Logowaniepodłoga
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
zakmnij
RSS RSS YouTube facebook

Dojrzewanie dziewczyny

Data dodania: 2005-06-17
Odsłony: 210843

...ma miejsce zwykle pomiędzy 10. a 16. rokiem życia.


Dojrzewanie płciowe w skrócie:

 • następuje niewielka zmiana zapachu potu,
 • biodra stają się szersze,
 • pojawia się owłosienie wokół genitaliów,
 • pojawiają się włosy pod pachami,
 • brodawki stają się ciemniejsze,
 • piersi stają się większe i pełniejsze,
 • trójkąt łonowy wypełnia się owłosieniem,
 • rozpoczyna się miesiączkowanie.


Ogólniej:

Około 10-12. roku życia u dziewczyny można zaobserwować gwałtowny skok wzrostu. Zaczynają się zmieniać proporcje twarzy i ciała: rozrasta się miednica, zmniejsza obwód talii, zwiększają gruczoły piersiowe. Z powodu rozrastających się kości policzkowych, łuków brwiowych, nosa oraz uszu twarz traci swój dziecięcy wyraz. Zewnętrzne narządy płciowe zwiększają się, w określonych miejscach ciała pojawiają się włosy. W organizmie zachodzą bardzo intensywne zmiany – pod wpływem hormonów żeńskich jajniki rozpoczynają produkcję komórek rozrodczych. Zmiany hormonalne odbijają się również na wyglądzie skóry i włosów – zbyt intensywna działalność gruczołów łojowych może spowodować trądzik młodzieńczy. Często zmienia się też usposobienie, mogą pojawić się kłopoty z utrzymaniem równowagi emocjonalnej. Okres dojrzewania płciowego można uznać za zakończony, gdy jajniki regularnie produkują komórki jajowe, co objawia się systematycznymi miesiączkami (około 12-14. roku życia). Pomimo możliwości zajścia w ciążę i pojawienia się popędu płciowego, organizm dziewczyny nie jest jeszcze przygotowany fizycznie, a przede wszystkim psychicznie do donoszenia ciąży i urodzenia dziecka. Pełna dojrzałość psychiczna oraz społeczna przypada mniej więcej na 20. rok życia.

Ważne terminy:

Miesiączka
Występowanie w regularnych odstępach powtarzalnych zmian na obszarze narządów rodnych kobiety i towarzyszących im zmian w całym organizmie. Efektem przemian zachodzących w błonie śluzowej macicy pod wpływem hormonów jajnika jest krwawienie miesięczne, zwane miesiączką, menstruacją lub też popularnie okresem, dawniej używane było również określenie period.

Cykl ten jest sterowany przez układ podwzgórzowo-przysadkowy w powiązaniu z korą mózgową i innymi gruczołami dokrewnymi. Podwzgórze reguluje wydzielanie przez przysadkę dwóch hormonów – gonadotropin: FSH (folikulostymuliny) oraz LH (hormonu lutenizującego). Pod wpływem FSH w jajniku dochodzi w ciągu 14 dni do wzrostu i dojrzewania pęcherzyka Graafa. Błona śluzowa macicy reaguje na estrogen poprzez stopniowe powiększanie swojej grubości, jest to tzw. faza wzrostowa. W tym samym czasie podstawowa temperatura ciała jest niższa. Hormon LH przeistacza zrąb pękającego w tym czasie pęcherzyka Graafa (z pęcherzyków Graafa zbudowane są jajniki), z którego wcześniej została wydalona komórka jajowa (proces ten określany jest terminem jajeczkowania), w gruczoł wewnętrznego wydzielania, tzw. ciałko żółte. Ciałko żółte wydziela hormon – progesteron, którego poziom narasta mniej więcej od 14. do 20. dnia cyklu. Pod wpływem tego hormonu w błonie śluzowej macicy zachodzą istotne zmiany: wzrost, pomnożenie się i rozrost gruczołów – jest to tzw. faza wydzielnicza (inaczej lutealna). Reakcją na progesteron jest podwyższenie temperatury ciała o około 0,5 stopnia aż do 28. dnia cyklu.

Jeżeli w trakcie owulacji (jajeczkowania) nie nastąpi zapłodnienie, to rozpulchniona błona śluzowa macicy ulega złuszczeniu. Objawia się to krwawieniem – miesiączką. Równocześnie ze złuszczeniem następuje odnowa błony śluzowej macicy. Początek nowego cyklu miesiączkowego liczy się od pierwszego dnia wystąpienia krwawienia.

Pierwsza w życiu miesiączka nosi nazwę menarche, powinna wystąpić między 12. a 16. rokiem życia, ostatnia to menopauza występująca po 45. roku życia. Przyczyny braku (stałego lub okresowego) miesiączki mogą być fizjologiczne (np. przed dojrzewaniem, w czasie ciąży, połogu), rozwojowe (np. niedorozwój jajników, zaburzenia hormonalne, choroby narządów rodnych, stres itp.). Mogą też występować zaburzenia wiążące się z intensywnością, długością i częstotliwością krwawień. Za normę uznaje się krwawienia występujące w miarę regularne, co 24 do 35 dni, trwające do 6 dób.

To były informacje z „Encyklopedii seksu” pod red. Lwa Starowicza.

Poniżej tekst z prasy młodzieżowej:

„Co się dzieje z dziewczyną w okresie dojrzewania między 10. a 18. rokiem życia?”

Zaczynasz obserwować u siebie zmiany, czasem są one tak nagłe, że możesz zacząć się niepokoić. Są one jednak normalne w tym wieku:

 • Pojawiają się pierwsze włosy pod pachami i na wzgórku łonowym.
 • Stajesz się coraz wyższa, rośniesz kilka czy nawet kilkanaście centymetrów.
 • Zaczynają rosnąć piersi, brodawki sutka stają się wydatniejsze i zabarwiają się pigmentem. Zarysowuje się talia.
 • Rozwój gruczołów potowych powoduje, że zwiększa się wydzielanie potu pod pachami.
 • Na jakiś czas przed miesiączką z pochwy zaczyna wydobywać się przezroczysta wydzielina.
 • Pojawia się pierwsza miesiączka (zazwyczaj pomiędzy jedenastym a czternastym rokiem życia). Ta pierwsza miesiączka nazywa się menarche. Odtąd musisz się przygotować na comiesięczne krwawienia, w czasie pomiędzy miesiączkami na bieliźnie możesz obserwować także przeźroczysty, bezzapachowy płyn. Jest to normalne zjawisko, jeśli będzie Ci to przeszkadzać, możesz użyć wkładek higienicznych, aby mieć suchą bieliznę. Pamiętaj o szczególnej potrzebie zachowania higieny podczas miesiączki – codziennym podmywaniu się, częstej zmianie podpasek i tamponów.
 • Przez około dwa lata po menarche jest zupełnie naturalnym, że miesiączka jest bardzo nieregularna: kolejne krwawienia mogą pojawiać się w odstępie kilku miesięcy. Natomiast obfite i bolesne miesiączki, szczególnie te pierwsze, bezwzględnie wymagają wizyty u lekarza.
 • Zapisuj w kalendarzyku termin ostatniej miesiączki. Można wtedy łatwo kontrolować, czy wszystko jest w porządku – np. czy okres się nie spóźnia. O taką informację zwykle też pyta lekarz ginekolog podczas każdej wizyty. Zapyta też kiedy pojawiło się pierwsze krwawienie.


Więcej na ten temat znajdziesz pod DOJRZEWANIE PŁCIOWE – FIZJOLOGIA I CIAŁO.


Przeczytaj inne arty

brak miłość i seks FAQ Nieśmiałość Wydaje się, że nieśmiałość nie jest taka zła. Nadaje tajemniczości, budzi w innych ciepłe uczucia...
brak miłość i seks FAQ Niesprawiedliwość losu... Czyli braki, wady i okaleczenia ciała Nie wszyscy są równie piękni, tak jak nie wszyscy równie inteligentni. Natura jednym dała więcej,...
brak miłość i seks FAQ Zdrada rodzica Rodzina, jaka jest, taka jest, ale ma być w komplecie. Tata z mamą mają być...

Nowe artykuły_

RSS RSS
ENEMEF: MINIMARATON DEADPOOLA Z DEADPOOLEM 2filmy
ENEMEF: NOC REŻ. WERSJI WŁADCY PIERŚCIENIfilmy
Rozwód dla niebieskich oczuwasze opowiadania
ENEMEF: MARATON PITBULLA Z OSTATNIM PSEMfilmy
ENEMEF: NOC GROZY Z TRZEMA PREMIERAMIfilmy
ENEMEF: NOC HORRORÓW – ANTYWALENTYNKIfilmy
NOC Z GREYEM Z PREMIERĄ NOWEGO OBLICZA GREYAfilmy
ENEMEF: MARATON Z WIĘŹNIEM LABIRYNTUfilmy
Anna Lissewska Masz pytanie, ale boisz się zapytać? Sprawdź moje odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące miłości i seksu! Anna LissewskaKomentarze_ 85

1 2 right

brak

Czść, mam 12 lat 1,48 wzrostu waga chyba 31 lub 32. Od 3 lat ma śluz gruczoły potowe owłosienie łonowe i pod pachami piersi tez mam małe ale jak stoje przed lustrem widze że cos odstaje również pojawiaja się bule brzucha. Problem jest w tym, że miesiączki jeszcze nie mam i straciłam apetyt to znaczy jem dość durzo słodyczy na śniadanie jem płatki czekoladowe obiadu mało a na kolacje nic nie jem boje się o tym powiedzieć mamie bo powie że symuluje boje się że mogę mieć jakąś chorobę.

brak

Hej !! Mam na imię Kaja mam 1.75 , ważę 40kg i mam 13 lat. Od miesiąca mam miesiączkę. Moje piersi są dosyć duże (60B). Z moich koleżanek 60B ma jeszcze Milena (koleżanka), a miesiączkę w mojej klasie mają tylko 4 osoby licząc zemną. Moje kształty są fajne.Szukam porady ponieważ mam chłopaka, a inni chłopacy się śmieją z niego , że jego dziewczyna w wieku 13 lat ma takie objawy dorastania.Pomocy!!!

brak

Cześc. Mam 12 lat 150 cm wzrostu i waże 35 kg. Mam ten cały śluz i od chyba 3 dni jest czerwony, najpierw myślałam, że dostałam miesiączke ale nie jest tego dużo. (strasznie boli mnie brzuch)

brak

Cześ. Mam 11 lat i wszystkie oznaki dojrzewania oprócz okresu. Zauważyłam już dwa lata temu nie biały czy przezroczysty, ale żółty i lepiący śluz. Rodzice są lekarzami, mama stomatologiem a tata gastrologiem i od dwóch i pół tygodnia mówią mi, że powinnam niedługo dostać okresu. Jestem jedną z najwyższych dziewczyn w klasie. Mam nawet większe stopy od mojej 33 letniej cioci! Mam też nadmierne bóle w pachwinach. Czy to też jest oznaką dojrzewania???

brak

Hejka mam 10 lat i mam oznaki dojrzewania. Mam śluz boli mnie miejsce intywne i boli mnie brzuch, mam włosy łonowe i małe błąd pod pachą tylko mam ich mało mam piersi tylko nieukrztałtowane Dziewczyny które nie noszą stanika mają szczęście bo to ciśnie. Polecam specjalny żel z avonu na śluz Też się nadmiernie poce i muszę używać antyperspirantu ale okresu nie mam!!!!!

brak

Pomożecie? mam 12 lat ma 150 cm wzrostu i ważę 34 kg. pojawiło mi się owłosienie wokół genitaliów i mam dosyć małe piersi nie mam śluzy ani włosów pod pachami a moje prawie wszystkie koleżanki mają włosy pod pachami dlaczego ja jeszcze nie mam ani jednego włosa pod pachami?

brak

Cześć dziewczyny mam na imię weronika i mam 12 lat.Czytając te artykuły zrozumiałam że coś ze mną jest nie tak.Wyczytałam z komentarzy że większość dziewczyn w wieku 11-10 lat ma już piersi,śluz,włosy na intymnych rzeczach a nawet niektóre miesiączkę.Ja mam 12 lat i nie mam piersi ,mam kompletną blachę ,zero włosów na czułym miejscu i zore pod pachami.Zero śluzu ,nic zero oznak dojrzewania .Na dodatek nie mam rozrostu bioder i jestem niska mam 144 cm.Wiele osób myli mnie z ośmiolatkami,czy coś jest nie tak.ODPISZCIE PILSKA

brak

Hej mam 11lat i mam ten śluz ale piersi to w ogóle nie mam . Chcę mieć okrągłe piersi . Kiedy zacząć go nosić? Na w-fie wszystkie dziewczyny sie ze mnie śmieją co robić?

brak

mam 12 lat od ponad roku leci mi ślus dzisiaj gdy przyszłam ze szkoły było go strasznie duzo pozatym o miesiaca boli mnie brzuch byłam u ginekologa powiedział za jeszcze długo zanim dostane miesiączke niewiem co myśleć czy sie śmiać czy płakać prosze pomuszcie

brak

hej. mam pytanie. ale to zaraz. jestem całkiem niska (choć już chyba trochę urosłam. jestem prawie równa z moimi "dojrzałymi" koleżankami), jakieś 160 cm. w wieku 13 lat. mam trochę owłosienia pod pachami, i wg. jestem całkiem chuda. i prawie w ogóle nie mam piersi. mój "biust" jest najmniejszy z dziewczyn z klasy. ;(( mam ten cały śluz już nie wiem od jak dawna, ale to już chyba ponad rok trwa. nie mam (chyba, ale o tym zaraz) okresu, a bardzo chciała bym mieć. na 6 dziewczyn z klasy (to bardzo mała klasa) 4 już mają okres. T.T i kiedyś (dokładnie 13 grudnia 2011 roku) w szkole zauważyłam że na majtkach są jakieś ciemne plamki.było ich z 6, ale żadna nie była większa od tych literek. jedna przebiła majtki. następnego dnia nic takiego się nie pojawiło. teraz często boli mnie brzuch(ale tylko troszkę) i mam zły humor. co robić? ja chce już być kobietą! :C

brak

mam 12 lat od 9 miesięcy leci mi śluz ma średnie piersi ma włosy pod pachami i na wzgórku łonowym od pewnego czasu żle sięczuje pomocy

brak

emilkadebek - to, że się łatwo denerwujesz jest normalne, ponieważ to przez coraz więcej chormonów a przez nie stajesz sie nerwowa http://nastek.pl/images/emo/wstyd.gif

brak

Prosze o odpowiedź martwię cię! Przez 3 dni nikt nie odpowiada ;/ To dla mnie ważne!

brak

POMOCY DZIEWCZYNY!! Mam prawie 12 lat i nie chodzi mi o miesiaczke nie śpieszno mi do niej ;) Chodzi o piersi pomocy WSZYSTKIE moje koleżanki z klasy i nie nosza staniki i mają duże piersi a ja JEDYNA nie!!!!!! Bardzo sie martwie wstyd mi sie prezbierać na WF-ie... BŁAGAM O ODPOWIEDZI!

brak

Hej mam 11 lat i mam już oznaki dojrzewania np. włosy łonowe śluz średnie piersi i włosy pod pachami oraz strasznie się po ce ale za to nie mam miesiączki. ! Boje się ,że nie będę jej miała T.T

brak

Ja mam 13 lat i jestem chuda... Chciałam sie zapytać czy waga ma coś do miesiączkowanie? Bo ja jeszcze nie mam :P

brak

A więc : mam 11 lat, wieelkie piersi, włoski na trójkącie łonowym, śluz, który jest przezroczysty, a po wyschnięciu robi się biały! Czy to objawy miesiączki? z góry dziaa :* ;)

brak

zmieniłam się z twarzy wyglądam inaczej

brak

mam co raz szersze biodra i jetem grupsza

brak

czesc mam 12 lat...mam sluz na majtkach i nawet duze piersi owlosienie lonowe i pod pachami jestem ssersza w biodrach slyszalam ze miesiaczka moze wystapic dopiero w 16 roku zycia ale ja sie martwie o mam robic czy cos ze mna nie tak jest??

brak

Mam 10 lat zaczynam się bardziej pocić nawet po włefie pomimo że nie wykonywałam ciężkich ćwiczeń jestem spocona mam szersze biodra

brak

ejj...ta aleeex15 podała zly numer gg.
prosze nie pisać na ten numer!!!
może jej się cuferki pomyliły !
nie piszcie na ten numer !!!!!!!!!

brak

Hej mam 11 lat, no i tak mam włosy i tam i tam, okresu jeszcze nie miałam no, a piersi już mam. Ale nie o to chodzi , ja poprostu... nie wiem co się się ze mną dzieje ciągle płacze (ale tylko w domu gdy nikt tego nie widzi) a głównie to przez przepiękne filmy "Błękitna laguna" i "powrót do błękitnej laguny" jestem strasznie nerwowa (ale to już nie przez te filmy ) strasznie to przeżywam. Chłopak w którym się kochałam 2 lata nagle przestał dla mnie istnieć, ale za każdym razem gdy o nim myślę chcę mi się płakać, jestem zbyt wrażliwa , nerwowa...

brak

aleeex15 moim zdaniem nie powinnaś się przejmować :) Lepiej skończ się masturbować bo to uzależnia ... Każdy organizm jest inny . Nie możesz patrzeć na twoje koleżanki . Wiem , że bardzo byś chciała dostać :) . A napewno jesteś zdrowa więc miesiączkę dostaniesz :) Na początku możesz mieć małe plamienie , ale z każdym innym okresem może być wieksze . Może też się później pojawić ból brzucha . Ale nie martw się ! Czytając wasze wypowiedzi widzę , że większość z was chce już dostać miesiączki ... Ja miałam bardzo podobny problem . "Modliłam" się o nią xD . Ale im bardziej ją wyczekujesz tym później będzie . Myślałam sobie , że jestem na nią doskonale przygotowana ale sie myliłam . Okres dostałam w tym roku na szczęście w domu i przez wakacje . Mam 14 lat . Dokładnie 28.06 :) Był to dla mnie prawdziwy szok ... Strasznie się cieszyłam , ale teraz wiem , że to wcale nie jest takie fajnie ;) . W moim przypadku jest tak , że czuję ból w podbrzuszu ... A odbiegając ode mnie ... to też znam dziewczynę , która ma 11 lat i już ma okres od zeszłego roku :) Moim zdaniem to ja bym sie nie cieszyła gdybym w tym wieku dostała ... bo bym nie wiedziała co to jest , martwiłabym się napewno nie powiedziała mamie , bo bym się wstydziła ... itp . Powodzenia i pozdrawiam :)

brak

hej mam 14 lat i ne dostałam jeszcze okresu. na mojej bieliźnie jud od dawna pojawia sie sluz ! czy moge nie dostaś miesiączki ?
martwie sie bo wszystkie moje kolezanki juz maja okres tylko ja nie mam .
czasami sie tak jakby masturbowałam
czy moge nie dostec okresu ? moje gg : 18043494

brak

hej w tamtym miesiacu mialam okres mineli juz wiecej czasu niz powinno i nie mam co robic? czy to normalne? mam juz 14 lat... piszcie na moj numer gg: 24490631

brak

Jak cos piszcie na gg 8316224

brak

Mam 14 lat i nie mam jeszcze miesiaczki. Ostatnio jakies 5 dni temu przez 2 dni lecial mi taki brązowy śluz. Wczoraj mialam na majtkach przezroczysty sluz polaczony z krwia, a dzisiaj juz mam sam przezroczysty. Czy mam sie szykowac do okresu ?? Prosze odpiszcie!!

brak

Mam 15 lat i nie dostałam już ok 4 miesięcy okresu boje się co ze mną jest nie tak a do tego jest mi często słabo boje się o tym powiedzieć mamie .Proszę pomóżcie mi to mój numer gg;24235933

brak

TO JESZCZE RAZ JA. MOŻECIE PISAĆ DO MNIE NA TEN NUMER GG: 17021981

brak

BŁAGAM POMÓŻCIE! Hej. Mam 13 lat. Martwię się, bo nie mam jeszcze piersi, ani miesiączki. A owłosienie mam tylko w jednym miejscu a nim nie są pachy . Czy jestem jakaś opóźniona? Moje wszystkie koleżanki maja już piersi a ja nie! POMOCY!

brak

Mam 12 lat wczoraj dostałam miesiączke nie wiem czy powiedzieć mamie.Jak narazie jej nie powiem bo ona bedzie filozowować ale jak na razie tego nie chcem.Miesiączka jest to moja najgorsza rzecz w tym miesiącu Pomóżcie mi 24623754 gg

brak

mam13 lat i nie miałam jeszcze okresu czy to może coś znaczyć

brak

Cześć O matko.. :P: ja też miałam taki problem ale dostałam miesiączki ,am nadzieje ze ty też dostaniesz w najbliższym czasie nie martw się!!!!!!!!

brak

Hej :) dnia 15 czerwca zaczęłam miesiączkować, dla mnie to był szok!!!!! coś miałam na bieliznie to była krew!!!! mam dopiero 11 lat i już miesiączkuje. nie martwcie się jeżeli jeszcze nie miesiączkujecie!!!

brak

Hej :) Może ktoś mi pomóc..xd Mam ten Caly sluz.. i owlosnienie tam gdzie brak..
Nie wiem czy okres ma mi sie zblizac czy co ? Jak ktos moze to niech odpisze..:)

brak

oliwia20206- u niektórych nastolatek tak jest Nie martw się pewnie już niedługo będziesz miała duże piersi

brak

Anusia383-to normalne u nastolatek

brak

Hej Mam już miesiączkę od roku i ten śluz(dostałam go po miesiączce). Myślę że przez dłuższy czas ten śluz będzie i tego nie da się raczej zastopować

brak

Ale fajnie nie obrażajcie sie chciałbym poczytać o babskich problemach

brak

Mam taki problem... Otóż 13 grudnia 2009 r. dostałam pierwszy okres. Miałam go przez ok. 7 dni, jak na razie nie dostałam go. Martwię się, czy coś jest ze mną nie tak.? Wiem, że są to nieregularne okresy, i nie powinnam się martwić. Czytałam, że ponoć kiedy ma się nieregularny okres można dostać miesiączkę nawet po dopiero pół roku. Czy to prawda.? Proszę o pomoc, martwię się... Z góry dziękuję.!

brak

Mam 12,2 lat.Mam śluz na bieliźnie od 1 lub 2 lat. Czesto balą mnie piersi i brzuch Czy są to obiawy miesiącki ???? Czekam na odpowiedz (Angelina)

brak

mam 11,5 lat.Mam śluz na majtkach już prawie 2 lata. Moje pachy nie są zbytnio owłosione w przeciwieństwie do innych miejsc.Wydaje mi sie że moje piersi są trochę za małe w przeciwieństwie do moich rówieśniczek. Ale bardziej niepokoi mnie to że od jakiegoś czasu ciągle sie denerwuje rzeczam które nie mają znaczenia np. zgubieniem dugopisu,tym że zabrakło mi 4pkt. do napisania sprawdzianu perfekcyjnie(choć i tak dostałam 5) itp... POMOCY PROSZE (Emilia)

brak

Źle przeczytałem to chodzi o dojrzewanie chłopaków oczywiście

brak

PIszcie odpowiem na każde pytanie związane z dojrzewaniem i zmianami zachodzącymi w organiźmie w tym czasie. Moje gg 4840433

brak

i co dziennie przetłuszczają mi się włosy myje i myje ale na drugi dzień znowu przetłuszczone czekam na odpowiedzi

brak

mam 9 lat i w dodatku jak idę się myć to mam całą żółtą bieliznę czy to są jakieś objawy miesiączki ????????? czekam na odpowiedź !!!!!!!

brak

hej!mam 11 lat i mam śluz na bieliźnie już ok. roku . nie mam owłosienia pod pachami, ale tak ogólnie to w innych miejscach mam , piersi mam średnie , bioder jako tako to ukształtowanych nie mam ,ale nie dostałam jeszcze miesiączki czekam na odp.

brak

hej!od prawie roku na moich majtkach pojawia się śluz o białym kolorze nie ma zapachu mam już owłosienie w intymnych miejscach i na ciele,mam już jako takie piersi tylko nadal nie wiem co z ta miesiączką często boja mnie biodra itp.mam 11 lat i czekam na odpowiedz;/

brak

Ps : Te oznaki mam od Roku

1 2 right

Dodaj komentarz