Logowaniepodłoga
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
zakmnij
RSS RSS YouTube facebook

Anatomia i fizjologia seksualna

6 DODAJ
KOMENTARZ


Ocena:Ocena: 4 gwiazdki (polecamy)Ocena: 4 gwiazdki (polecamy)Ocena: 4 gwiazdki (polecamy)Ocena: 4 gwiazdki (polecamy)Ocena: 4 gwiazdki (polecamy)
Data dodania: 2005-09-28
Odsłony: 73776

Wprawdzie o narządach płciowych i innych, które mają znaczenie w życiu intymnym pisałam nieraz, zwłaszcza w STREFACH EROGENNYCH, ale ubóstwo waszego słownictwa, nieumiejętność nazwania o co wam chodzi w listach i wypowiedziach pod artykułami, skłania mnie do napisania czegoś w rodzaju słowniczka. Tym razem nie będę pisać nic od siebie, tylko podam „gołe” definicje zaczerpnięte ze Słownika Encyklopedycznego Miłość i seks, pod red. Zbigniewa Lwa-Starowicza (Wrocław 1999).

Przypominam, że na temat większości podanych tu pojęć szerzej piszę w innych moich artykułach.


KOBIETA

Żeńskie narządy płciowe wewnętrzne to: jajniki, jajowody, macica, pochwa; zewnętrzne, określane jako srom, składają się z: wzgórka łonowego, warg sromowych większych oraz mniejszych, przedsionka pochwy, błony dziewiczej, gruczołu Bartholina, a także łechtaczki. Odgrywają one dwie role: prokreatywną (tzn. przygotowanie do zapłodnienia, samo zapłodnienie, ciąża, poród) oraz seksualną (współżycie seksualne) i udział w regulacji hormonalnej życia płciowego. Ważnym narządem z punktu widzenia seksu i prokreacji są także piersi.

Biust

Biust to narząd parzysty, składający się z tkanki gruczołowej, otaczającego ją ciała tłuszczowego oraz pokrywającej skóry, o kształcie stożkowatym lub półkolistym, położony między 3. a 7. żebrem oraz dołem pachowym i mostkiem.

Gruczoł sutkowy jest największym gruczołem skóry, składa się z około 20 płatów ułożonych promieniście wokół brodawki, produkuje mleko, które odprowadzane jest do brodawki przewodami mlecznymi. Brodawka sutka znajduje się poniżej środka piersi, ma ciemniejsze zabarwienie. Po porodzie pigmentacja sutka jest silniejsza. Na wierzchu brodawki znajduje się około 15 otworków, stanowiących ujście przewodów mlecznych.

Wzgórek łonowy

Wyniosłość z tkanki tłuszczowej umiejscowiona ponad spojeniem łonowym, ma kształt trójkąta. Dolny wierzchołek wzgórka łonowego jest połączony z wargami sromowymi większymi. Grubość tego wzgórka wynosi zazwyczaj około 2-3 cm. W okresie dojrzewania płciowego pokrywa się on szorstkimi włosami. Inna jego nazwa – wzgórek Wenery – od imienia rzymskiej bogini miłości.

Srom

Zewnętrzne, żeńskie narządy płciowe, na które składają się z następujących części:
- wzgórek łonowy,
- wargi sromowe większe,
- wargi sromowe mniejsze,
- przedsionek pochwy,
- łechtaczka.

Wargi sromowe większe

Dwa fałdy skórne (odpowiednik moszny), ciągnące się od wzgórka łonowego do okolicy odbytu, zanikające w skórze krocza. Część zewnętrzna pokryta jest owłosioną skórą z licznymi gruczołami potowymi oraz łojowymi. Część wewnętrzna jest delikatna oraz wilgotna.

Wargi sromowe mniejsze

Dwa jasnoczerwone fałdy skórne, ciągnące się ku dołowi od łechtaczki. Widoczne są po rozchyleniu warg sromowych większych. Z przodu ramiona górne tych warg tworzą napletek łechtaczki, a ramiona dolne wędzidełko – uformowane na dolnej powierzchni łechtaczki. Części środkowe ograniczają boczne wejście do pochwy.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 right

Przeczytaj inne arty

brak miłość i seks FAQ Nieśmiałość Wydaje się, że nieśmiałość nie jest taka zła. Nadaje tajemniczości, budzi w innych ciepłe uczucia...
brak miłość i seks FAQ Niesprawiedliwość losu... Czyli braki, wady i okaleczenia ciała Nie wszyscy są równie piękni, tak jak nie wszyscy równie inteligentni. Natura jednym dała więcej,...
brak miłość i seks FAQ Zdrada rodzica Rodzina, jaka jest, taka jest, ale ma być w komplecie. Tata z mamą mają być...

Komentarze_ 6


brak

O tym że masturbacja jest zła nie trzeba długo dyskutować. Twierdzicie że to zwykły kościelny bełkot? No to spróbujcie przestać to robić, powiedzmy przez 6 miesięcy. Pozatym wszyscy psycholodzy, sexuolodzy, terapeuci a nawel lekarze zgodnie twierdzą że niewinne struganie marchewki jest złe. Masturbacja może być tragiczna w skudkach. Nie tylko mówie tu o silnym uzależnieniu ale takrze o wszystich filiach jakie mogą z tego wynikać. Po pewnym czasie gmeranie ręką w kroczu nie wystarczy a więc trzeba poszukać silniejszych doznań, co może powodować konflikty z prawem! Apeluje do wszystkich czytających pisemka typu GIRL! lub BRAVO, sięgnijcie po inne źródła wiedzy na ten temat. Aha ktoś tam napisał że masturbacja(SAMOGWAŁT) nie mają wpływu na trądzik. BZDURA!!! Oczywiście że ma! A szczegulnie u chłopców. Poniewarz razem ze spermą chłopak pozbywa się męskich hormonów które kształtują jego ciało, głos tak jak i cały wygląd. Piskliwy głosik, chrypka, kobiece piersi, trądzik, spocone ręce, obnirzona koncentracja, problemy z zapamiętywaniem? PRZESTAŃ WALIĆ KONIA TO TE PROBLEMY ZNIKNĄ!!! A to dlatego że przysatka mózgowa zaczyna uciskać na inne partie mózgu, poniewarz dostaje niewłaściwe informacje od organizmu(GWAŁT). Masturbować się można nie tylko przez uzależnienie od sexu. Na to ma wpływ równierz otoczenie w jakim się obracamy. Silna degradacja ludzkich wartości powoduje zachwianie psychofizyczne które ujawnia się w onanizowaniu. Polecam zmienić towarzystwo, czasopisma, programy telewizyjne. Polecam Katechizm Kościoła Katolickiego oraz program WC Kwadrans którego można znaleść na youtube.

brak

Cóż. Wiedzialem o swojej stulejce od dawien dawna (mam 12 lat) jednak, zgodnie z zaleceniem urologa, naciągałem napletek na żołądź, co pomogło wręcz niesamowicie. Wcześniej otwór w napletku miał jakiś milimetr szerokości. Teraz mogę ściągnąć napletek do połowy żołędzi. Przeszkadza mi zbyt krótkie wędzidełko. I tu właśnie mam pytanie. czy jestem skazany na operację, w celu przedłużenia/przecięcia wędzidełka, czy też mogę go rozciągnąć, podobnie jak napletek? Pozdrawiam, Kacper.

brak

jednodniowy okres.... co to moze byc?? przed tym dziewczyna mocno cwiczyla miesnie brzucha ( wten sam dzien, w ktorym wystapil okres... odp.

brak

o, czyzbym byl jedynym komentującym :P? nie no.. fajny artykulik, przyda sie niejednej/emu z nas ;) pozdrawiam

Dodaj komentarz