Logowaniepodłoga
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
zakmnij
RSS RSS YouTube facebook

2 in 1 - jak podróżować i studiować?

0 DODAJ
KOMENTARZ


Ocena:Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)
Data dodania: 2014-01-24
Odsłony: 1602
Autor: mloda14-14

Jeśli każdego dnia, idąc na uczelnię, zastanawiasz się, czy nie zmienić trasy i nie „wsiąść do pociągu byle jakiego”, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Zacznij od okolic            

Rozpoczynając studia, wiedziałam, że będzie  mi ciężko usiedzieć w jednym miejscu przez cały rok akademicki. Na początku października rozpoczęłam więc zwiedzanie bliższych okolic – popołudniami wsiadałam w tramwaj czy autobus i jeździłam po różnych dzielnicach, by poznać każdy fragment miasta. Po dwu miesiącach znałam już każdy zabytek, każde warte odwiedzenia miejsce i rejony, w które raczej nie warto  wybierać się wieczorami.
Czas: każda  wolna chwila.
Koszt: najlepiej bilet miesięczny lub rower.

Później nadszedł czas na pobliskie (30–40km) miasta, do których można dotrzeć pociągiem. Nie ma nic przyjemniejszego w sobotnie popołudnie niż spacer po rynku spokojnego miasteczka. Wiele miejsc można odkryć dopiero wtedy, gdy sami zwiedzamy miasto, nie korzystając z przewodników. Wystarczy wysiąść na dworcu i iść przed siebie, a zobaczymy rzeczy niewidoczne dla zwykłego turysty. Zobaczymy codzienność, często tak niezwykłą.
Czas: każda wolna chwila, najlepiej weekend.
Koszt: bilet studencki na pociąg Regio na taką trasę to ok. 10–15 zł w dwie strony.

Podróżuj, śnij, odkrywaj

Kiedyś wyobrażałam sobie, że idę na dworzec, wsiadam w najbliższy pociąg i jadę do ostatniej stacji. To moje małe marzenie spełniło się. Promocje przewoźników – np. Bilet weekendowy PKP Intercity czy Bilet Turystyczny Przewozów Regionalnych – pozwalają na włóczenie się po całej Polsce za niewielkie pieniądze (bilety normalne odpowiednio: 154 zł oraz 79/45 zł). Również Deutsche Bahn zza naszej zachodniej granicy ma w swojej ofercie podobne opcje – idealne dla podróżników. Wybierając nocne pociągi, oszczędzamy na noclegach i czasie – podróżujemy i odpoczywamy jednocześnie.
Czas: weekend (bilety są ważne z reguły od piątku do poniedziałku).
Koszt: ok. 150 zł za bilet bez zniżek.

Trip, travel, journey

Często na uczelniach pojawiają się dni rektorskie – można wtedy legalnie zrobić sobie odrobinę wolnego. Warto ten czas wykorzystać na udział w projektach organizowanych w ramach programu Youth In Action – tygodniowy wyjazd to koszt średnio ok. 300 zł, a doświadczenie, które można zdobyć podczas takiego wyjazdu – bezcenne. Każda chwila spędzona w międzynarodowym towarzystwie sprawia, że powrót na uczelnię jest bardzo ciężki – zaczyna brakować nieformalnej edukacji, warsztatów, na których wprowadza się teorię w życie, i ludzi, którzy motywują do działania.
Koszt: 30% kosztów dojazdu.

Dziekanka? Nie problem. Nie traktuj przymusowego wolnego jako tragedii – wykorzystaj ten czas jak najlepiej. Polecam wolontariaty – można wyjechać do innego kraju i zrobić coś dobrego dla innych. Jest wiele ofert EVS, każdy znajdzie coś dla siebie. Szkoda życia na siedzenie na fejsie, lepiej te pół roku/rok spędzić, robiąc coś pożytecznego, także dla siebie.
Koszt: 10% dojazdu (w przypadku EVS).

Nie trzeba mieć milionów na koncie bankowym, by spełniać swoje podróżnicze marzenia. Wystarczy pasja i miłość do kolejnych przebytych kilometrów. Nie siedź w domu, chodź z nami :)


Przeczytaj inne arty

brak wasze artykuły Ona Siedziałam przy biurku, dzień jak co dzień. Minuty w pracy dłużyły się niemiłosiernie, a do...
brak wasze artykuły Społeczeństwo głupiejące? Socjologowie od lat mówią o społeczeństwie starzejącym się, społeczeństwie chorującym, ale chyba nikt nigdy nie...
brak książki Z bagna do szczęścia, czyli recenzja Wolę być… „Wolę być… to opowieść o dorastaniu, odkrywaniu siebie, sprawdzaniu własnych możliwości i ograniczeń, o miłości,...

Komentarze_ 0


Dodaj komentarz