Logowaniepodłoga
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
zakmnij
RSS RSS YouTube facebook

Wywiad z Farben Lehre

9 DODAJ
KOMENTARZ


Ocena:Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)
Data dodania: 2011-11-16
Odsłony: 5264
Autor: mloda14-14

Farben Lehre. Zespół, który w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia. 5 listopada, w sobotę, w szczecińskim Empiku pojawił się Wojciech Wojda z Filipem Grodzickim. Spotkanie z fanami odbyło się przed koncertem z serii Punky Reggae Live, który miał miejsce w szczecińskim Domu Kultury Słowianin. Wraz z Farben Lehre na koncercie wystąpili The Analogs, Bethel, Zmaza.

O godzinie 15:40 w Empiku zaczęło się pojawiać coraz więcej osób. Plakaty porozklejane w galerii handlowej Kaskada zwiastowały spotkanie z Farben Lehre. Wiele osób miało na sobie koszulki z nazwą zespołu, niektórzy wyglądali jak stereotypowy punk – irokezy, kolczyki, glany, koszule. Przedstawicieli zespołu, Wojtka i Filipa, powitano brawami. Frekwencja na spotkaniu była duża, pojawiło się ponad 50 osób, które nie przyszły do Empiku przypadkowo.  Padało wiele pytań z publiczności, na które artyści cierpliwie odpowiadali. Były też autografy, które sprawiły, że na wielu twarzach pojawił się przeogromny uśmiech.

I my postanowiliśmy zadać zespołowi kilka pytań. Spotkaliśmy się z Wojciechem Wojdą,  wokalistą zespołu i autorem tekstów.


Nastek.pl:  Jak wspominacie Festiwal w Jarocinie w 1990, na którym zostaliście laureatami?

Wojciech Wojda – Farben Lehre:  Pierwszy raz graliśmy w Jarocinie w 1987 roku, w 1990 zostaliśmy laureatami Festiwalu, dzięki czemu staliśmy się bardziej rozpoznawalni. Wcześniej występowaliśmy w wielu krajach za granicą, m.in. w Niemczech, Czechach, na Białorusi. W Jarocinie w 1990 roku zagraliśmy bardziej znane utwory i myślę, że to przyczyniło się do nagrodzenia nas. Wtedy też więcej osób o nas usłyszało, a my zostaliśmy zmotywowani do dalszej pracy.

Nastek.pl:  Czy któryś z Waszych koncertów jakoś szczególnie utkwił Wam w pamięci?

Wojciech Wojda: Jest wiele koncertów, które pamiętamy. Nasz największy występ, który odniósł spektakularny sukces, to ten z 2006 roku z Woodstocku, który został wydany na płycie DVD. Wspominamy także tegoroczny Przystanek Woodstock, gdzie graliśmy w wiosce Kriszny. Dobrze pamiętamy występ z Festiwalu w Jarocinie w 1993, ten z 1990 uważamy za średni – wiemy, że mogliśmy zagrać wtedy dużo lepiej.

Nastek.pl: Większość maturzystów bardzo dobrze kojarzy Wasz utwór „Matura”. Skąd pomysł na jego napisanie?

Wojciech Wojda: Moja ówczesna dziewczyna pisała w 2000 roku maturę, utwór „Matura 2000” był więc zobrazowaniem jej (i moich problemów) związanych z egzaminem dojrzałości. Jest to piosenka uniwersalna, może dotyczyć każdego. Tylko Czerwone Gitary napisały wcześniej utwór o tym egzaminie, więc stwierdziliśmy, że i my możemy podjąć ten temat, szczególnie, że pomysły na tekst były z życia wzięte.

1 2 right

Przeczytaj inne arty

brak wasze opowiadania Rozwód dla niebieskich oczu Wioska. Ze 100 domów, kościół, dwa sklepy spożywcze, remiza. Autobusy PKS-u odjeżdżające dwa razy dziennie...
brak wasze artykuły Ona Siedziałam przy biurku, dzień jak co dzień. Minuty w pracy dłużyły się niemiłosiernie, a do...
brak wasze artykuły Społeczeństwo głupiejące? Socjologowie od lat mówią o społeczeństwie starzejącym się, społeczeństwie chorującym, ale chyba nikt nigdy nie...

Komentarze_ 9


brak

tez nie znałam,z widzenia ich kojarzę,ale nazwy zespołu jakoś nie bardzo...;)

brak

Nie znałam tego zespołu ale po przeczytaniu wywiadu sądzę, że są dość interesujący by posłuchać ich kawałków. Cóż może się do tego zespołu przekonam :)

brak

Ja tylko zacytowałam utwory wymienione w wywiadzie. Sama znam praktycznie całą dyskografię.. Ten zespół to moja pierwsza muzyczna miłość - i trwam przy niej wiernie od 4 lat. Byłam na ich koncertach wielokrotnie - w tym roku Juwenalia, Jarocin, Woodstock, Płock, no i ostatnio w październiku PRL u mnie w mieście... na to ostatnie miałam nie iść, bo stwierdziłam że przecież w tym roku byłam już tyle razy... No ale na szczęście w dniu koncertu, po południu, grali na żywo w jednym radiu w moim mieście.. można było przyjść. Poszłam tam z myślą "posłucham ich tu, to po co mam iść na PRL"... ale jak weszlam do studia i ich zobaczyłam, to po prostu nie mogłam przestać sie uśmiechać :D Jeszcze nie grali a ja już się szczerzyłam.Potem pierwsze dźwięki - i zrozumiałam jak bardzo ich uwielbiam, jak ważna jest dla mnie ich muzyka. No więc nie mogłam ominąć PRL :D

brak

Kultowy zespół :) Kto do tej pory nie znał/nie miał styczności z ich twórczością to gorąco polecam. Muzyka wpadająca w ucho a do tego teksty, szczere, opowiadające o problemach, inne, wybijające się z tej całej komercjalizacji. Świetny wywiad, szkoda że tak mało ;> Okonamaroko wymienił/wymieniła świetne tytuły,te najbardziej znane, ale polecam także gorąco posłuchać tych mniej znanych. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie w ich twórczości ;)

brak

okonamaroko, tak, to przeoczenie :)

brak

"Wydaje mi się, że najlepiej odbierane są utwory takie jak „Spodnie z GS-u”, „Kolory”, „Matura”, „Terrorysta”." - ta ostatnia piosenka to TerrorystaN.... mam nadzieję, że to zwykłe przeoczenie, bo nie wiem jak można nie znać tytułu tak zaje***stej piosenki.... A w 2000 roku to Wojciech Wojda miał jakieś 33 lata... to niezłą młódkę sobie wyrwał, osiemnastolatkę (skoro maturę pisała).. no cóż ;)

brak

Bardzo fajny i ciekawy wywiad. Życzę zespołowi, aby 25-lecie zespołu było jednie namiastką do lat, w których mogą istnieć i tworzyć. Mam nadzieje, że ich muzyka będzie mieć wartościowy przekaz, bo to niezmiernie ważne.

brak

Nic nie odda klimatu na koncertach, gdzie nawet 12-latki śmigają w skórzanych kurtkach i z kolorowymi irokezami, ale polecam zapoznanie się z twórczością zespołu na YT :) Możesz stwierdzić, że "to nie Twój klimat", ale przynajmniej będziesz wiedzieć przy czym szaleją polscy punk'owcy :)

brak

szczerze to na prawde jestem do tyłu bo nie słyszłąm o tym zespole. Pomimo iż jest on dla mnie zagadką i niewiadomą to i tak z wielką chęcią wybrałabym się na spotkanie z nimi. Wywiad jak zwykle interesujący. Przyznam że nastkowe wywiady sa chyba jedynymi które czytam z zainteresowaniem :) Oby tak dalej

Dodaj komentarz