Logowaniepodłoga
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
zakmnij
RSS RSS YouTube facebook

Szare osiedla

1 DODAJ
KOMENTARZ


Ocena:Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)
Data dodania: 2017-03-05
Odsłony: 579
Autor: choleryczna

Mieszkasz na szemranej dzielnicy? Dookoła Ciebie są ludzie żyjący na zasiłkach, zbierający puszki ze śmietników, stojący pod sklepem z butelkami od siódmej rano? Najpierw wybierają alkohol dla siebie, a sprawą podrzędną dla nich jest chleb dla dzieciaków?

Ty też na pewno taki jesteś.

Nienawidzę stereotypów. Zwłaszcza tych mocno krzywdzących. Wiem, że gdybym wychowała się w „porządnej” dzielnicy, z pięknymi domami, ogrodami i drogimi samochodami na posesjach, pewnie byłabym taka sama. Wówczas gdybym znała kogoś ze starego, szarego osiedla, patrzyłabym na tę osobę z pogardą. Staram się zrozumieć, dlaczego ktoś przyjmuje taką postawę, i jednocześnie pokazuję – na własnym przykładzie – że wśród patologii można żyć normalnie i być porządnym człowiekiem.

Ci ludzie piją, bo narobili takich długów, że grozi im utrata mieszkania. Piją, bo zaniedbali wykształcenie, nie mają i nie szukają pracy, żyją z dnia na dzień, z butelką najtańszego piwa w ręce. Opieka społeczna regularnie puka do ich drzwi, a oni bezwstydnie żebrzą o pomoc, choć właśnie planują zakup wódki na zbliżający się weekend.

Ja też nimi gardzę. Widząc, jak świadomie dokonują takich wyborów, jak wychowują małych kryminalistów, mam ochotę wrzeszczeć.

Ale są tam też zwyczajni, pracujący ludzie, zadbani i kulturalni. Tylko że to garstka tak mała, że aż niezauważalna, ginąca w odorze brudu i zniszczonych blokowisk. I to jest przykre.

Z drugiej strony są piękne domy, bogaci ludzie i ich idealne pociechy uczęszczające na najlepsze zajęcia w mieście. Na pierwszy rzut oka – perfekcyjna rodzina. Jednak za zamkniętymi drzwiami nierzadko się zdarza, że i tam dochodzi do awantur, przemocy fizycznej i picia na umór. Może trochę różnią się sceneria i jakość alkoholu, ale to ta sama sytuacja. Sytuacja, której nie widać. A w blokach wszystko jest pokazane jak na dłoni.

Ocenianie kogoś przez pryzmat pochodzenia czy cyfr na koncie bankowym nie jest właściwym podejściem. Bo liczy się to, jaki ktoś jest, a nie to, co posiada. Tak banalne, a wciąż zapominane.


Przeczytaj inne arty

brak filmy ENEMEF: MARATON PITBULLA Z OSTATNIM PSEM ENEMEF: Maraton Pitbulla to wyjątkowa szansa, aby obejrzeć wszystkie części jednej z najpopularniejszych polskich serii...
brak filmy ENEMEF: NOC GROZY Z TRZEMA PREMIERAMI ENEMEF: Noc Grozy to niepowtarzalne wydarzenie dla fanów mocnych wrażeń, ze świetnym premierowym repertuarem: w...
brak filmy ENEMEF: NOC HORRORÓW – ANTYWALENTYNKI ENEMEF: Noc Horrorów – Antywalentynki to już coroczna tradycja fanów mrocznej strony kina. Tuż po...

Nowe artykuły_

RSS RSS
ENEMEF: MARATON PITBULLA Z OSTATNIM PSEMfilmy
ENEMEF: NOC GROZY Z TRZEMA PREMIERAMIfilmy
ENEMEF: NOC HORRORÓW – ANTYWALENTYNKIfilmy
NOC Z GREYEM Z PREMIERĄ NOWEGO OBLICZA GREYAfilmy
ENEMEF: MARATON Z WIĘŹNIEM LABIRYNTUfilmy
ENEMEF: GWIEZDNYCH WOJEN MINIMARATONfilmy
ENEMEF: MARATON SUPERBOHATERÓW Z PREMIERĄ LIGI SPRAWIEDLIWOŚCIfilmy
ENEMEF: PODWÓJNA NOC GROZY I HORRORÓWfilmy
Anna Lissewska Masz pytanie, ale boisz się zapytać? Sprawdź moje odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące miłości i seksu! Anna LissewskaOstatnie komentarze_

2018-03-05 14:30:22
title Jak już zostało powiedziane, to
2018-02-28 17:17:57
title Witaj Metalhead. Wszystko co sie
2018-02-27 20:56:02
title Witam serdecznie. Mam 11 lat.
2017-11-16 14:26:45
title Mi sie wydaje ze ten

Komentarze_ 1


brak

Tak, to prawda. Sama wychowalam sie w dzielnicy, ktora byla niczym legendarna Sycylia, gdyz ludzie albo wyemigrowali badz zajeli sie handlem narkotykami. powstawaly bandy i gangi. lecz nie jestem fatalistka, ktora uwaza , ze srodowisko determinuje cale nasze zycie, byc moze jest tak, ze tchorze nie robia nic, odwazni zrobia wiele by ich zycie mialo cel i sens.

Dodaj komentarz