Logowaniepodłoga
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
zakmnij
RSS RSS YouTube facebook

Erotyka

7 DODAJ
KOMENTARZ


Ocena:Ocena: 4 gwiazdki (polecamy)Ocena: 4 gwiazdki (polecamy)Ocena: 4 gwiazdki (polecamy)Ocena: 4 gwiazdki (polecamy)Ocena: 4 gwiazdki (polecamy)
Data dodania: 2006-02-01
Odsłony: 32009

Ja tu sobie w najlepsze piszę o sprawach intymnych, tymczasem, wydawałoby się jasne określenia, niekiedy wam się mylą.Sięgnijmy więc po Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych Władysława Kopalińskiego.

Erotyka – sprawy miłości zmysłowej; kunszt miłosny; tematyka miłosna.

Erotyzm – miłość zmysłowa; wybujała pobudliwość.

I przy okazji erotomania – chorobliwie wzmożona pobudliwość płciowa; nienormalnie spotęgowane zainteresowanie sprawami płci; nadmierna zmysłowość, lubieżność.

Erotyka to coś więcej niż seksualność, więcej o sferę uczuć, intelektu i w ogóle psychiki człowieka. Pobudzenie erotyczne to nie to samo co podniecenie seksualne. Jego celem jest zaznanie rozkoszy, a nie zachowanie gatunku, choć niewątpliwie w rozwoju gatunku ludzkiego taki właśnie był „zamysł” ewolucji – pojawienie się rozkoszy seksualnej miało zwiększać prawdopodobieństwo zapłodnienia (i do tej pory podstępnie działa, bo gdyby nie tak duża przyjemność z seksu, nie byłoby tylu niepożądanych, a pożądanych dla liczebności populacji ludzkiej, ciąż). W rozwoju ewolucyjnym erotyka oderwała się od biologicznego celu i stała celem samym w sobie, na co ostatecznie wpływ miała antykoncepcja.

Kiedy rozpoczynacie współżycie, nie decydujecie się tylko na seks. Piszę o tym w W JAKIM WIEKU ROZPOCZĄĆ WSPÓŁŻYCIE, że decydujecie wówczas i o swoim ciele i o tym, jak będziecie się z tym czuć, i o więzi z drugim człowiekiem, i o swojej przyszłości... Udane życie seksualne to nie tylko wspaniałe orgazmy czy rozładowanie popędu, lecz przede wszystkim bliskość, głęboka wieź, ale także: satysfakcja, poczucie wartości (we własnych oczach i na tle innych), przynależność do świata dorosłych. Nawet ci, których zachowania seksualne nie mają nic wspólnego z miłością i tworzeniem związku z ukochaną osobą, poprzez seks określają się, w seksie realizują swoje charakterystyczne dla ich osobowości potrzeby. Na przykład osoba narcystyczna poprzez liczne podboje seksualne i ciągłą zmianę partnerów zaspokajać będzie swoją potrzebę ekscytacji i bycia podziwianą, ale także radzić sobie z lękiem przed zależnością. Może się wydawać, że niektórzy są tak prymitywni, że interesuje ich w życiu tylko rozładowanie napięcia seksualnego, ale nawet u nich to pozory. Z kolei są tacy, u których nie widać, że chodzi o seks, bo realizują potrzeby seksualne pod płaszczykiem „czystych”, niewinnych uczuć. Niektórzy z nich nawet nie są tego świadomi – żyją w przekonaniu, że ich poczynania nie mają nic wspólnego z seksem.

Śmiało można powiedzieć, że erotyka ma wpływ na losy świata, ponieważ decyduje o tym, kto z kim... A na to, kto z kim zwiąże się na dłużej – to, jaki sposób osiągania rozkoszy ktoś preferuje. Związek ma większe szanse przetrwania, jeśli spotkają się osoby o podobnych preferencjach.

Seks dodaje życiu kolorów, ale może być także źródłem niepokoju, frustracji, zaburzeń, a seksualność ma wpływ na kształtowanie się osobowości człowieka. Wzbogacenie seksualności o głębsze przeżycia psychiczne z jednej strony odróżnia nas od zwierząt i czyni życie człowieka bogatszym, z drugiej naraża nas na „uszkodzenia”. Wystarczy poczytać SEKS DZIWNY, SEKS BARDZO DZIWNY, żeby zrozumieć, jak wiele pułapek czyha na nasze życie erotyczne, w związku z wzajemną zależnością naszej psychiki i rozwoju seksualnego. Niekiedy zaburzenia psychiczne uniemożliwiają czucie rozkoszy, a nawet wywołują niechęć, utrudniają lub uniemożliwiają odbycie stosunku (PRZEDWCZESNY WYTRYSK, BABA JAGA IMPOTENCJA). Ale bywa odwrotnie i to także różni nas od zwierząt – potrafimy czerpać rozkosz bez stosunku płciowego (petting, necking), niekoniecznie rozładowując napięcie seksualne, a mechanizm sublimacji (patrz: PSYCHIKA...) całkowicie uniezależnia nas od takiej konieczności.

Nie powinno więc być wątpliwości. Na pytanie o rolę erotyki w życiu człowieka mogę odpowiedzieć jedynie: ROLA JEST ISTOTNA :) mimo tego, co w różnych miejscach na świecie, w różnych kulturach i historycznych okresach czasu było modne. Bo moda była i na rozpasanie i na skrajną wstrzemięźliwość, ascezę, z biczowaniem ciała włącznie. Choć to ostatnie niewiadomo czy było wyrazem potępienia cielesności i seksualności, czy też religijnie usprawiedliwionym masochistycznym zaspokojeniem.

Rola erotyki to kolejny z tematów-rzek będący przedmiotem badań naukowców od historyków po seksuologów, poruszany w pracach naukowych i książkach. I co ja, wobec tych sław mała myszka, mogę więcej powiedzieć, ponad to co piszę, piszę, piszę w swoich artykułach? :)

(Przy pisaniu tego artykułu inspirowałam się hasłem „erotyka” w „Seksuologii – zarysie encyklopedycznym” pod red. Kazimierza Imielińskiego.)


Przeczytaj inne arty

brak miłość i seks FAQ Nieśmiałość Wydaje się, że nieśmiałość nie jest taka zła. Nadaje tajemniczości, budzi w innych ciepłe uczucia...
brak miłość i seks FAQ Niesprawiedliwość losu... Czyli braki, wady i okaleczenia ciała Nie wszyscy są równie piękni, tak jak nie wszyscy równie inteligentni. Natura jednym dała więcej,...
brak miłość i seks FAQ Zdrada rodzica Rodzina, jaka jest, taka jest, ale ma być w komplecie. Tata z mamą mają być...

Komentarze_ 7


brak

podnieceni partnerow YYYYYY

brak

Erotyka/ milosc yyyyy ??? uczucia

brak

Powiedzcie mi czy robienie kupy na partnerke i odwrotnie jest normalne? Dziewczyna mi to zaproponowała. A ja mam mieszane uczycia

brak

rafalisko masz racje nikt ci nie zabroni

brak

Będe sie piepszył jak pojebany w pupę i robił co mi sie podoba bo to moje życie i moja sprawa z kim sypiam. Jestem wolnym studentem. pyk pyk pyk pyk pyk pyk.

brak

Co nikt do tej pory nie napisał nic w tym dziale? Erotyka o coś, hmmm, w samym sobie znaczeniu pięknego. =)

brak

Wow, cóż za skromność:)

Dodaj komentarz