Logowaniepodłoga
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
zakmnij
RSS RSS YouTube facebook

Dojrzewanie chłopaka

Data dodania: 2005-06-17
Odsłony: 1152788

Co się dzieje z chłopakiem w okresie dojrzewania między 11. a 18. rokiem życia w skrócie:

  • rośnie kilkanaście centymetrów, jego sylwetka staje się bardziej umięśniona,
  • następuje wyraźne powiększenie jego narządów płciowych,
  • pojawiają się włosy pod pachami i w okolicach narządów płciowych oraz początki zarostu na twarzy (meszek pod nosem, pojedyncze włosy na podbródku),
  • głos staje się niższy i głębszy, zmienia się z dziecinnego na męski (zjawisko to nazywamy mutacją),
  • na twarzy mogą wyskakiwać pryszcze (wiąże się to ze wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych i potowych w wyniku działania hormonów). Ich wyciskanie może prowadzić do przebarwień skóry lub trwałych blizn.
    Jeżeli jest dużo ropnych wyprysków jest to objaw trądziku młodzieńczego, który powinien być leczony u dermatologa,
  • chłopcy zaczynają odczuwać napięcie seksualne, stąd przytrafiają im się spontaniczne wzwody,
  • zdarzają się również polucje, czyli nocne wytryski nasienia, którym mogą towarzyszyć marzenia senne o seksualnej treści.


Ogólniej:

Pierwszy, widoczny objaw dojrzewania chłopców – gwałtowny skok wzrostu – pojawia się u nich nieco później niż u dziewcząt, około 12-14. roku życia. Wyraźnie zaczynają się zmieniać też proporcje ciała: rozrastają się barki, następuje przyrost masy mięśni, skutkiem czego jest utrata dziecięcej sylwetki. Podobnie twarz traci dziecięcy wygląd, wyraźniej niż u dziewcząt rozrastają się kości policzkowe, łuki brwiowe oraz nos. Bardzo widocznym objawem dojrzewania chłopców jest mutacja, czyli wyraźne obniżenie barwy głosu. Zachodzi ona pod wpływem hormonów męskich. Zmiany hormonalne wywołują m. in. nadmierną aktywność gruczołów łojowych, co może niekorzystnie odbić się na wyglądzie skóry i włosów. Powodują one również zwiększenie zewnętrznych narządów płciowych, a zwłaszcza pobudzają jądra do produkcji komórek rozrodczych. Ponieważ komórki produkowane są w sposób ciągły, a nie zostało podjęte współżycie płciowe, dojrzałe plemniki usuwane są w czasie snu chłopca – w wyniku tzw. polucji, czyli zmaz nocnych. Podobnie jak u dziewcząt, zdolność produkowania komórek rozrodczych nie oznacza zakończenia dojrzewania. Mimo że chłopiec teoretycznie może zostać ojcem, nie jest jeszcze gotowy, aby sprostać tak odpowiedzialnej roli.


Ważne terminy:

Mokre sny(Polucja, Zmaza nocna)
Wytrysk nasienia połączony z orgazmem, występujący podczas snu. Polucja pojawia się w okresie dojrzewania. Pierwsza jest uznawana za symptom osiągnięcia fizycznej dojrzałości seksualnej. Czasami występuje u mężczyzn dojrzałych w okresach abstynencji płciowej.

Mutacja
Zmiana głosu z dziecięcego na męski w okresie dojrzewania u chłopców. Występuje przeciętnie między 14. a 15. rokiem życia i trwa około 1 roku. Dokonuje się w wyniku działania testosteronu na część chrzęstną krtani, co uwidacznia się zgrubieniem zwanym jabłkiem Adama. Zjawisku temu towarzyszy wydłużenie strun głosowych. Na skutek zaburzeń w koordynacji mięśni krtani, przekrwienia błony śluzowej oraz zwiększonego wydzielania śluzu u chłopców występują z reguły zaburzenia typu: gwałtowne zmiany modulacji głosu i chrypka.

Ginekomastia
Nadmierny rozrost sutków (piersi) u mężczyzny. U młodzieży zjawisko charakterystyczne dla wieku dojrzewania, zwykle przejściowe. U mężczyzn dojrzałych jest objawem zaburzeń hormonalnych.


Informacje zaczerpnięte z „Encyklopedii seksu” pod red. Zbigniewa Lwa-Starowicza i z prasy młodzieżowej („W skrócie”).

Chcesz wiedzieć więcej? Patrz pod DOJRZEWANIE PŁCIOWE – FIZJOLOGIA I CIAŁO.


Przeczytaj inne arty

brak miłość i seks FAQ Nieśmiałość Wydaje się, że nieśmiałość nie jest taka zła. Nadaje tajemniczości, budzi w innych ciepłe uczucia...
brak miłość i seks FAQ Niesprawiedliwość losu... Czyli braki, wady i okaleczenia ciała Nie wszyscy są równie piękni, tak jak nie wszyscy równie inteligentni. Natura jednym dała więcej,...
brak miłość i seks FAQ Zdrada rodzica Rodzina, jaka jest, taka jest, ale ma być w komplecie. Tata z mamą mają być...

Komentarze_ 661

left 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 right

brak

Ale jak ściągnąć z końcówki penisa skurę bo to troche boli i co to jest naka nitka czy cos co ciągnie się od góry ?

brak

Teoretycznie można uznać, że skoro nie potrafisz tego robić, to jeszcze nie czas na to. Co do wytrysku, to pojawi się, gdy osiągniesz odpowiedni poziom rozwoju - tego możesz być pewny. :) Wracając do masturbacji, to jest osobny dział o tym temacie. Jeśli bardzo chcesz, to zajrzyj tam. Pozdrawiam.

brak

Jak sie mastrubowac ?

brak

Ej mam ok 13 lat Kiedy bede mial pierwszy wytrysk ?

brak

Spokojnie, nie ma co panikować. Jak dla mnie, musisz być cierpliwy i bez nerwów czekać sobie, aż karuzela ruszy. ;) Jedni dojrzewają wcześniej, inni trochę później. Nie ma reguły, bo każdy jest inny. Jeśli jesteś zaniepokojony, to śmigaj do lekarza na badania. Pozdrawiam.

brak

Proszę niech ktoś mi odpisze:
Mam prawie 14 ;at 0 włosów pod pachami i tylko małe białe włoski łonowe w okolicach penisa i trochę na mosznie czy to dobrze? Penis ma w wzwodzie ok 12cm. nie miałem jeszcze polucji nocnych. Proszę odpiszcie

brak

Bo widzisz... tak to właśnie jest z tym dojrzewaniem - nie u każdego przebiega tak samo. U Ciebie szybciej pojawia się owłosienie tu i tam, a koledzy szybciej rosną, a jak sam zauważyłeś nie maja mutacji. To wniosek, że każdy rozwija się w swoim tempie, bo każdy jest inny. Przyjdzie taki czas, że koledzy zaczną zmieniać głosy, a Ty wystrzelisz do góry. ;) Pozdrawiam.

brak

Siema. Za 2 miesiące kończe 12 lat , ale odczuwam pewne zmiany w głosie. tzn. czasem "załamania" głosowe lub chrypka. czy to może oznaczać że mam mutacje? koledzy mówią że tak ale co oni tam mogą wiedziec widze tez że rosną mi włosy na nogach,rękach i w okolicach narządów płciowych , ale jedno mi przeszkadza. mało rosne. rok temu miałem 136,5 cm a teraz 142cm . Kumple mają ok.155cm a nie mają mutacji czy coś a są w moim wieku.Skoro mam te przejścia to czemu tak mało rosne? co się dzieje? prosze o pomoc.

brak

No to teraz masz bojowe zadanie kolego. :) Lecisz sobie na dół i czytasz komentarze poniżej. Jeśli uznasz, że nie znalazłeś tam odp. na swoje pytanie, to napisz na gadu - też gdzieś tam jest. Trochę to wysiłku kosztuje, no ale przecież chcesz uzyskać odpowiedź, prawda? ;) Pozdrawiam.

brak

Siema Mam 14 Lat i jest nie zpokojony tym że wczzasie masturbacji mi nie leci sperma i nie mam tak dużo zarostu prosze mi wytłumaczyc dlaczego.Dziękuje

brak

drogi liberatorze...
nie oto mi chodziło. jak patrze z góry widze dziurkę przez którą wylatuje mocz.patrząc z góry powinien wyglądać tak / tyle że prosto jeśli zrozumjałeś prosze cię o pomoc jeśli nie zrozumiałeś napisz muj numer gg 2201945

brak

W ramach uzupełnienia, to piszesz o tym, że penis staje Ci żołędziem do góry... Jeśli dobrze to rozumuje i właściwie wyobrażam sobie to, o co Ci może chodzić, to w zasadzie wszystko powinno być ok. Bo podczas wzwodu penis powiększa się, wyraźnie widać wtedy główkę penisa - czyli żołądź właśnie. ;) Pozdrawiam

brak

No w końcu jestem, ale sadze, że każdy ma prawo się tutaj wypowiadać. :) Jak sam świetnie zauważyłeś, wiele wskazuje na to, że jesteś za młody na to, żeby podczas wytrysku pojawiła się już sperma. Co nie zmienia faktu, że czasami już w tak młodym wieku może ona występować. Wszystko zależy od tego w jakim tempie się dana osoba rozwija i czy jądra są już przygotowane do produkcji nasienia. Co do do tego, że kolega już ma spermę, to proponuję spojrzeć na to z przymrużeniem oka. Gdyż w tym wieku, wiele osób trochę oszukuje, bo każdy chce być najlepszy. ;) Na wszystko przyjdzie czas, więc i Tobie się pojawi wytrysk z prawdziwego zdarzenia. Głowa do góry kolego i pamiętaj, że nie tylko na masturbacji i wytrysku polega życie - zwłaszcza w tak młodym wieku. ;] Pozdrawiam.

brak

chciałem dodać że moje wszystkie pytania są skierowane do liberatora

brak

witam
to znowu ja... mam pytanie. wiem że jestem może troche zamłody na sperme ale moje mu koledze z klasy już leci bardzo się martwie prosze o pomoc. a jeszcze jedno gdy się podniece to muj penis staje żołędziem do góry czy coś ze mną nie takprosze liberatora

brak

witam!
mam 11 lat i jak sięmasturbuje to nie leci mi sperma tylko jakaś klejący płyn co to jest prosze o pomoc.

brak

Robię tak od niedawna ale martwię się bardziej taką nitką z tyłu żołędzia jest jak by od środka połączona z żołędziem, myślę, że to stulejka a wstydzę się przyznać mamie

brak

Wędzidełko to łączy napletek z żołędzią. A jeśli się coś tam u Ciebie odkleja, to może napletek, który był wcześniej sklejony z żołędzią. Wcześniej zsuwałeś napletek, czy dopiero od nie dawna tak robisz? Pozdrawiam.

brak

Poczytałem o tym i nie wiem czy to ta taka "Nitka" która jest połączona z czubka napletka ze skórką, czy to gdzie się zjeżdża i jest koniec żołędzia i jest takie połączenie, to dolne zaczęło mi się odklejać - to dobrze czy źle ?:P

brak

To połączenie to prawdopodobnie wędzidełko - to ta "nitka", która łączy napletek z żołędzią. Poczytaj o wędzidełku, więcej będziesz wiedział i może się okazać ze to właśnie o to chodziło. :) Pozdrawiam.

brak

Cześć mam 14 lat i dzisiaj gdy się myłem zdjąłem napletka (Widać żołędzia) i po pierwsze zauważyłem z tyłu taką nitkę połączoną ze skórką i gdy zjechałem skórkę w dół to na samym dole takie jakby połączenie i kawałek jak by się odklejało, co to może oznaczać?

brak

Aha dzięki za odpowiedz.Pozdro!!

brak

Wędzidełko w zasadzie nie podlega rozciąganiu. Jeśli już to tylko w małym stopniu. Ważna sprawa - na filmach panowie w 90% są obrzezani, dlatego wygląda to tak, jakby napletek mieli obciągnięty aż po same jajka. ;) Jeśli u siebie możesz swobodnie obciągnąć napletek poniżej główki to jest ok. Jeżeli natomiast przy zsuwaniu z żołędzi wędzidełko już ciągnie, to znak, że jest za krótkie i podczas stosunku może być przez to problem. Pozdrawiam.

brak

Witam mam 14 lat(za niedlugo 15) ,dlugosc mojego penisa to 16 cm.I mam problem.Gdy ogladam filmy pornograficzne widzę,że kolesie mają na penisach ściagieta skurke na maxa.A ja podczas wzwodu mogę ściagnać tylko do końca żołedzia,dalej sie nieda poniewaz wedzidelko niepozwala.Czy ono z wiekiem się rozciagnie?

brak

Słusznie - nie można lekceważyć. Dlatego dla spokoju sumienia możesz wybrać się na konsultację do lekarza. :) Pozdrawiam.

brak

Dzieki, wiesz martwie sie co do swojego zdrowia, a slyszalem ze guzow itp nie mozna lekcewazyc;] dzieki za odpowiedz jeszcze raz;]

brak

A dlaczego przeczuwasz raka? W okresie dojrzewania nasze (męskie) sutki też się zmieniają. Może to być objaw ginekomastii. Jeśli się martwisz, to zapraszam do lekarza - on bardziej jak ja będzie w stanie rozwiać Twoje obawy. :) Pozdrawiam.

brak

sory 14 lat i czy moze to byc zwiazane z okresem dojrzewania?

brak

Ej mam mały problem... od jakiegoś czasu odczuwam gurki na sutkach przypominaja w dotyku jakby guzki mam 4 lat i czy moge miec obawy co do raka sutku? Prosze o odpowiedz bo sie niepokoje lekko(jestem chłopakiem)

brak

W pierwszej kolejności musisz wiedzieć czy masz dalej stulejkę czy nie. To jest podstawowy problem dla Ciebie na ten czas. A co do owłosienia, to wiele razy było już to poruszane tutaj. Rzuć okiem na poprzednie posty poniżej, na pewno znajdziesz odp. Na teraz powiem tyle - jest to uwarunkowane tempem procesu dorastania u Ciebie. Każdy dojrzewa inaczej - na wszystko przyjdzie właściwa pora. :) Pozdrawiam.

brak

za 10 dni będe miał 14 lat mam rzadkie włosy łonowe na nogach nic pod pachami nic. Nie mam też wytrysku tylko taki przeźroczysty śluz . Jak byłem mały miłem stulejkę i miałem coś tam robione teraz podczas spoczynku w wodzie nawet zchodzi ale w zwodzie nie da rady :(( co z tym zrobić ????

brak

Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

brak

Heja Wszyskim ! jeżeli ma ktos problemy z dojrzewaniem/Pytania dotyczace dojrzewania czy cos w tym stylu chetnie pomoge/odpowiem na pytanie prosze pisac na Gadu o nr 5692128 Pozdrwiam serdecznie

brak

Wydaje mi się, że to nie jest nic niepokojącego. Bardzo możliwe, że syn szybciej zaczyna dojrzewać. Warto dowiedzieć się jak dorastał jego ojciec, lub bliższa rodzina - bo może to być uwarunkowane genetycznie. Jeśli natomiast ma Pani obawy, to można wybrać się do lekarza i zapytać o opinię, lub zrobić np. badanie poziomu hormonów. Pozdrawiam.

brak

Witam wszystkich jestem mamą 10 latka.I mam pytanie .Ostatnio u mojego syna z samego rana dostrzegłam białe plamy na piżamie ,Część była zaschnięta , a część był to mokry śluz o lekkim zapachu spermy.Jestem nieco zaniepokojona. Czy mam powody do myślenia że mój syn przedwcześnie dojrzewa??? Bardzo proszę o odpowiedź.Z góry dziękuję i pozdrawiam.

brak

Cześć.Mam takie pytanie co jest objawem tego że nie mam żołędzia na penisie? (mam 15 lat)Przeszedłem już dojrzewanie. Z góry dzięki za odpowiedz ;)

brak

Znaczy się, że co? :) "Powstrzymywać płyn" - masz na myśli wytrysk, czy preejakulat? Pozdrawiam.

brak

E jeśli się masturbuję to powstrzymywać płyn czy nie

brak

Może to mutacja, może się przeziębiłeś, może masz zatkany nos i swój głos wydaje Ci się dziwny... trudno jest to jednoznacznie stwierdzić. :) Ile masz lat?

brak

Przepraszam,mam taki problem ze gdy rano budze sie mam chrypke a gdy mowie,albo spiewam wydaje mi sie ze moj glos jest jakis taki dziwny. Czy to oznacza ze mam mutacje ?

brak

Przeglądnij komentarze poniżej, a jestem pewny, że znajdziesz odp. na swoje pytanie. :) Pozdrawiam.

brak

Hejo
Mam takie pytanko... Podczas masturbacji z peniska wyleciala mi ciecz... Taka jakby mętna woda ... i dziwnie pachniało To sperma czy cos innego bo nie wiem

brak

No to jeśli był lepki, to bardziej prawdopodobne, że to była polucja, ale na bieliźnie rano nie zauważyłeś nic? Wszystko było "po staremu"? ;) Co do wytrysku, to on nie pojawia się tak po prostu podczas masturbacji. Musi dojść do orgazmu. Jeśli jeszcze tego nie potrafisz to wytrysku nie będzie. A jeśli odczuwasz orgazm, a wytrysku nie ma, to znaczy, że jądra jeszcze nie produkują nasienia i "to" w nocy to nie polucja. ;) Bardzo możliwe, że zmiana barwy głosu to początki mutacji. Wiele dzieje się poza tym co widać na zewnątrz, więc nie oceniaj tego czy dojrzewasz tylko poprzez te zewnętrzne oznaki. Jesteś kolego w wieku, gdzie wiele zmian na Ciebie czeka. Bądź przygotowany i cierpliwy. :) Pozdrawiam.

brak

Ad.1 - Może tak być, że te kropki są znakiem, że w nocy miałeś polucję, ale czy na bieliźnie nie zauważyłeś nic, penis był "czysty" rano?
Hmm, nie wiem czy to o to chodzi, ale penis był tak jakby bardzo lepki.
A podczas masturbacji nie mam żadnego wytrysku, nic. To źle?
I jeszcze jedno czasami wydaje mi się, że mój głos jest troszkę grubszym, a czasem jest prawie nie słyszalny- to znaczy, że jestem w trakcie mutacji?
Jeśli tak, to znaczy, że "dojrzewam"

brak

wix12: Ad.1 - Może tak być, że te kropki są znakiem, że w nocy miałeś polucję, ale czy na bieliźnie nie zauważyłeś nic, penis był "czysty" rano? Ad. 2 - Podczas masturbacji nie musi się wydzielać preejakulat, bo nie każdy go ma - po prostu. I to zupełnie nie łączy się z polucjami nocnymi. No chyba, że pytasz o wytrysk przy masturbacji - bo to już zupełnie inna sprawa. ;) Poza tym dojrzewanie jest to proces indywidualny i przebiega u każdego inaczej i w innym tempie. Dlatego właśnie wśród rówieśników są czasami różnice. To naturalne, bo każdy jest inny. A jeśli brat dorastał później, to może genowo macie dojrzewanie trochę "w tyle". Pozdrawiam.

brak

Szpryc: To, o co pytasz, było już tutaj poruszane - poczytaj poniższe komentarze i mam nadzieję, że dowiesz się więcej i na temat hartowania i rozciągania napletka. A w razie co, to odezwij się na gadu - 3137630
Baggi: Sam fakt ze jesteś grubszy nie decyduje o tym, że nie możesz wiedzieć ile ma Twój penis. :) Sprawa może być skomplikowana jeśli chodzi o pomiary, gdyż wzgórek łonowy sam w sobie jest to tkanka tłuszczowa i gdy jest jej ogólnie za dużo, to może być trudność z pomiarem wielkości. Ale to nie jest ważne, bo penis jeszcze będzie rósł, tak samo jak Ty. ;) Pozdrawiam.

brak

Witam, mam kilka pytań odnośnie tego artykułu. Zacznijmy od tego, że mam 14lat. Pytania: 1. Mam białe plamki na łóżku, wydaje mi się, że to skutek mokrego snu, mam racje? Jeśli tak, to znaczy, że zacząłem dorastać? 2.Podczas masturbacji nie wydziela się żaden płyn, to źle? czy pytanie 1 nie przeczy temu 2? (chodzi o to, czy wraz z "mokrymi snami" nie powinien wydzielać się jakiś płyn podczas masturbacji?) 3. Wszyscy moi rówieśnicy mają włosy pod pachami, a ja nie, i czuje się z tym trochę inny, mam się czym martwic?
Dodam jeszcze, że mam starszego brata i wiem, że on zaczął dorastać stosunkowo późno wieku ok. 15lat zaczęły mu rosnąc włosy pod pachami i strasznie urósł, to znaczy, że ja też w wieku 15lat skocze w górę?

brak

No teraz widze że troche tak :/
Jakieś sposoby "hartowania" i co moge zrobić żeby to naprawić ?

brak

Witam. Mam 13 lat . Mój penis gdy stanie ma około 10-11 cm. Ale czytałem w necie gdy jest ktos grubszy ( ja jestem grubszy) nie może dokładnie wiedzieć ile ma czy to prawda?

brak

To znaczy, że jest ciasny napletek i nie można zsuwać na siłę, bo będzie kłopot = załupek. Ból przy dotykaniu to nic innego jak nadwrażliwość - przez 19 lat żołądź była schowana pod napletkiem i nie widziała światła dziennego. Trzeba ją zahartować. Trochę się obijałeś kolego przez te kilkanaście latek. ;) Pozdrawiam.

left 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 right

Dodaj komentarz