimo tego, że położyliśmy się wcześnie, wizyta u specjalisty jest konieczna, przyczyną problemów może być bowiem bezdech senny. Możliwe, że dzięki szybkiej konsultacji z lekarzem w przyszłości unikniemy poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Tourmedica.pl


Przeczytaj inne arty

brak filmy ENEMEF: MARATON GROZY Z PREMIERĄ DZIEDZICTWA ENEMEF: Maraton Grozy to ekscytujące rozpoczęcie wakacji specjalnie dla fanów mocnych wrażeń i kina z...
brak filmy ENEMEF: MINIMARATON DEADPOOLA Z DEADPOOLEM 2 ENEMEF: Minimaraton Deadpoola to spotkanie oko w oko z najbardziej kontrowersyjnym i niepoważnym superbohaterem w...
brak filmy ENEMEF: NOC REŻ. WERSJI WŁADCY PIERŚCIENI ENEMEF: Noc Reżyserskich Wersji Władcy Pierścieni w odpowiedzi na liczne prośby fanów serii powraca na...

Nowe artykuły_

RSS RSS
ENEMEF: MARATON GROZY Z PREMIERĄ DZIEDZICTWAfilmy
ENEMEF: MINIMARATON DEADPOOLA Z DEADPOOLEM 2filmy
ENEMEF: NOC REŻ. WERSJI WŁADCY PIERŚCIENIfilmy
Rozwód dla niebieskich oczuwasze opowiadania
ENEMEF: MARATON PITBULLA Z OSTATNIM PSEMfilmy
ENEMEF: NOC GROZY Z TRZEMA PREMIERAMIfilmy
ENEMEF: NOC HORRORÓW – ANTYWALENTYNKIfilmy
NOC Z GREYEM Z PREMIERĄ NOWEGO OBLICZA GREYAfilmy
Anna Lissewska Masz pytanie, ale boisz się zapytać? Sprawdź moje odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące miłości i seksu! Anna LissewskaKomentarze_ 0


Dodaj komentarz