Logowaniepodłoga
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
zakmnij
RSS RSS YouTube facebook

Wegetarianizm

0 DODAJ
KOMENTARZ


Ocena:Ocena: 3 gwiazdki (polecamy)Ocena: 3 gwiazdki (polecamy)Ocena: 3 gwiazdki (polecamy)Ocena: 3 gwiazdki (polecamy)Ocena: 3 gwiazdki (polecamy)
Data dodania: 2011-10-05
Odsłony: 4179
Autor: Sheti

Wegetarianizm to swego rodzaju dieta odrzucająca spożywanie mięsa i ryb. Czy jest zdrowa i odpowiednia dla każdego? Co sprawia, że ludzie zostają wegetarianami?

Nikt nie zaprzeczy, że warzywa i owoce są zdrowe. Jednak nie każdy jest w stanie jeść tylko owoce i warzywa. Są oczywiście tacy ludzie – nazywają się weganie. Wegetarianizm natomiast dopuszcza jeszcze spożywanie nabiału i jaj. Dzięki temu organizm dostaje więcej składników odżywczych. Należy pamiętać, że i taka dieta nie jest odpowiednia dla każdego. Są ludzie, którzy po prostu muszą dostarczać organizmowi pewne ilości mięsa, żeby nie mieć problemów zdrowotnych. Jednak każdy człowiek, który przechodzi na wegetarianizm, powinien być przygotowany na to, że początkowo może źle się czuć: zawroty głowy, słabość, omdlenia. Nie należy się tym jednak zrażać. Nasz organizm po prostu musi się przyzwyczaić do nowej sytuacji. Musi przestawić się na nowy tryb pracy. Należy także uzupełniać swój jadłospis o takie rzeczy jak soja czy soczewica. Obecnie na rynku jest mnóstwo takich produktów: kotlety sojowe, wędlina sojowa i różne inne. Wypadałoby także robić okresowe badania krwi. No i nie zaszkodzi skonsultować naszej decyzji przejścia na wegetarianizm z lekarzem.

Myślę jednak, że nie każdy jest gotowy na taką dietę. Można tutaj zaliczyć dzieci w okresie dojrzewania. One jednak potrzebują składników, które znajdują się w mięsie. Oczywiście, nie muszą ich jeść w ogromnej ilości, można stopniowo ograniczać te porcje, jeśli dziecko chce zmienić dietę. Młodzież też powinna podchodzić do tego racjonalnie.

A jakie są plusy wegetarianizmu?  Na pewno dobrze wpływa na utrzymanie szczupłej sylwetki. Dodatkowo nie przyczyniamy się do zabijania zwierząt (znam przypadki ludzi, którzy nie jedzą mięsa, bo za bardzo kochają zwierzęta). Dzięki temu dostarczamy także więcej witamin niż normalnie, czyli polepsza się nasza odporność. Zmniejsza się ryzyko zachorowania na różne choroby, a dodatkowo wegetarianie ponoć żyją dłużej.

A minusy? No cóż, jeśli nie będziemy prowadzić tej diety racjonalnie i nie będziemy zastępować produktów mięsnych innymi, odpowiednimi składnikami, to mogą nas czekać problemy ze zdrowiem.

A co nami kieruje, gdy zostajemy wegetarianami? Myślę, że w dużej mierze to, że chcemy jakoś chronić zwierzęta. To taki osobisty bunt przeciwko zabijaniu ich. Chociaż zdarza się, że po prostu mięso nam nie smakuje i spokojnie możemy się bez niego obejść.

 

Artykuł bierze udział w pierwszej edycji konkursu Nastek.pl na najlepszego arta. Jeśli Ci się spodobał - napisz o tym w komentarzu! W drugiej połowie października zapraszamy do głosowania na najlepszy art. A jeśli i Ty chcesz powalczyć o wspaniałe nagrody, to pisz i wysyłaj do nas swoje artykuły!


Przeczytaj inne arty

brak wasze artykuły Nietolerancja i stereotypy Do napisania tego artykułu skłoniły mnie dwie rzeczy. Pierwsza z nich to osobista frustracja. Druga...
brak szkoła "Ale pani nie było!" Zawsze byłam osobą, której nauka przychodziła z łatwością. Powiem szczerze – od zawsze lubiłam dowiadywać...
brak szkoła Studia - krok w dorosłość Gdy zakończymy naszą edukację w liceum, czeka nas podjęcie ważnej decyzji, a mianowicie – co...

Komentarze_ 0


Dodaj komentarz