Logowaniepodłoga
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
zakmnij
RSS RSS YouTube facebook

Dojrzewanie chłopaka

Data dodania: 2005-06-17
Odsłony: 1152620

Co się dzieje z chłopakiem w okresie dojrzewania między 11. a 18. rokiem życia w skrócie:

  • rośnie kilkanaście centymetrów, jego sylwetka staje się bardziej umięśniona,
  • następuje wyraźne powiększenie jego narządów płciowych,
  • pojawiają się włosy pod pachami i w okolicach narządów płciowych oraz początki zarostu na twarzy (meszek pod nosem, pojedyncze włosy na podbródku),
  • głos staje się niższy i głębszy, zmienia się z dziecinnego na męski (zjawisko to nazywamy mutacją),
  • na twarzy mogą wyskakiwać pryszcze (wiąże się to ze wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych i potowych w wyniku działania hormonów). Ich wyciskanie może prowadzić do przebarwień skóry lub trwałych blizn.
    Jeżeli jest dużo ropnych wyprysków jest to objaw trądziku młodzieńczego, który powinien być leczony u dermatologa,
  • chłopcy zaczynają odczuwać napięcie seksualne, stąd przytrafiają im się spontaniczne wzwody,
  • zdarzają się również polucje, czyli nocne wytryski nasienia, którym mogą towarzyszyć marzenia senne o seksualnej treści.


Ogólniej:

Pierwszy, widoczny objaw dojrzewania chłopców – gwałtowny skok wzrostu – pojawia się u nich nieco później niż u dziewcząt, około 12-14. roku życia. Wyraźnie zaczynają się zmieniać też proporcje ciała: rozrastają się barki, następuje przyrost masy mięśni, skutkiem czego jest utrata dziecięcej sylwetki. Podobnie twarz traci dziecięcy wygląd, wyraźniej niż u dziewcząt rozrastają się kości policzkowe, łuki brwiowe oraz nos. Bardzo widocznym objawem dojrzewania chłopców jest mutacja, czyli wyraźne obniżenie barwy głosu. Zachodzi ona pod wpływem hormonów męskich. Zmiany hormonalne wywołują m. in. nadmierną aktywność gruczołów łojowych, co może niekorzystnie odbić się na wyglądzie skóry i włosów. Powodują one również zwiększenie zewnętrznych narządów płciowych, a zwłaszcza pobudzają jądra do produkcji komórek rozrodczych. Ponieważ komórki produkowane są w sposób ciągły, a nie zostało podjęte współżycie płciowe, dojrzałe plemniki usuwane są w czasie snu chłopca – w wyniku tzw. polucji, czyli zmaz nocnych. Podobnie jak u dziewcząt, zdolność produkowania komórek rozrodczych nie oznacza zakończenia dojrzewania. Mimo że chłopiec teoretycznie może zostać ojcem, nie jest jeszcze gotowy, aby sprostać tak odpowiedzialnej roli.


Ważne terminy:

Mokre sny(Polucja, Zmaza nocna)
Wytrysk nasienia połączony z orgazmem, występujący podczas snu. Polucja pojawia się w okresie dojrzewania. Pierwsza jest uznawana za symptom osiągnięcia fizycznej dojrzałości seksualnej. Czasami występuje u mężczyzn dojrzałych w okresach abstynencji płciowej.

Mutacja
Zmiana głosu z dziecięcego na męski w okresie dojrzewania u chłopców. Występuje przeciętnie między 14. a 15. rokiem życia i trwa około 1 roku. Dokonuje się w wyniku działania testosteronu na część chrzęstną krtani, co uwidacznia się zgrubieniem zwanym jabłkiem Adama. Zjawisku temu towarzyszy wydłużenie strun głosowych. Na skutek zaburzeń w koordynacji mięśni krtani, przekrwienia błony śluzowej oraz zwiększonego wydzielania śluzu u chłopców występują z reguły zaburzenia typu: gwałtowne zmiany modulacji głosu i chrypka.

Ginekomastia
Nadmierny rozrost sutków (piersi) u mężczyzny. U młodzieży zjawisko charakterystyczne dla wieku dojrzewania, zwykle przejściowe. U mężczyzn dojrzałych jest objawem zaburzeń hormonalnych.


Informacje zaczerpnięte z „Encyklopedii seksu” pod red. Zbigniewa Lwa-Starowicza i z prasy młodzieżowej („W skrócie”).

Chcesz wiedzieć więcej? Patrz pod DOJRZEWANIE PŁCIOWE – FIZJOLOGIA I CIAŁO.


Przeczytaj inne arty

brak miłość i seks FAQ Nieśmiałość Wydaje się, że nieśmiałość nie jest taka zła. Nadaje tajemniczości, budzi w innych ciepłe uczucia...
brak miłość i seks FAQ Niesprawiedliwość losu... Czyli braki, wady i okaleczenia ciała Nie wszyscy są równie piękni, tak jak nie wszyscy równie inteligentni. Natura jednym dała więcej,...
brak miłość i seks FAQ Zdrada rodzica Rodzina, jaka jest, taka jest, ale ma być w komplecie. Tata z mamą mają być...

Nowe artykuły_

RSS RSS
ENEMEF: MINIMARATON DEADPOOLA Z DEADPOOLEM 2filmy
ENEMEF: NOC REŻ. WERSJI WŁADCY PIERŚCIENIfilmy
Rozwód dla niebieskich oczuwasze opowiadania
ENEMEF: MARATON PITBULLA Z OSTATNIM PSEMfilmy
ENEMEF: NOC GROZY Z TRZEMA PREMIERAMIfilmy
ENEMEF: NOC HORRORÓW – ANTYWALENTYNKIfilmy
NOC Z GREYEM Z PREMIERĄ NOWEGO OBLICZA GREYAfilmy
ENEMEF: MARATON Z WIĘŹNIEM LABIRYNTUfilmy
Anna Lissewska Masz pytanie, ale boisz się zapytać? Sprawdź moje odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące miłości i seksu! Anna LissewskaKomentarze_ 661

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 right

brak

Jak już zostało powiedziane, to wszystko co zaobserwowałeś u siebie, to elementy dojrzewania. A że każdy z nas jest inny, to w innym tempie dojrzewa - jedni szybciej, jedno wolniej. :) Pozdrawiam.

brak

Witaj Metalhead. Wszystko co sie dzieje z Toba jest calkowicie normalne w okresu dojrzewania. Twoje cialo podlega przemianie. Barwa glosu, zanim sie ostatecznie uksztaltuje, zmienia sie. Dlatego przez pewien czas bedziesz mowil raz cienkim a raz grubym glosem. Mutacja to proces, ktory trwa zwykle pare lat. Rowniez wlosy lonowe beda Ci rosly. Bedziesz mial ich coraz wiecej. Zatem nie przejmuj sie niczym. Wszystko z toba jest oki.

brak

Witam serdecznie. Mam 11 lat. Otóż mam dużo krętych włosów łonowych, trochę mam ich też na nogach i rękach. Pod pachami mam króciótkie białe włoski gdzieniegdzie czarne (może ze trzy). Głos raz mam niski, a raz wysoki. Na muzyce bardzo trudno jest mi śpiewać wysokie tony (chociaż jeszcze nie dawno z głosem miałem wszystko w porządku) Ale to jest normalne w moim wieku? Przecież mam dopiero 11 lat. Oczekuję odpowiedzi od Liberatora, ale was też chętnie wysłucham.

brak

Dzień dobry. Mam 13 lat, sporadycznie się masturbuję, a dojrzewanie daje swoje oznaki; ogólnie wszystko jest w porządku. Ale często zauważam u siebie niczym nie prowokowany wytrysk, bardzo mały objętościowo, kilka kropel, bez orgazmu. Nie wiem co się dzieje i się niepokoję tym. Drogi liberatorze, z góry dziękuję tobie oraz innym użytkownikom za odpowiedź. Witam Cie. Wspominasz o mimowolnym wytrysku - jesteś pewny, że to wytrysk nasienia? Występuje on w ciągu dnia, czy w nocy? Występuje on w jakichś szczególnych okolicznościach? Zaobserwowałeś jakąś regularność czy powtarzalność tego wytrysku? W razie konieczności szerszej rozmowy, zapraszam na gg - 3137630. Pozdrawiam.

brak

Dzień dobry. Mam 13 lat, sporadycznie się masturbuję, a dojrzewanie daje swoje oznaki; ogólnie wszystko jest w porządku. Ale często zauważam u siebie niczym nie prowokowany wytrysk, bardzo mały objętościowo, kilka kropel, bez orgazmu. Nie wiem co się dzieje i się niepokoję tym. Drogi liberatorze, z góry dziękuję tobie oraz innym użytkownikom za odpowiedź.

brak

Dziękuje za odpowiedz a co do włosów przy penisie owszem także są bardzo jasne. Pozdrawiam

brak

Witam Cię. Zacznę od pytania nr 2. Otóż zainteresowanie dziewczynami, jest czymś zupełnie normalnym. Nie ma w tym nic złego, bo gdyby w pewnym momencie naszego życia nie zaczęły by nam sie podobać dziewczyny, to nie byłoby małżeństw, nie rodziły by się dzieci itd. :) Więc tutaj wszystko jest w porządku. Co do spontanicznych wzwodów, to jest to reakcja również naturalna i często występująca w okresie dojrzewania. Wynika ze zwiększonej aktywności hormonów, przez co młodzi chłopcy doświadczają mimowolnych wzwodów bez powodu, a często w najmniej przyjemnym momencie. Ale przynajmniej wiesz, że się książkowo rozwijasz. Natomiast co do sprawy koloru owłosienia, to pod pachami mogą być jaśniejsze, tak jak mówisz, ale też weź pod uwagę, że to dopiero początki, więc ilość włosków i ich kolor może się zmieniać z Twoim wiekiem. Natomiast w okolicach penisa również są jasne? Bo tutaj raczej jednak częściej wyrastają ciemne. W razie potrzeby podaję nr gg - 3137630, możesz tam napisać również. Pozdrawiam.

brak

Do liberatora: witam mam 2 pytania.1 mam 13 lat i mam bardzo jasne blond włosy.Pod pachami i przy penisie rosną mi włosy tak samo na rękach i nogach. Są bardzo jasne i prawie nie widać Tych pod pachami. czy z czasem staną sie one ciemniejsze? 2. Czy to złe ze nagle zaczęły mi sie podobać dziewczyny i często w niezręcznych sytuacjach mój penis staje?

brak

Witam, dawno nikt tu nie zaglądał. ;) Zainteresowanie dziewczynami jest na pewno oznaką rozwoju. Przychodzi taki czas, że zaczynamy myśleć o związku, oglądamy się za dziewczynami. Dojrzewanie też ma tutaj swój udział, bo wcześniej ważna była zabawa, czy np. gra w piłkę z kolegami, a pewnego razu zaczynasz myśleć o dziewczynach. ;) Co do sprawy z nogami, to może po prostu za mało się ruszasz, co? Jakiś sport uprawiasz? Pozdrawiam.

brak

Pytanie do Liberatora. Czy zainteresowanie Dziewczynami Może być oznaką dojrzewania a i jeszcze jedno bardzo bolą mnie nogi jak zaczne sie ruszac czy to jakaś oznaka ? Nogi mnie bolały juz nie bola

brak

Panowie, Panowie... Sporo pytań, na które oczekujecie odpowiedzi. :) To dobrze, że się interesujecie, ale proponuję, aby nie powielać po raz kolejny tego samego, abyście przeczytali komentarze udzielone wcześniej. Gwarantuje, że znajdziecie tam odpowiedzi na interesujące Was kwestie. :) A w razie konieczności czy chęci na rozwinięcie tematu, zapraszam na moje gg: 3137630. Pozdrawiam.

brak

ja mama pytanie mam 15 lat a za pół roku 16 mój penis potczas spoczynku ma 5 cm a potczas zwodu 10 cm mam owlosienie na jąndrach i obok penisa oras rośnie mi rowek czy to dobrze czy żle i jeszcze jedno czy masturbacjia codziena szkodzi rozwojiu penisa przy masturbacji mam wytrysk

brak

Pytanie do Liberatora :) Czesc. Za okolo pol roku bede miec 16 lat ;) Moj penis gdy jest w stanie spoczynku ma 7 cm a w wzwodzie 14cm i jest bardzo chudy;( Martwie sie ze jest z nim cos nie tak owlosienie mam juz w kroczu pod pachami bardzo duze. Mam 180cm wzrostu i okolo 74kg wagi ;( martwie sie czy wszystko ze mna jest w porzadku ;) Nie mam nocnych polucji I jeszcze jedno amm pytanie czy masturbacja moze zle wplywac na rozwoj np penisa ? bo robie to dosc czesto ;( I strasznie poce sie pod pachami nawet gdy jest zimno :) Z gory dziekuje i pozdrawiam :)

brak

Witam. Skoro rodzina zauważa zmianę w Twoim głosie, to sądzę, że już samo to, jest solidnym dowodem na to, że zaczynasz mężnieć. :) Ale również zmiany anatomiczne krtani, nagłośni itp mogą sugerować, że głos będzie się zmieniał. Co do pytania drugiego, to czy kolor może się zmieniać to nie umiem odpowiedzieć na to pytanie, natomiast sam włos może - wynika to, np. ze wzmożonej aktywności gruczołów łojowych na skórze głowy, które natłuszczają nasze włosy. Więc z tego m.in. względu włosy w okresie dojrzewania mogą się zmieniać. Ale nie wiem też, o jaki konkretne zmiany Ci chodzi. ;) Pozdrawiam.

brak

Witam mam dwa pytania: 1.Mam 13 lat i często słyszę (od rodziny) że głos mi się zmienił czy można jakoś sprawdzić czy ma się mutacje czy ona się zaczyna ? 2.Czy w trakcie dojrzewania mogą się zmienić włosy u głowy czyli kolor i sam włos?

brak

No jeśli masz na myśli fakt, że możesz swobodnie i bez problemów zsunąć napletek podczas kapieli, w celu utrzymania właściwej higieny tych okolic, to wydaje się być wszystko ok. :) Pozdrawiam.

brak

Prosze o odpowiedz .

brak

Mam 12 lat i napletek mi się ściąga podczas kąpieli.Czy to normalne ?

brak

Tylko pytanie, czy te badania, które miałeś robione mogły wykazać jakieś nieprawidłowości? Na bilansie mogła być taka szansa, jeśli był przeprowadzony prawidłowo i lekarz faktycznie skontrolował przebieg Twojego dojrzewania, a co do badań piłkarskich, to nie wiem jak one u Ciebie wyglądały. Tak czy inaczej, warto zasięgnąć opinii lekarza, gdyż może to rozwiać Twoje obawy i Cię uspokoi. :) Pozdrawiam

brak

Miałem bilans i badania lekarskie (do gry w piłkę) i o niczym nie mówili

brak

No witam Cie. :) Z tego co piszesz, można wnioskować, że wolniej dorastasz niż rówieśnicy. Sam fakt, nie jest niczym niepokojącym, ale domyślam się, że jest to dla Ciebie ważna sprawa i może nawet krępująca. Miałeś robione jakieś badania np. w szkole bilanse jakieś? Bo wtedy powinno być to zaobserwowane. A w tej chwili, możesz skonsultować się z endokrynologiem, czy dorastasz po prostu wolniej, czy jest to związane z zaburzoną gospodarką hormonalną. Pozdrawiam.

brak

Witam mam 15 lat mam 162 cm wzrostu moj penis przy w zwodziie mierzy 9,5 cm owlosnie mam niewielkie jedynie nad czlonkiem pod pachami nie mam czy to normalne?

brak

Cześć i czołem. Twoje pytanie jest bardzo trafnie postawione, gdyż porusza wiele wątków związanych z masturbacją. Niestety odpowiedź nie będzie jasna i oczywista i będzie od Ciebie wymagała zastanowienia się i przeanalizowania tego. Otóż to, czy masturbacja jest normalna zależy od tego, jak się na nią zapatrujesz - jak ją oceniasz, czy rozważasz to poprzez religię, czy biologię... Wszystko zależy od tego jaki Ty masz do tego stosunek - jeśli uważasz ze jest normalna, to taka będzie, a jeśli np. uważasz, że to grzech, to nim będzie. Podobnie jest z tym, czy każdy się masturbuje. To również zależy od tego jak jest masturbacja oceniana przez daną osobę. Statystyki podają, że blisko 90% nastolatków stosuje masturbację, ale wiadomo, że nie jest to tylko przypisane dla młodzieży. Również nie oznacz to, że jeśli tyle osób się masturbuje, to i Ty musisz, bo w przeciwnym razie będziesz inny, czy groszy. To nie tak. Kwestię masturbacji musisz rozważyć sam w swojej głowie. :) Natomiast sprawa uzależnienia nie do końca jest "normalna", jeśli można tak powiedzieć. Gdyż uzależnienie jest to coś, co powoduje w nas przymus. A przymus nie jest dobrze odbierany - przecież nikt nie lubi robić czegoś gdy mu się każe, prawda? ;) Chodzi o to, żeby znać granice, umieć je stawiać i przestrzegać. Ale myślę, że ogólnie można przyjąć, że jeśli uzależnienie nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, to nie trzeba się martwić. Masturbacja to sposób na rozładowanie napięcia seksualnego i tym powinna zostać. Pozdrawiam.

brak

Witaj Libelatorze mam do ciebie pytanie czy masturbacja jest normalna i czy kazdy się masturbuje i czy to normalne jak sie jest odniej uzalezniony

brak

Witam Cie serdecznie. :) Skoro przedstawiłeś sprawy krótko i rzeczowo, to i takiej odpowiedzi postaram Ci się udzielić. ;) Co do tematu nr 1 - długość penisa jest w porządku, nie martw się tym. Co do tematu nr 2 - pocisz się znacznie, bo dojrzewasz. Wydzielanie gruczołów potowych jest intensywniejsza, a co za tym idzie, może pojawiać się nieprzyjemny zapach. Co można z tym zrobić? Zaczynając od najprostszego, czyli higiena - codzienna kąpiel. Poza tym, skracanie włosków pod pachami - nie trzeba golić na zero, bo pewnie obawiasz się komentarzy kolegów, ale skrócone wyglądają bardzo w porządku i ograniczają potliwość w tych rejonach. A do tego, stosowanie antyperspirantów pod pachy. Oczywiście poprzednia sprawa ma z tym związek, bo dezodorant stosuje się na skórę, a nie włosy pod pachami. ;) No i musisz wiedzieć, że przykry zapach pojawia się dlatego, że na włosach osiada pot, i tam zbierają się bakterie, które sobie żyją i to przez nie właśnie pojawia się ten przykry zapach. Więc wszystko do kupy powinno pomóc Ci z potliwością. :) A miało być krótko... Hehe. Pozdrawiam.

brak

Pytanie do Liberatora czesc mam 14 lat mam juz owłosienie pod pachami w wokol penisa i mam 2 problemy 1 duzy drugi mniej wazny , gdy moj penis lezy ma 7 cm a gdy stoi ma 13.5 czy jest wszystko ok ? ,drugi jest taki ze strasznie sie poce w szkole itp mam mokre plamy pod pachami i nie wiem jak to zmienic z gory dzieki za odpowiedz pozdrawiam :)

brak

Skoro pytanie do mnie, to spieszę z odpowiedzią. :) Często spotykam się z sytuacją, że każdy zdaje sobie sprawę, że różni ludzie różnie się rozwijają, że jedni mogą dojrzewać szybciej, a inni wolniej. Niby każdy to doskonale wie, ale w odniesieniu do siebie samego, to jakby nagle zupełnie o tym zapominał. ;) Tak samo z Tobą. Wiesz, że tak się dzieje, że to naturalne, ale jednocześnie wątpisz w to. Domyślam się, że 14 lat to nie tak mało dla Ciebie, mówisz, że w tym wieku wyglądasz na chłopca - zapewniam Cie, że nadal jesteś chłopcem, a mężczyzną dopiero powili się stajesz, a przekroczenie 14-stu lat to jeszcze nie powód, do tego, że jesteś chory. Dojrzewanie to tak bardzo skomplikowany proces, że czasami ilość lat zupełnie nie gra tu roli. Dlatego proszę nie wyciągaj pochopnych wniosków, a spokojnie obserwuj swoje ciało i zmiany, które niebawem zaczną się pojawiać. W szkole na pewno macie co jakiś czas badania, więc możesz zapytać lekarza, czy wszystko jest dobrze, aby się upewnić. Poza tym, jeśli się obawiasz, że nie dorośniesz, to konsultacja z lekarzem w przychodni powinna załatwić sprawę i rozwiać Twoje wątpliwości. :) Pozdrawiam i głowa do góry.

brak

To poniżej pytanie było do Liberatora.

brak

Witam.Mam pytanie odnośnie mojego dojrzewania ;/ . Mam 13 rocznikowo 14 lat .Jestem chudy (ważę 43kg a wzrost 160cm) a powinienem jakos 50kg. Martwie sie tym że wgl nie dojrzewam. Nie mam włosów pod pachami, mutacji itd. ( włosów łonowych troche mam ale tez nie dużo).Nie wiem czy jestem jakoś chory czy co ;p . Czytałem że każdy dojrzewa w swoim wieku ale trochę w to wątpię bo mam już 14lat a mam budowę chudego chłopca ;/ Czytałem tez ze niektórzy mając 18 lat wyglądają jak dzieci i boje się że tez tak będę miał. Proszę o jakąś odpowiedz, rade. Z góry dziękuje!

brak

Dziękuję za odpowiedź, jeżeli chodzi o tą chrypkę to jednak jest mutacja bo do teraz czyli ok już 1 rok mi się zmienia głos a to raczej niemożliwe aby mieć chypkę rok. Dziękuje i pozdrawiam!

brak

Bardzo proszę. :) Co do mutacji, to spokojnie mutacja może się zacząć już w tym wieku - jeśli obserwowane zmiany tonu głosu są faktycznie związane z mutacją, a nie jest to przeziębienie i zwykła chrypka. ;) To zależy od tego, w jakim tempie dojrzewasz, jak hormony, które zawiadują całym procesem dorastania, mocno pracują w Twoim organizmie, abyś stawał się już mężczyzną - małym mężczyzną. ;) Pozdrawiam.

brak

Dziękuję za wyjaśnienie a mam jeszcze jedno drobne pytanko czy to możliwe że mając 12 lat zaczęła mi się mutacja.Od tego czasu głos zmieniał mi się praktycznie codziennie

brak

Nic z tych rzeczy. Nie można określić jak długo będzie trwać ginekomastia, tak samo jak np. nie można określić ile będziesz miał wzrostu. Rozwijasz się, dorastasz, zmiany następują. Zjawisko o którym wspominasz jest z reguły przejściowe, więc nie licz dni i bądź spokojny. :) Pozdrawiam.

brak

czy to normalne mieć gienkomastię tak długo i za ile mi powinna minąć. Mam 13 lat a zaczęła sie ona w sierpniu 2011

brak

Mam pytanko odnośnie ginekomasti wyczytałem że powinna zaniknąć po 1 roku a tym czasem ja mam ją już 1 rok i siedem miesięcy jak ktoś wie

brak

Witam. Z tego co rozumiem, to problem polega na tym, że wolniej dojrzewasz niż rówieśnicy, tak? Domyślam się, że czujesz się niezręcznie w sytuacji, gdy wszyscy idą się kąpać, a Ty skrępowany zostajesz. Ale teraz zastanów się przez chwilę. Pomyśl co możesz zrobić, a czego zmienić nie możesz. Otóż, dojrzewanie jest indywidualnym procesem i każdy dorasta i rozwija się w swoim tempie. Ale czy to znaczy, że nie możesz się kąpać na równi z kolegami? Czy to, że masz mniej włosów na jajkach, oznacza, że jesteś gorszy, że nie możesz iść swobodnie pod prysznic? Druga strona jest taka, że na to jak się rozwijasz nie masz wpływu. Możesz siedzieć i żałować, że się nie kąpiesz z innymi i w żartach nosić miano "brudaska", albo postarać się zaakceptować to jak jest, nie przejmować się tym, i spokojnie się kąpać. Poza tym, jeśli koledzy zaczną żartować sobie, to świadczy niestety o ich braku wiedzy i pokazuje, że marni z nich kumple. Bo to, że ktoś wolniej dorasta, nie znaczy, że jest kimś gorszym. Dlatego nie rezygnuj z kąpieli, pokaż im, że zupełnie Ci to nie przeszkadza. ;) W razie chęci rozmowy, zapraszam na gadu - 3137630. Pozdrawiam i głowa do góry.

brak

dodam ze przeczytalem bardzo duzo pytan i odp byly podobne odpowiedzi ale nie do konca o to mi chodzilo :) i powiem jeszcze ze masturbuje sie dosc czesto co 2-3 dni

brak

mam problem :( mam 14 lat za tydzien 15 nie mam wlosów pod pachami nie mialem jeszcze wytrysku mam malo wlosow łonowych ale cos tam jest :D mój penis wynosi 12cm gdy stoi :( Jestem siatkarzem i czesto po meczach na zawodach koledzy ida wspolnie pod prysznic wiec widze jak sa dojrzali ja nie :( to mnie strasznie martwi bo mam juz prawie 15 lat dodatkowo pytaja a raczej smieja sie ze mnie czemu sie z nimi nie myje :( co mam zrobić ?? prosze o szybka odpowiedz z góry dziekuje :)

brak

Dziękuję, za odpowiedź :-)

brak

Witam Cie. :) Najprościej mówiąc, odpowiedź znajduje się już w samym wyrazie - wytrysk. Ale to by było zbyt proste. :) Otóż, siła wytrysku jest zależna od kilku kluczowych czynników. Po pierwsze, to czas masturbacji. Wyobraź sobie, że masturbacja to jak pompowanie - im więcej napompujesz, tym większe będzie ciśnienie. Po drugie, stopień podniecenia. To, jak mocno jesteś podniecony w czasie onanizacji, czy stosunku ma duże znaczenie, dla siły wytrysku. Po trzecie, czas jaki upłynął od poprzedniego wytrysku. Im krótszy, tym słabszy będzie następny wytrysk. Po czwarte, indywidualne predyspozycje osobiste. Bo jak doskonale pewnie wiesz, każdy jest inny, więc inaczej doświadcza wytrysku - czasem nasienie wystrzeliwuje, a czasem wypływa. Poza tym, wpływ może mieć technika, doświadczenie, itp. Ogólnie nie ma to większego znaczenia, jak wygląda wytrysk. Raczej jest to związane z komfortem psychicznym. ;) Pozdrawiam.

brak

Witaj Liberatorze! Już dawno tutaj nie pytałem (bo już około pół roku). Mam pytanie czysto techniczne. Otóż jak to jest z wytryskiem. To prawda, że to jest bardzo mocny wystrzał, czy to jest spokojne wypłynięcie spermy. Bo jak się onanizuję (na szczęście coraz rzadziej) to jest to spokojne wypłynięcie. dodam, że mam 16 lat.

brak

Oczywiście. Hormonów nie nabywa się z wiekiem. :) Są to substancje wydzielane przez układ dokrewny, które oddziałują na cały nasz organizm, niezależnie od wieku. Różnica może polegać jedynie na tym, że w zależności od wieku (młodego czy np. sędziwego) pewne hormony mogą działać silniej, a inne słabiej. Pozdrawiam.

brak

a to możliwe że 10 latek moe mieć hormony ?

brak

Witam Cie. Informuje, że jest w porządku. Wszystko idzie jak trzeba.;) Bądź spokojny pomimo, że teraz pewnie zaprząta Ci to głowę :) Pozdrawiam.

brak

Pytanie doLiberatora>czesc mam 13lat w marcu bedemial 14 mam 173 i moj penis gdy lezy ma 7.5 cm a gdy stoi ma 12.5 cm .Martwie sie czy wszystko jes ok ? mam wlosy pod pachami i owlosienie na nogach i wokol penisa proszeo pomoc z gory dzieki !:))

brak

Heej, mam 15 lat i chętnie z kimś pogadam o masturbacji, penisach itp. Wymienię się uwagami itd. itd. Mogę nawet pokazać na Skype :) Mój Skype t.b.12 GG 32794892 ;) Ale wolałbym maks. 17 lat ;)

brak

Chętnie Pogadam o tych sprawach, wiecie ;) Mam 17 lat (Jestem Dziewczyną) GG: 37861709

brak

Witam. mam 12 lat i ważę 40 kg. Chodzi mi o penisa, Ponieważ chciałbym przyspieszyc jego rośnięcie. Mój penis, gdy stoi ma 9 cm, a gdy nie stoi (Leży) ma 6 cm. Chciałbym żeby urósł. Kontakt ze mną: gg: 37861709. Pomocy

brak

Witam Cie i przepraszam za długa przerwę. Otóż masturbacja jest to bardzo prosty sposób na rozładowanie napięcia seksualnego, dla chwili przyjemności, ale również powoduje rozluźnienie, odprężenie... Dlatego często stosują ją osoby w celu odstresowania się, z nudów, itp. To nie jest dobra droga. Bo często napięcie seksualne jest w tym wypadku mylone z napięciem emocjonalnym. Jeśli już korzystamy z tej formy zaspokojenia, to tylko w tym jednym celu rozładowanie napięcia seksualnego. A dla złagodzenia np. stresu, znajdźmy sobie alternatywne zajęcia - sport, hobby. Coś, co pomoże nam dobrze się poczuć, bez sięgania po masturbację. Więc jeśli zaczynasz stosować masturbację jako "lek" na każde zło, to polecam podążać drogą ku rozwijaniu zainteresowań. :) Pozdrawiam.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 right

Dodaj komentarz