Logowaniepodłoga
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
zakmnij
RSS RSS YouTube facebook

SUBkultury i KONTRkultury - podstawy i różnice.

0 DODAJ
KOMENTARZ


Ocena:Ocena: 3 gwiazdki (polecamy)Ocena: 3 gwiazdki (polecamy)Ocena: 3 gwiazdki (polecamy)Ocena: 3 gwiazdki (polecamy)Ocena: 3 gwiazdki (polecamy)
Data dodania: 2004-03-01
Odsłony: 23794
Autor: anita
Czytając artykuły, które pojawiają się w dziale "Subkultury", a także komentarze, które znajdują się tuż pod nimi, można odnieść wrażenie, że tak naprawdę większość ludzi nie ma zielonego pojęcia o tym, o czym pisze. To tak, jak z przysłowiowym dzwonem - wiedzą, że gdzieś dzwoni, ale nie wiedzą, w którym kościele. Ludziom brakuje elementarnej wiedzy na tematy, na które się wypowiadają, a teksty tych wtajemniczonych, krytykują zwykle dlatego, że po prostu boją się tego, co nowe i inne. To zjawisko pojawia się bardzo często - dlatego niezbędne jest wyjaśnienie niektórym, czym tak naprawdę jest subkultura i dlaczego np. sataniści, wbrew pozorom do niej nie należą.

Z socjologicznego punktu widzenia kultura (wg definicji Szczepańskiego) jest ogółem wytworów działalności ludzkiej (materialne i niematerialne wartości), a także zbiorem uznawanych sposobów postępowania, zobiektywizowanych i przyjętych w dowolnych zbiorowościach oraz przekazywanych innym zbiorowościom i następnym pokoleniom.

Tyle jeśli chodzi o samo pojęcie kultury. Poza tym wyżej opisane pojęcie ma dwa odłamy, które bardzo często występują w społeczeństwie, a mianowicie:

1. subkultury
2. kontrkultury

1. Subkultura jest to podkultura, pojęcie odnoszące się najczęściej do zjawisk, składających się na kulturę młodzieżową. Kultura młodzieżowa powstała dopiero po II wojnie światowej. Przejawami jej była moda młodzieżowa i muzyka rockowa. Uważa się, że subkultura jest wstępną fazą procesu, którego wynikiem jest kultura alternatywna (zastępcza).

Specyficznymi cechami tej grupy są:
- spontaniczność
- opozycyjność w stosunku do "kultury dorosłych"
- zanegowanie kultury dominującej w społeczeństwie
- odrzucenie wartości dorosłych
- tworzenie własnych wzorów zachowań
- podkreślenie indywidualności poprzez język (slang/żargon) i charakterystyczny wygląd

Najpopularniejszymi znanymi subkulturami są:
- rockersi
- hippisi (lata 60)
- skinheadzi
- punki (lata 70)
- gitowcy (w Polsce)
- depeszowcy (w Polsce)

Do subkultur zaliczane zwykle są:
- organizacje polityczne
- młodzieżowe grupy związane z muzyką
- ruchy religijne

2. Kontrkultura jest to ruch, który rozpoczął się buntem młodzieżowym w Nanterre w 1968r, a następnie objął wszystkie większe ośrodki uniwersyteckie we Francji (szczególnie Paryż, gdzie doszło do ostrych starć studentów z służbami porządkowymi). Podobne akcje miały miejsce w Niemczech i Włoszech. Młodzież głosiła hasła typu "Zakazuje się zakazywać!" oraz "Wyobraźnia dla władzy". Ruch ten skierowany był głównie przeciwko powszechnie uznanym prądom intelektualnym i artystycznym, a także wartościom i ustalonym stylom życia. Obecnie termin "kontrkultura" ma znaczenie negatywne. Jest przeciwieństwem subkultury. Grupa ta jako zjawisko społeczno - kulturowe zaowocowała powstaniem wielu sekt religijnych, satanistycznych i innych, często błędnie zaliczanych do subkultur. Jedynym plusem kontrkultury jest to, że powstały nowe formy twórczości w sztuce - pop-art, a także teatrze i literaturze.
I to by było tyle jeśli chodzi o wyjaśnienie - tej niewielkiej, ale bardzo istotnej różnicy.

Na podsumowanie mogę dodać jeszcze tylko tyle (dla tych, którzy niewiele zrozumieli z tego wywodu), że subkultura ma znaczenie POZYTYWNE, przy czym kontrkultura jest całkowitym jej przeciwieństwem, czyli ma znaczenie NEGATYWNE.

Przeczytaj inne arty

brak wasze artykuły Jak wywierać dobre wrażenie na ludziach? Przeczytałam kiedyś w jednym z moich bzdurnych, kolorowych czasopism, że to, czy pierwsze wrażenie przy...
brak filmy ENEMEF: MARATON SUPERBOHATERÓW Z PREMIERĄ LIGI SPRAWIEDLIWOŚCI ENEMEF: Maraton Superbohaterów z premierą "Ligi Sprawiedliwości" to emocjonujące spotkanie z najsłynniejszymi superbohaterami DC Comics!...
brak filmy ENEMEF: PODWÓJNA NOC GROZY I HORRORÓW ENEMEF: Noc Grozy i Horrorów, czyli legendarne coroczne święto horrorożerców tym razem odbędzie się w...

Komentarze_ 0


Dodaj komentarz