Logowaniepodłoga
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
zakmnij
RSS RSS YouTube facebook

Inne zwyczaje seksualne

1 DODAJ
KOMENTARZ


Ocena:Ocena: 4 gwiazdki (polecamy)Ocena: 4 gwiazdki (polecamy)Ocena: 4 gwiazdki (polecamy)Ocena: 4 gwiazdki (polecamy)Ocena: 4 gwiazdki (polecamy)
Data dodania: 2007-03-04
Odsłony: 38132

Nie będę ukrywać, że się na tym nie znam. To temat dla antropologów, etnografów i wyspecjalizowanych seksuologów. Nikim takim nie jestem, a na grzebanie w bibliotekach nie mam czasu, dlatego podeprę się głównie wiedzą z sieci. Na szczęście nie macie zbyt wyrafinowanych pytań na ten temat. Interesuje was obrzezanie, a szczególnie obrzezanie kobiet, poligamia, czasem ktoś coś usłyszy o obrzędach religijnych, które bardziej przypominają orgię niż duchowy rytuał. Wspomnę też o Kamasutrze, bo niektórym coś takiego obiło się o uszy :)


Obrzezanie

Zainteresowanie zwyczajami seksualnymi narodu żydowskiego wynika głównie z powszechnie wiadomego faktu, że praktykujący Żydzi są obrzezani i ci z was, nad którymi nie wisi widmo usunięcia napletka z powodu stulejki, nie umieją sobie wyobrazić, jak to wtedy jest. Ci, którzy mają problem ze stulejką, też na początku nie umieją sobie wyobrazić, ale wtedy to jest ich problem, a nie ciekawostka o narodzie żydowskim. Tymczasem usunięcie napletka nie jest domeną Żydów. Obrzezanych mężczyzn na świecie jest około 20-30%, z czego większość ze względów religijnych lub kulturowych. Zabiegowi temu poddawani są albo w niedługim czasie po narodzinach (w judaizmie), albo (w innych kulturach) w wieku pokwitania, by symbolicznie zaznaczyć początek dorosłości. Zabieg ten w różnych kulturach ma różną postać i z powodów religijnych poddawani są mu mężczyźni Bliskiego Wschodu (a więc oprócz Żydów także Arabowie), Afryki, Ameryki Południowej, państw Azji Południowo-Wschodniej z regionu Jawy, Borneo i Nowej Gwinei oraz Australii i wysp Pacyfiku.

W judaizmie obrzezanie jest nakazem religijnym i każdy wyznawca płci męskiej musi być mu poddany, z reguły ósmego dnia po urodzeniu. W islamie obrzezanie traktowane jest jako religijny nakaz lub tylko ważne zalecenie, jako że nie wspomina o nim Koran, a jedynie Sunna (zbiór obyczaju i praktyk islamu). Dokonywane jest w różnych krajach islamskich od ósmego dnia życia, lecz najczęściej w wieku około 14 lat.

Obrzezanie z przyczyn religijnych jest aktem rytualnym, ale prawdopodobnie wywodzi się z konieczności zachowania higieny intymnych części ciała, gdyż miejsce pod napletkiem jest jednym z najbardziej narażonych na gromadzenie się drobnoustrojów, zwłaszcza w ciepłym klimacie. Wraz z oczyszczaniem fizycznym, ważną rolę pełni oczyszczanie duchowe – obrzezanie (a czasem także nacięcie podłużne) jako rytuał inicjacyjny ma za zadanie (na czas gojenia ran) osłabić popęd płciowy, który w wielu kulturach uważany jest za „nieczysty”, a także zapobiegać lub przynajmniej utrudniać masturbację. Psycholog, badacz kultury Bruno Bettelheim, wywodził go z zazdrości mężczyzn o kobiecą miesiączkę, dany kobiecie przez naturę w postaci wypływu krwi sygnał, że jest już dojrzała. Pisze o tym w swojej słynnej pracy „Rany symboliczne”.

Ale nie tylko religia i obrzędy są powodem obrzezania – w niektórych częściach świata, głównie w krajach anglojęzycznych, stało się ono pod koniec XIX wieku popularne z przyczyn niby medycznych lub obyczajowych. Jest także powszechną praktyką w USA, na Filipinach, w Korei Południowej, licznych krajach afrykańskich i wysp południowego Pacyfiku. Ocenia się, że większość rodzących się chłopców w tych krajach jest mu poddawana. Kraje europejskie odznaczają się znacznie mniejszym odsetkiem obrzezanych mężczyzn, po II wojnie światowej zmalała popularność obrzezania także w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii.

Czasem jest modą, np. w wyniku propagowania poglądu, że jest to zabieg higieniczno-kosmetyczny i estetyczny, co wpłynęło na jego popularność w USA. W Korei Południowej zostało spopularyzowane przez wojska amerykańskie i jest dokonywane najczęściej około dwunastego roku życia. W krajach, w których większość dzieci jest obrzezywana, duża część dorosłych nieobrzezanych mężczyzn również decyduje się na dokonanie zabiegu. Jest to podyktowane lękiem przed innością, wyśmianiem a także przyzwyczajeniami estetycznych mieszkających tam kobiet, dla których nie obrzezany mężczyzna nie jest atrakcyjny seksualnie.

To, czy obrzezanie niespowodowane koniecznością medyczną jest korzystnym zabiegiem czy nie, jest kwestią wywołującą spory. Przytaczane są argumenty za i przeciw. W niektórych krajach europejskich (Finlandia, Szwecja) w latach 90. wprowadzono zakaz obrzezania chłopców z przyczyn poza medycznych.

Czym w rzeczywistości jest obrzezanie? U mężczyzn oznacza co najmniej usunięcie dużej części napletka, czasem także wędzidełka. W niektórych rytualnych zabiegach może polegać na rozmaitych sposobach okaleczenia żołędzi (do dziś w „cywilizowanych” częściach społeczeństwa Żydów i Arabów). Nie rodzi jednak większych sprzeciwów, bo postrzegane jest jako akt pozbawiony okrucieństwa, wykonywany metodami sprawiającymi mało bólu i z użyciem odpowiednich narzędzi, nie powodujący istotnych zmian w budowie męskiego ciała i nie naruszający żadnych żywotnych funkcji. Jednak istnieją rozbieżne relacje na temat dodatniego bądź ujemnego wpływu obrzezania na przebieg aktu seksualnego i psychikę, a także na temat tego, czy szok, jakim jest ból przy obrzezaniu, nie powoduje głębokiego urazu psychicznego u niemowlęcia (w przypadku Żydów), mającego wpływ na jego późniejsze życie. Z drugiej strony niewątpliwie negatywny wpływ miałby fakt odstawania od rówieśników, bycie kimś odmiennym, naruszanie zasad wiary.

1 2 3 4 5 right

Przeczytaj inne arty

brak miłość i seks FAQ Nieśmiałość Wydaje się, że nieśmiałość nie jest taka zła. Nadaje tajemniczości, budzi w innych ciepłe uczucia...
brak miłość i seks FAQ Niesprawiedliwość losu... Czyli braki, wady i okaleczenia ciała Nie wszyscy są równie piękni, tak jak nie wszyscy równie inteligentni. Natura jednym dała więcej,...
brak miłość i seks FAQ Zdrada rodzica Rodzina, jaka jest, taka jest, ale ma być w komplecie. Tata z mamą mają być...

Nowe artykuły_

RSS RSS
ENEMEF: MINIMARATON DEADPOOLA Z DEADPOOLEM 2filmy
ENEMEF: NOC REŻ. WERSJI WŁADCY PIERŚCIENIfilmy
Rozwód dla niebieskich oczuwasze opowiadania
ENEMEF: MARATON PITBULLA Z OSTATNIM PSEMfilmy
ENEMEF: NOC GROZY Z TRZEMA PREMIERAMIfilmy
ENEMEF: NOC HORRORÓW – ANTYWALENTYNKIfilmy
NOC Z GREYEM Z PREMIERĄ NOWEGO OBLICZA GREYAfilmy
ENEMEF: MARATON Z WIĘŹNIEM LABIRYNTUfilmy
Anna Lissewska Masz pytanie, ale boisz się zapytać? Sprawdź moje odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące miłości i seksu! Anna LissewskaKomentarze_ 1


Dodaj komentarz