Logowaniepodłoga
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
zakmnij
RSS RSS YouTube facebook

Inne zwyczaje seksualne

1 DODAJ
KOMENTARZ


Ocena:Ocena: 4 gwiazdki (polecamy)Ocena: 4 gwiazdki (polecamy)Ocena: 4 gwiazdki (polecamy)Ocena: 4 gwiazdki (polecamy)Ocena: 4 gwiazdki (polecamy)
Data dodania: 2007-03-04
Odsłony: 38228


Interesuje was poligamia. Zapis w Wikipedii definiuje ją jako formę małżeństwa, w której osób jednej płci może być więcej (gr. polis = „wiele” + gamos = „małżeństwo”, „gamet”; wielomałżeństwo) – w odróżnieniu od monogamii. „Może to być związek jednego mężczyzny z wieloma kobietami, czyli poligynia (wielożeństwo), lub związek jednej kobiety z wieloma mężczyznami, poliandria. Badania antropologiczne wykazały, że ta forma związku małżeńskiego była typowa dla ludów rolniczych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że w społecznościach określanych mianem poligamicznych większość mężczyzn żyje w związkach monogamicznych. Bowiem nazwa ta sygnalizuje jedynie, że w społecznościach tych poligamia jest dozwolona, choć dotyczy zazwyczaj jej części o wyższym statusie materialnym.”

Gdy poszperacie w internecie, dowiecie się, że... „Wiele społeczności w czasach starożytnych praktykowało wielożeństwo. Nie potępia go Biblia, wręcz przeciwnie – Stary Testament i pisma rabiniczne zaświadczają o jego legalności. Twierdzi się, że król Salomon miał 700 żon oraz 300 konkubin, również król Dawid miał więcej niż cztery żony, poza licznymi kochankami. Stary Testament reguluje nawet podział spadku pomiędzy synów od poszczególnych żon. Jedyną restrykcją dotyczącą poligamii jest zakaz zawierania małżeństwa z siostrą żony. Talmud doradza najwyżej cztery żony. Żydzi europejscy kontynuowali praktykę wielożeństwa aż do siedemnastego wieku, żydzi dalekowschodni aż do osiedlenia się w Izraelu, gdzie zabroniło tego prawo cywilne. Aczkolwiek prawo religijne, które unieważnia prawo cywilne, na wielożeństwo zezwala.”

Również: „Nigdzie w Nowym Testamencie nie znajduje się żaden wyraźny nakaz małżeństw monogamicznych lub żaden wyraźny zakaz praktykowania poligamii. Jezus nie wypowiadał się przeciwko poligamii, chociaż praktykowana była ona przez współczesnych mu Żydów. (...) Kościół w Rzymie, zabronił poligamii, aby dostosować się do kultury greko-romańskiej (która nakazywała monogamię, jednocześnie tolerując konkubinat oraz prostytucję). (...)

Koran, w przeciwieństwie do Biblii, ogranicza liczbę żon do czterech, pod bardzo surowym warunkiem sprawiedliwego oraz równego ich traktowania.” Także zobowiązuje do równego traktowania sierot, gdy kolejna żona jest wdową. Zwróćcie uwagę, że Koran mówi o wdowach i sierotach, a nie o niewyżytych mężczyznach, co przypisuje się poligamistom w naszej kulturze. Ale w naszym rozumieniu poligamista to ktoś, kto złamał prawo i ma więcej niż jedną żonę, a jego żony na ogół nic o sobie nie wiedzą. I raczej nie jest niewyżyty, lecz ma zaburzenia osobowości predysponujące go do prowadzenia „podwójnego życia”.

„Koran nie zachęca wierzących do praktykowania poligamii, nie uważa jej za stan idealny (tak jak np. Mormoni). Koran na poligamię zezwala.”

„Poligamia w Islamie wymaga obopólnej zgody. Nikt nie może zmusić kobiety do poślubienia żonatego mężczyzny. Poza tym, żona ma prawo zaznaczyć, że mąż nie może wziąć drugiej kobiety za żonę. Biblia, z drugiej strony, czasami ucieka się do poligamii drogą przemocy. Bezdzietna wdowa musi, nawet bez własnej zgody, wyjść za mąż za brata zmarłego męża, nawet jeśli jest on już żonaty.”

„W większości społeczności liczba kobiet przewyższa liczbę mężczyzn. W Stanach Zjednoczonych znajduje się co najmniej osiem milionów więcej kobiet niż mężczyzn, w Gwinei na 100 mężczyzn przypadają 122 kobiety; w Tanzanii na 100 kobiet przypada 95,1 mężczyzn.” Są miejsca oraz czasy, w których pojawiają się socjalne oraz moralne przyczyny skłaniające do wyboru takiej formy małżeństwa. Przy tak niezrównoważonej ilości mężczyzn do kobiet, jeśli nie ma pozwolenia na poligamię, zostaje celibat i dzieciobójstwo (wciąż zdarza się w niektórych społecznościach, że zabijane są nowonarodzone dziewczynki!) oraz tolerowanie prostytucji i „instytucji” kochanki. Zwolennicy poligamii pytają, czy nie jest bardziej uczciwym zezwolenie na wielożeństwo – instytucję akceptowaną kulturowo oraz społecznie respektowaną.

„Nam trudno zrozumieć, że kobiety wychowane w innych kulturach nie widzą w poligamii znamion ucisku, wyzysku, nie liczenia się z ich uczuciami, czy symbolu kobiecej degradacji. Wiele afrykańskich dziewcząt, chrześcijanek, muzułmanek, wyznawczyń innych religii woli wyjść za mąż za żonatego mężczyznę, który udowodnił, że będzie odpowiedzialnym mężem.

W odczuciach tych kobiet poligamia może być szczęśliwym doświadczeniem, pod warunkiem że żony zgadzają się ze sobą i nie ma między nimi rywalizacji, co większości europejskich dziewczyn i kobiet wydaje się niemożliwe do zrealizowania. Tymczasem zwolennicy pytają, czy poligamia praktykowana właściwie nie jest o wiele bardziej chrześcijańska niż rozwód oraz ponowne małżeństwo, biorąc pod uwagę opuszczone żony i dzieci.”

left 1 2 3 4 5 right

Przeczytaj inne arty

brak miłość i seks FAQ Nieśmiałość Wydaje się, że nieśmiałość nie jest taka zła. Nadaje tajemniczości, budzi w innych ciepłe uczucia...
brak miłość i seks FAQ Niesprawiedliwość losu... Czyli braki, wady i okaleczenia ciała Nie wszyscy są równie piękni, tak jak nie wszyscy równie inteligentni. Natura jednym dała więcej,...
brak miłość i seks FAQ Zdrada rodzica Rodzina, jaka jest, taka jest, ale ma być w komplecie. Tata z mamą mają być...

Komentarze_ 1


Dodaj komentarz