Logowaniepodłoga
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
zakmnij
RSS RSS YouTube facebook

Bezpłodność i niepłodność

8 DODAJ
KOMENTARZ


Ocena:Ocena: 3 gwiazdki (polecamy)Ocena: 3 gwiazdki (polecamy)Ocena: 3 gwiazdki (polecamy)Ocena: 3 gwiazdki (polecamy)Ocena: 3 gwiazdki (polecamy)
Data dodania: 2005-12-08
Odsłony: 63716

Jeden z życiowych paradoksów – gdy współżyje się seksualne, do pewnego wieku z niepokojem oczekuje się upragnionej miesiączki, potem miesiączka jest rozczarowaniem. Każdy nastolatek, a zwłaszcza nastolatka, modli się, by współżycie nie zakończyło się ciążą – jak żarliwie, wystarczy zajrzeć pod artykuł PIERWSZE OBJAWY CIĄŻY.

Nie myślicie o tym, że kiedyś będziecie pragnęli mieć dziecko, a możecie nie móc. Beztrosko nie dbacie o swoje narządy płciowe, nie idziecie na czas do ginekologa czy urologa, zrobilibyście wszystko, byleby „nie wpaść” bez względu na konsekwencje dla dalszego rozrodu. Problem bezpłodności jawi się wam jako egzotyczna ciekawostka, która spotyka jakąś ciocię, znajomych mamy i może tylko czasem budzi refleksję, czy aby ja jestem płodny/a, choć raczej jest to problem z gatunku: czy jestem pełnowartościowy, czy WSZYSTKO, czego kiedykolwiek zapragnę, jest możliwe, a nie – czy będę mieć upragnione dziecko. Ta myśl pojawia się na ogół dużo później, u płodnych i nieostrożnych często wyprzedza ją niezaplanowana ciąża. I ci, którzy decyzję o posiadaniu potomstwa odsuwają na „lepsze czasy”, i ci, którzy chcą mieć drugie, planowane już dziecko (niepłodność może być wtórna), martwią się, jak się dobrze zabezpieczyć i nie przychodzi im na myśl, że może zupełnie niepotrzebnie.

Na początku wyjaśnijmy sobie, że „bezpłodność” i „niepłodność” oznaczają zupełnie co innego. Bezpłodność to wyrok, niepłodność pozostawia nadzieję.

Bezpłodność to trwała niezdolność do zostania rodzicami. Kobieta jest na pewno bezpłodna, kiedy nie ma macicy i/lub jajników albo już przestała jajeczkować. Mężczyźni stają się bezpłodni, gdy np. wskutek wypadku czy operacji tracą oba jądra. Zdarza się też, że jądro wygląda normalnie, ale nie produkuje plemników. Bezpłodność mężczyzn może być także efektem źle przeprowadzonej operacji przepukliny, w czasie której uszkodzono nasieniowody, albo choroby zakaźnej, np. świnki z zapaleniem jąder, na którą mężczyzna zachorował w wieku dojrzewania lub jako dorosły.

Niepłodność to na ogół odwracalna niezdolność do zajścia w ciążę lub spłodzenia dziecka. Zgodnie z definicją, o niepłodności mówimy wtedy, kiedy w ciągu 12 miesięcy regularnego współżycia, bez zastosowania antykoncepcji, nie dochodzi do poczęcia dziecka. Może być wiele powodów stanu niepłodności i w związku z tym wiele form leczenia.

Techniki wspomaganego rozrodu, zwłaszcza zapłodnienie in vitro, budzą etyczne dylematy. Na ogół jest tak, że dylemat: „pomóc naturze, czy pogodzić się z nią?” zmniejsza się wraz ze wzrostem trudności związanych z posiadaniem dziecka. Przeważnie dylematy mają ci, których problem bezskutecznego oczekiwania na upragnionego potomka nie dotyczy.

Innym problemem jest fakt, że heroiczna, czasem wieloletnia walka o własne dziecko, jaką podejmują niektórzy partnerzy, często staje się treścią ich życia i sensem związku. I o ile wszystko dobrze się kończy, gdy upragnione dziecko pojawia się na świecie i cała energia przenosi się na jego wychowanie, o tyle pary, które muszą skonfrontować się z faktem, że swojego biologicznego dziecka mieć nie będą, a nie decydują się na adopcję, często nie wytrzymują pustki, która pojawia się po zakończeniu tej walki, nie umieją znaleźć niczego innego, co by ją wypełniło.

Tylko ok. 25% płodnych kobiet zachodzi w ciążę wtedy, gdy tego chcą, czyli w wybranym przez siebie cyklu. W ok. 1/3 przypadków przyczyny niepłodności leżą po stronie kobiety, choć wielu mężczyzn traktuje to jako osobistą obrazę – sugestię, że przyczyna może leżeć po ich stronie. Tymczasem pozostałe 2/3 to po równo – kwestia dolegliwości, na jakie cierpi mężczyzna lub oboje partnerzy. Diagnostyka niepłodności zawsze obejmuje parę, nawet jeśli problem ma tylko jedno z nich.

Jedną z najważniejszych przyczyn niepłodności jest późna decyzja o macierzyństwie. Po 31. roku życia trudniej zachodzi się w ciążę niż we wcześniejszym okresie. Wiek kobiety, a dokładniej wiek jej jajeczek, odgrywa zasadniczą rolę w płodności. Badania wśród zamężnych kobiet pokazują, jak wzrasta niepłodność wraz z wiekiem: w grupie wiekowej miedzy 20. a 29. rokiem życia wynosi 8%, w wieku 30-34 lat – 15%, w wieku 35-39 lat – 22% i między 40. a 44. rokiem życia – 29%. Ten spadek płodności wraz z wiekiem jest wynikiem wzrostu uszkodzeń chromosomalnych w komórkach jajowych. Także wiek mężczyzny nie jest bez znaczenia, choć natura pod tym względem jest dla nich łaskawsza. Z powodu zmian genetycznych, które gromadzą się w plemnikach, płodność mężczyzn znacznie spada po 35. roku życia. Jeśli chodzi o ilość plemników – jeden z ważniejszych wskaźników płodności – w jednym badaniu sugeruje się, że produkcja spermy nie ulega zmniejszeniu przed 64. rokiem życia, w innym jednak stwierdza się, że wraz z wiekiem poczęcie dziecka wymaga coraz więcej czasu – prawdopodobieństwo zapłodnienia po okresie dłuższym niż rok starań, u mężczyzn poniżej 25. roku życia wyniosło 8%, a u mężczyzn po 35. roku życia już 15%.

1 2 3 4 right

Przeczytaj inne arty

brak miłość i seks FAQ Nieśmiałość Wydaje się, że nieśmiałość nie jest taka zła. Nadaje tajemniczości, budzi w innych ciepłe uczucia...
brak miłość i seks FAQ Niesprawiedliwość losu... Czyli braki, wady i okaleczenia ciała Nie wszyscy są równie piękni, tak jak nie wszyscy równie inteligentni. Natura jednym dała więcej,...
brak miłość i seks FAQ Zdrada rodzica Rodzina, jaka jest, taka jest, ale ma być w komplecie. Tata z mamą mają być...

Nowe artykuły_

RSS RSS
ENEMEF: MINIMARATON DEADPOOLA Z DEADPOOLEM 2filmy
ENEMEF: NOC REŻ. WERSJI WŁADCY PIERŚCIENIfilmy
Rozwód dla niebieskich oczuwasze opowiadania
ENEMEF: MARATON PITBULLA Z OSTATNIM PSEMfilmy
ENEMEF: NOC GROZY Z TRZEMA PREMIERAMIfilmy
ENEMEF: NOC HORRORÓW – ANTYWALENTYNKIfilmy
NOC Z GREYEM Z PREMIERĄ NOWEGO OBLICZA GREYAfilmy
ENEMEF: MARATON Z WIĘŹNIEM LABIRYNTUfilmy
Anna Lissewska Masz pytanie, ale boisz się zapytać? Sprawdź moje odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące miłości i seksu! Anna LissewskaKomentarze_ 8


brak

nie leci,sorki za blad

brak

mam problem.masturbowalem sie dosc duzo a teraz mi leci mi sperma.to cos powaznego.prosze o szybka odpowiedz

brak

Jestem mężczyzną w wieku 17 lat i zastanawiam się u kogo się bada czy jest się płodnym? I jak to zrobić dyskretnie?

brak

a ja ma takie pytanko: bo moj chlopak wyznal mi ze jest nieplodny przez narkotyki(ktore kiedys bral..) ale czy mozliwe zeby w tej syrtuacji mial orgazm?? chodzi mi o sperme... jak cos to piszcie na numer gg 9624340 bo tu za czesto nie bywam a to b.wazne...

brak

No to rodzicom się udało zaszczepić w Tobie lęk przed karą za onanizm (tą karą miałaby być bezpłodność)... Uważaj, żebyś nie zechciała nieświadomie udowodnić im, że mieli rację!

brak

A ja od zawsze mam taki jakiś strach, że jestem niepłodna. Kiedy miałam 3 latka i onanizowałam się, rodzice straszyli mnie że nie będę mogła mieć dzieci i żyłam w tym poczuciu do 12 roku życia;))

brak

Raczej nie, bo można to zbadać tylko poprzez rozpoczęcie współżycia nastawionego na zapłodnienie i urodzenie dziecka. Oczywiście pewne badania (ginekologiczne, urologiczne, andrologiczne, USG wewn. narządów rozrodczych) mogą wykazać nieprawidłowości grożące bezpłodnością i wtedy się je leczy i w pewnych przypadkach im szybciej tym lepiej. Dlatego należy kontrolować narządy płciowe - wszyscy chłopcy obowiązkowo w 12-13 roku życia powinni iść na kontrolę do urologa, dziewczęta, gdy tylko coś jest podejrzane, a na pewno gdy zaczynają współżycie i potem regularnie powinny odwiedzać ginekologa.

brak

Witam. Mam pytanie: w jakim wieku można postawić diagnozę o niepłodności u kobiet i w jakim u mężczyzn? Czy jest to tak jak w przypadku innych chorób, im wcześniej wykryte tym większe szanse na wyleczenie? Pozdrawiam.

Dodaj komentarz