Logowaniepodłoga
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
zakmnij
RSS RSS YouTube facebook

Studia? Bez obawy, damy radę!

1 DODAJ
KOMENTARZ


Ocena:Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)
Data dodania: 2015-08-21
Odsłony: 2187
Autor: adzik96

Długo wyczekiwane przez wszystkich wakacje niestety powoli dobiegają końca. Sierpniowy okres zawsze niesie ze sobą świadomość zbliżającego się września. Czas powrotu do szkoły, do swoich klas i przyjaciół. Nieunikniony powrót do obowiązków. Jednak w tym całym szkolnym zamieszaniu niektórzy trafią do swoich klas po raz ostatni – mowa oczywiście o maturzystach.

Dzisiejszy artykuł chciałem poświęcić zagadnieniu trudnemu, ale potrzebnemu każdemu tegorocznemu maturzyście. Zapewne każdy, zaczynając szkołę średnią, mniej lub więcej rozmyślał na temat przyszłości i ewentualnych studiów. Dzisiaj, stojąc na progu swojego licealnego życia, musimy zdecydować, co chcemy robić w przyszłości.

Problem ten nie jest prosty i większość maturzystów przeraża myśl o konieczności podjęcia konkretnego kierunku studiów.

Pokażę wam jednak, że temat ten można „ugryźć” w dość prosty i przemyślany sposób. Na temat studiów oraz wyboru swojej życiowej drogi rozmawiałem z Kingą – maturzystką w roku szkolnym 2014/15, a w tej chwili już szczęśliwą studentką pierwszego roku filologii polskiej.

A: Witaj, Kingo! Cieszę się, że zechciałaś porozmawiać ze mną na temat studiów oraz pomóc maturzystom (czytelnikom nastek.pl) w rozjaśnieniu kwestii związanych właśnie z rozpoczęciem szkoły wyższej.

K: Cześć! Bardzo się cieszę, że mogę odpowiedzieć na wątpliwości czytelników i wyjaśnić im niektóre zawiłości związane z wyborem i rozpoczęciem studiów.

A: Kingo, kiedy poważnie rozpoczęłaś zastanawiać się nad wyborem konkretnego kierunku studiów? Czy nastąpiło to już na początku liceum? Rozpoczynałaś szkołę średnią z pewnością, że po jej zakończeniu będziesz kontynuowała edukację?

K: Zaczynając naukę w gimnazjum, byłam świadoma tego, że w przyszłości chcę iść na studia. Moje postanowienie wzmocniło się w liceum, jedynie wybór profilu klasy był dość trudny, bo w wieku szesnastu lat ciężko jest się zdecydować, co się definitywnie chce studiować, robić w życiu. W głowie miałam dwa kierunki: analityka medyczna, a jeśli mi się nie uda – filologia angielska. Zostałam postawiona pod ścianą, bo tak naprawdę jako szesnastolatka nie do końca wiedziałam, czy życie popchnie mnie w stronę medycyny, czy w zupełnie innym kierunku, jakim są studia humanistyczne. Przez dwa lata liceum byłam przekonana, że studia związane z medycyną są tym, co chcę robić. Jednakże po głębszym przemyśleniu wszystkich „za” i „przeciw” w trzeciej klasie podjęłam decyzję o rejestracji na dwa kierunki zupełnie niezwiązane z profilem klasy, w której byłam: filologię polską i angielską. W pewnym sensie niesatysfakcjonujące mnie wyniki z próbnej matury z biologii i chemii utwierdziły mnie w przekonaniu, że wykreślenie tych przedmiotów z deklaracji maturalnej było najrozsądniejszym, co mogę zrobić. I tak z trzech przedmiotów na poziomie rozszerzonym (biologia, chemia, język angielski) został mi jeden (język angielski). Jak się później okazało, po maturze ustnej i pisemnej, był to dobry wybór. Nawał nauki został zredukowany, matura poszła mi nad wyraz dobrze i w efekcie zostałam studentką filologii polskiej.

A: Gratuluję! Większość naszych przyszłych studentów traktuje szkołę wyższą na wzór szkół zawodowych. Zazwyczaj wyobrażają sobie, że przygotują one ich do wykonywania konkretnego zawodu i dadzą porządny wstęp na drogę zawodowej kariery. W czym twoim zdaniem pomagają nam studia? Jakie doświadczenia chcesz na nich zdobyć?

K: Coraz więcej młodych ludzi idzie na studia z przeświadczeniem, że wyższe wykształcenie to gwarancja zatrudnienia w zawodzie, jakiego rzekomo na studiach się uczymy. Tak naprawdę studia uczą teorii, a praktykę trzeba zdobyć samemu przy odrobinie samozaparcia i chęci do zdobywania doświadczenia. Moim zdaniem studia mają pomagać w zdobywaniu wiedzy o sobie i o otaczającym nas świecie, przygotowują nas do dorosłości, chociażby poprzez uświadomienie sobie, że najpierw należy wykonać obowiązki, a potem dopiero można się bawić (chociaż to powinno zostać wyniesione z domu). Studia nie są obowiązkowe, tak że każdy, kto znalazł się na uczelni wyższej, wie, czego chce, wie, w czym może mu pomóc to wyższe wykształcenie i jak je później wykorzystać. Jeśli chodzi o mnie, to chciałabym w jakiś sposób otworzyć się przed ludźmi, zdobyć nowe kontakty, które kiedyś będą mogły zapunktować w przyszłości, a także z drugiej strony kontynuować robienie tego, co lubię – czytanie książek, pisanie. Myślę, że pracownik, który lubi to, co robi, i pogłębia swoje zainteresowania poprzez studiowanie na konkretnym kierunku, jest zawsze lepiej postrzegany od tego, który jest po studiach, a tak naprawdę nie wie, dlaczego studiował to, a nie coś innego.

1 2 3 right

Przeczytaj inne arty

brak wasze opowiadania Poznanie Zatrzymał się przed lustrem. Ogromnym, w dębowej oprawie. Takie lustra bardzo często można spotkać w...
brak wasze opowiadania Ciemna strona mnie Ciemny, zimny i mokry dzień. Idealna wylęgarnia wszelkiego rodzaju chorób oraz złego samopoczucia. Niekorzystny biomet...
brak wasze opowiadania Spotkanie z Miłością Zatrzymałem się na środku czarnej asfaltowej drogi. Rozejrzałem się uważnie. Po bokach ulicy rosły wysokie...

Nowe artykuły_

RSS RSS
ENEMEF: MARATON PITBULLA Z OSTATNIM PSEMfilmy
ENEMEF: NOC GROZY Z TRZEMA PREMIERAMIfilmy
ENEMEF: NOC HORRORÓW – ANTYWALENTYNKIfilmy
NOC Z GREYEM Z PREMIERĄ NOWEGO OBLICZA GREYAfilmy
ENEMEF: MARATON Z WIĘŹNIEM LABIRYNTUfilmy
ENEMEF: GWIEZDNYCH WOJEN MINIMARATONfilmy
ENEMEF: MARATON SUPERBOHATERÓW Z PREMIERĄ LIGI SPRAWIEDLIWOŚCIfilmy
ENEMEF: PODWÓJNA NOC GROZY I HORRORÓWfilmy
Anna Lissewska Masz pytanie, ale boisz się zapytać? Sprawdź moje odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące miłości i seksu! Anna LissewskaOstatnie komentarze_

2018-03-05 14:30:22
title Jak już zostało powiedziane, to
2018-02-28 17:17:57
title Witaj Metalhead. Wszystko co sie
2018-02-27 20:56:02
title Witam serdecznie. Mam 11 lat.
2017-11-16 14:26:45
title Mi sie wydaje ze ten

Komentarze_ 1


brak

Matura całkiem dobrze mi poszła :D Wybrałem sobie już uczelnię WSB (dokładnie administację) ktoś studiował tam i może powiedzieć jak jest?

Dodaj komentarz