Logowaniepodłoga
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
zakmnij
RSS RSS YouTube facebook

Masturbacja

Data dodania: 2004-12-08
Odsłony: 377351

Inaczej onanizm, samogwałt (cóż za nieadekwatna nazwa!), walenie konia... czyli samozaspokojenie popędu seksualnego. 

Nazwa onanizm jest zasługą biblijnego Onana, a raczej tych, którzy błędnie zinterpretowali jego poczynania. Bo Onan wcale się nie masturbował (choć pewnie też to robił, ale nie na kartach biblii), tylko trwonił nasienie przy STOSUNKU PRZERYWANYM, „rzucał” je na ziemię, wycofując się z kobiecej pochwy tuż przed wytryskiem, a religia katolicka mówi, że to grzech, gdy nasienie nie trafia tam gdzie jego miejsce. I to religijne przykazanie jest przyczyną całego zamieszania wokół masturbacji.

Z punktu widzenia biologii, rozwoju człowieka, masturbacja pełni bardzo ważną funkcję. Jest jednym z dwóch sposobów rozładowania napięcia seksualnego w przypadku, gdy nie jest to możliwie w trakcie współżycia seksualnego. Drugim są POLUCJE NOCNE, czyli mimowolny wytrysk nasienia przez sen. Szczególnie istotna to funkcja w przypadku chłopców, których popęd seksualny jest wielki, a możliwości jego rozładowania w trakcie stosunków płciowych – żadne. I zresztą całe szczęście. Trudno sobie wyobrazić, że np. trzynasto-, czternastolatkowie regularnie współżyją z kobietami i nie daj Boże płodzą dzieci. Oczywiście, to się zdarza, ale nie jest to normą i ze względów, o których możecie przeczytać w KIEDY ROZPOCZĄĆ WSPÓŁŻYCIE, lepiej żeby się nigdy nie stało. Tymczasem właśnie w tym wieku chłopcy miewają największą potrzebę rozładowania popędu seksualnego, największą potencję i „napór” nasienia. Zaryzykowałabym stwierdzenie, że właśnie po to Bóg (niech każdy wstawi sobie tu siłę wyższą, mądrość ponadludzką, w którą wierzy) dał ludziom masturbację, żeby sobie z tą dysproporcją między chęciami a możliwościami mogli poradzić, nie czyniąc nikomu krzywdy. Trudno więc zrozumieć, dlaczego miałby to być grzech. I o ile religijne restrykcje wobec zachowań seksualnych nie mają takiego wpływu na ludzi dorosłych, bo jako dorośli mają na tyle dojrzałą psychikę, że umieją sobie z tym poradzić, o tyle psychika dzieci i młodych bardzo osób, obciążona poczuciem winy i lękiem przed karą za masturbację, przy jednoczesnej bezradności wobec siły swoich popędów i potrzeby zaspokojenia ich, może sobie nie poradzić. Konflikt między popędem a religijną powinnością jest często przyczyną psychicznych problemów w przyszłości, nie tylko w sferze seksu.

Zainteresowanie swoim ciałem, próby „jak ono działa”, fantazje seksualne są normalnym zjawiskiem, świadczącym o zdrowiu psychicznym i prawidłowym rozwoju człowieka. Są wręcz niezbędne, by przygotować się na spotkanie seksualnego partnera. W KIEDY ROZPOCZĄĆ WSPÓŁŻYCIE jest mowa o trzech schodkach na seksualnej ścieżce. Pierwszym jest poznanie siebie i swojego ciała, czemu między innymi służy też onanizm. Stwierdzono, że dziewczęta (tak tak, masturbacja nie jest domeną chłopców), które się onanizowały, nie mają jako kobiety problemów z przeżywaniem orgazmu. Tu zawsze pada zarzut, że namawiam do grzechu. Nie namawiam. Jeśli ktoś nie ma takich potrzeb, masturbacja go nie interesuje, jego popęd jest słaby albo ulokował się w jakiejś czynności zastępczej czy został zagłuszony, wyparty, do tej pory się nie obudził, namówić się na pewno nie da. Chodzi o tych, którzy się boją, że źle czynią, nie wiedzą, co o tym myśleć, mają sprzeczne komunikaty, słyszą bzdury w stylu: „oślepniesz, włosy między palcami lub na plecach ci od tego urosną”, a do dziewcząt: „jak będziesz to robić, łechtaczka stanie się tak duża jak penis”, żyją w lęku, że coś im grozi, że zostaną potępieni i ukarani za swe niecne czyny. Boją się, wstydzą, ale nie umieją się powstrzymać – i to jest sytuacja, która jest nie do zniesienia, rodzi stres i problemy na przyszłość. I tych chcę uspokoić. DOPÓKI JEST TO SPOSÓB NA PORADZENIE SOBIE Z NADMIAREM SEKSUALNEGO NAPIĘCIA, WSZYSTKO JEST W PORZĄDKU. I mówię to jako psychoterapeuta i człowiek, a nie autorytet moralny.

Masturbacja może służyć też innym celom. Czasem robią to małe dzieci, które jeszcze nie mają tak silnych potrzeb seksualnych, które by to tłumaczyły. Bo też chodzi im o coś innego niż pożądanie płciowe, choć wg Freuda, wszelkie pobudzenie płynące z ciała domagające się zaspokojenia ma charakter seksualny. Małe dzieci, gdy odkryją, że stymulacja narządów płciowych prowadzi do przyjemnych odczuć – najpierw przyjemnego pobudzenia, ciepła, które ogarnia całe ciało, a następnie rozkosznego uwolnienia się od tego napięcia, chętnie korzystają z tego odkrycia, zwłaszcza że to przyjemność, którą mogą dostarczyć sobie same, niezależnie od rodziców. Nie towarzyszą temu jednak fantazje erotyczne. Nietrudno się domyśleć, że im mniej pobudzenia i przyjemności płynących z bliskiej relacji z rodzicami, im większy głód emocjonalny, tym większa szansa, że dziecko odkryje sposób dostarczania sobie tego samemu i żadne perswazje nie wybiją mu tego z głowy. Co najwyżej zacznie się z tym ukrywać. Bo do życia potrzebny jest nie tylko pokarm w postaci jedzenia, ale i emocjonalny.

1 2 right

Przeczytaj inne arty

brak miłość i seks FAQ Nieśmiałość Wydaje się, że nieśmiałość nie jest taka zła. Nadaje tajemniczości, budzi w innych ciepłe uczucia...
brak miłość i seks FAQ Niesprawiedliwość losu... Czyli braki, wady i okaleczenia ciała Nie wszyscy są równie piękni, tak jak nie wszyscy równie inteligentni. Natura jednym dała więcej,...
brak miłość i seks FAQ Zdrada rodzica Rodzina, jaka jest, taka jest, ale ma być w komplecie. Tata z mamą mają być...

Nowe artykuły_

RSS RSS
ENEMEF: MINIMARATON DEADPOOLA Z DEADPOOLEM 2filmy
ENEMEF: NOC REŻ. WERSJI WŁADCY PIERŚCIENIfilmy
Rozwód dla niebieskich oczuwasze opowiadania
ENEMEF: MARATON PITBULLA Z OSTATNIM PSEMfilmy
ENEMEF: NOC GROZY Z TRZEMA PREMIERAMIfilmy
ENEMEF: NOC HORRORÓW – ANTYWALENTYNKIfilmy
NOC Z GREYEM Z PREMIERĄ NOWEGO OBLICZA GREYAfilmy
ENEMEF: MARATON Z WIĘŹNIEM LABIRYNTUfilmy
Anna Lissewska Masz pytanie, ale boisz się zapytać? Sprawdź moje odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące miłości i seksu! Anna LissewskaKomentarze_ 478

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 right

brak

Artykuł bardzo ciekawy, jednak chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz dotyczącą grzechu - Jezus mówił, że "Kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się z nią cudzołóstwa dopuścił w swoim sercu.

brak

jak sie mansrubować piszcie na gg 21939877

brak

zdradzona17 - a może chcesz się poruchać?

brak

Bardzo trafny artykuł...Każdy się kiedyś masturbował lub masturbuje.Zawsze od "czegoś"trzeba zacząć gorzej jak potem nie idzie się dalej tylko stoi w miejscu.

brak

No i taka droga jest prawidłowa. Każdy odczuwa potrzebę seksualną, ale droga do jej zaspokojenia jest długa. Zaczyna się od form mniej dojrzałych - jak masturbacja, a z czasem przechodzimy do formy bardziej dojrzałej jaką jest seks. :) Pozdrawiam.

brak

Siema mam teraz 18 lat i jak milam 10 lat to sama zaczełam sie masturbowac kiedy skonczylam 18 lat zaczelam spolzyc z moim chlopakiem dlatego juz przestalam sie masturbowac sex mi wystarcza

brak

Jak chcecie pogadać o masturbacji itp. to piszcie na GG: 9758458!

brak

A dlaczego miało by być nie normalne? Penis może mieć różna długość - tak samo jak rożnego wzrostu są ludzie. ;) Ważne żebyś był zadowolony z tego, co masz. Pozdrawiam.

brak

aha 14 cm gdy stanie

brak

Witam. Mam 13 lat i mój penis ma 14 cm czy to normalne? Dodam też że masturbuję się raz w tygodniu a czasem raz na dwa tygodnie.

brak

Nie za bardzo wiadomo o co Ci chodzi. Wiem, że trudno czasami coś opisać, ale może postaraj się to napisać jakoś inaczej, bo trudno zrozumieć co masz na myśli. Pozdrawiam.

brak

Aha i jeszcze zapomniałem . Z lewej strony penis jest większy niż z drugiej

brak

Witam Mam do Was takie pytanie . Mam 12.5 lat pojawiły mi się już włosy łonowe (duże czarne) . Ostatnio bardzo często się masturbowałem i z lewej strony penisa On sam zaczyna się powiekszać tylko z 1 strony . Takie mnie więcej 3 bulwy . Ostanio 1 raz poleciała mi sperma . Szybko osiągam orgazm . Czy takie rośnięcie penisa jest szkodliwe czy coś . Proszę od odpowiedz. Pozdro z góry Dziekuje Wam:)

brak

No faktycznie, "podobne" - to dobre słowo! :)

brak

Liberator mam podobne poglądy jak ty napisałem tu tylko jeden malutki ułamek moich wielkich przemyśleń. No to tak na zakończenie tych moich wpisów życzę wam żebyście nie wmawiali sobie że masturbacja jest zła , a Prorokowi dalszego psycho-nawracania

brak

No to pojechałeś po bandzie...

brak

sorki za wulgaryzm i blędy bo mi klawa się psuje

brak

chlopaki nie wstydźcie się. niektóre cytaty zaczerpnięte ze stron internetowych każdy ma wybór w końcu wszyscy nastolatkowie się zbuntują i odejdą od tej religii to dziękuje za glos nq
PS może ten Prorok nie ma chu** i sie broni takim gadaniem

brak

fajnie pól tekkstu mi ucięlo ale dobra... po prostu wkurwia mnie takie gadanie księży, świętoszków itp. TO ŻE SAMI NIE MOGĄ TO NIECH CHOCIAŻ NAM ZABRANIAJĄ. Religia nam się do lóżek wpycha!!! i nic więcej wiem coś o tym...

brak

nie ni wy nierozumiecie że bóg dal nam możliwość masturbowania sie !? [...] TO NIE GRZECH PRZEJŻYJCIE NA OCZY!!! ,,marnowanie nasienia,,, pss a polucje to co!?

brak

Ja się masturbuje. Zaczęłam to robić nawet nie wiem kiedy bananem i robię to do tej pory

brak

Dobra, masturbacja rozładowuje napięcie, ale jakim kosztem! Przecież to uzależnia, później nie można normalnie się z tego wyrwać. A co z samopoczuciem, uczuciami, człowiek czuje się strasznie. Naiwny jest ten kto myśli że jak się ożeni to później automatycznie przestanie to robić. Co na to w przyszłości żona?

brak

nieznany: nie podoba mi sie to co napisałeś , bo z tego , co wiem , to masturbacja jest grzechem cięzkim , a poza tym swoim postem niejako zachęcasz innych do niej ; jak wię chcesz pogodzić odkrycie Boga , zakochanie sie w nim i masturbacje???

brak

Podoba mi się Twoje myślenie i podejście do sprawy. :) Pozdrawiam.

brak

Chce Ci powiedzieć Liberator, że uważam, że człowiek bez Boga nie jest szczęśliwy. Jego życie nie jest tak piękne jak życie osoby, która szuka dobrych rozwiązań, przede wszystkim jest dobrą i otwartą osobą na potrzeby innych. W życiu trzeba być autentycznym, ale nie dążę by Cię pouczać tylko do tego, że masz racje. Masturbacja wcale nie jest czymś bardzo złym, nawet nie jest ciężkim grzechem. Jeżeli człowiek ma problemy emocjonalne lub rozładowuje stres lub po prostu jest człowiekiem bardzo osamotnionym to nie jest coś bardzo złego. Jest to grzech lekki. W życiu trzeba przede wszystkim myśleć. Pan Jezus mówił nawracajcie się, lecz żydzi usłyszeli słowo myślcie. Prawdziwy ideał chrześcijanina nie polega na walce z grzechem. Ideał chrześcijanina polega na tym by być dobrym, by wypełniać swoje obowiązki. My młodzi powinniśmy teraz chodzić do szkoły i inwestować w siebie. Inwestować w języki jak i w swój mózg. Tego teraz od nas oczekuje jak również bycia dobrym dla innych, bratania się z innymi, wielu rozmów z przyjaciółmi. Powinniśmy również jak najczęściej sprawiać innym radość. Naszym zadaniem nie jest teraz walka z masturbacją lecz wypełnianie tego co od nas bóg oczekuje. Kiedyś być może człowiek, który się masturbuje zrozumie po co to właściwie robi, ale powinien przede wszystkim myśleć co dzięki temu ma ? Myślenie. bardzo ważna rzecz. Jeżeli rozładowujecie przez masturbacje swoje wewnętrzne napięcie to nie walczcie z tym. Być może kiedyś uświadomicie sobie co ona wam daje. Lepiej, żebyś się masturbował, odwiedzał często babcię, dziadka, sprawiał swojemu rodzeństwu radość niż ciągle byś był zły na innych i ich krzywdził z powodu masturbacji. Pismo święte, Modlitwa, pomoc innym, sprawianie innym radości = odkrycie Boga i zakochanie się w nim. Przemyślcie to co napisałem.

brak

Zaznaczę tylko jedno: nigdy się nie masturbowałem. A w chwilach napięcia emocjonalnego nocne polucje występowały samoistnie. Tak więc KŁAMSTWO ZA KŁAMSTWEM! Nie mówię oczywiście, że ile razy poszedłęm spać w stresie miałem polucje. Ale wtedy stres można rozładować inaczej

brak

W/g Ciebie każdy się przekona. A ludzi jest trochę więcej niż Ty jeden. I skoro żyją, to mają prawo do swojego wyboru. Nie potrafię zrozumieć, dlaczego widzicie tylko swoje stanowisko. Problematycznych stanowisk jest wiele, ale dlaczego uważacie, że tylko wiara jest ta jedyna droga? Czy człowiek nie może sądzić inaczej niż Wy? Przecież to chyba nie nazywa się tolerancja... Z drugiej strony powiesz, że można myśleć inaczej - proszę bardzo - ale wtedy to na Sądzie się okażę kto będzie lepszy. Tolerancja... Kończę rozmowę na ten temat wyższości Kościoła nad plebsem, który uznaje inne stanowiska. Pozdrawiam.

brak

A mam pytanie do autorki artykułu: 'A swojemu dziesku poleciła by panie zeby sie masturbowalo?'
A co do 'pomysłu na życie' to każdy sie na sądzie ostatecznym przekona czy to był dobryy pomysł
Ja się opieram na wierze kościoła i akurat wole wybrac religie [ktora dla mie jest podstawą każdego zycia] niz nazwijmy to 'chwilowymi doznaniami cielesnymi',które mojaja a nie pozwalają w pełni praktykowac. Bo wole isc do Komunii Sw. bo bardziej mi jest teraz potrzebna w moim okresie zycia

brak

Hej! mam 17 lat i wczoraj po raz pierwszy po masturbacji pojawiła się krew czy to normalne?ile to potrwa?

brak

Zapewne masz racje. Tylko nie każdy człowiek musi się opierać na wierze kościoła. I też ma sumienie, też będzie rozliczony i wcale nie jest gorszy. Obrał sobie taki punkt widzenia, tak czuje, tak rozumuje. Pozwólmy żyć każdemu według jego pomysł na życie. :) Pozdrawiam.

brak

heh ciało by chciało ...Kto da 100% pewność ,że m. to nie 'karalna zbrodznia' [grzech]? Każdy ma swoje sumienie ...kazdy bedzie rozliczony ...skoro kosciół zabrania ,moze sa powody przeciez zakaz taki nie bierze sie z kosmosu

brak

"Przy okazji poruszę jeszcze jeden temat: wstrętu, ogromnej niechęci do onanizmu, przejawiających się głównie w potępianiu go i dorabianiu zastraszających teorii. Ktoś, kto to robi, ma głęboki, nie uświadamiany problem z własnymi pragnieniami związanymi z masturbacją. Walczy w ten sposób z własnymi impulsami lub zaprzecza własnym chęciom, ewentualnie w ten nieświadomy sposób radzi sobie z poczuciem winy za takie swoje pragnienia." - Pozwoliłem sobie zacytować. O tym wspominał Freud. Mechanizm wyparcia. Może wiesz więcej na temat psychiki ludzkiej, więc nie chcę zaczynać rozmowy na ten temat. Nie mam zamiaru nikogo przekonywać, albo wmawiać czegoś, z czym się nie zgadza. Ale to, co zostało napisane jest w dużym stopniu odzwierciedleniem tego cytatu. Opanuj się troszeczkę. I nie przezywaj tego tematu tak bardzo. Pozdrawiam.

brak

ten artykul to chyba najwiekszy zbior klamstw i bzdur. popostu masakra. !!! jak ktos moze pisac nastolatkom zeby sie masturbowali. i mieszac to ze Bog sie z tego cieszy. jedna wielka pomylka. to klamstwo ze to normalne i ze trzeba zeby sie rozladowac.wcale nie.nie trzeba a nawet nie mozna. to nie jest normalne.to jest zle. i krzywdzicie tym siebie i ludzi z ktorymi kiedys sie zwiazecie. a poped seksualny nie sluzy do zboczonych aktow z samym soba ale do aktu milosci miedzy dwojgiem oddanych sobie na zawsze ludzi. a czystosc wcale nie jest mitem tylko dobrym przygotowaniem do wspolzycia z ukochanym malzonkiem . i tylko to bedzie mialo dobre efekty i nie sluchajcie tych komercyjnych sloganow pierdow o tym ze wszyscy to robia. zreszta masturbacja z czasem przeradza sie w nalog, calkowite zboczenie i prawdopodobnie problemy z psychika o czym pani anna chyba zapomniala wspomniec.....:(

brak

Ale porozmawiaj o tym z lekarzem. O.K.?

brak

więc jeśli chodzi o środki typu leki to jest gotowy sięgnąć się za nie aby tylko przestać to robić.

brak

On po prostu chce z tym skończyć bo go to w pewnym sensie ogranicza osłabia ale heh jak nie zrobi tego przez trzy dni to w końcu w czwartym dniu w nocy sam się zmoczy, prócz tego cierpi na schizofrenie paranoidalna i depresje po narkotykową liczy na to że to w końcu wszystko minie ale może być już za późno

brak

Poza tym działają (leki) tylko wtedy, gdy je bierzesz, a zatem nie rozwiązują problemu. Nałogowa ( bo o takiej rozmawiamy) masturbacja nie jest rzeczą tylko słabej lub złej woli, ale zaburzeń emocjonalnych: może przeżywasz jakieś napięcie emocjonalne lub depresje?

brak

Są takie leki. Zmniejszają siłę popędu seksualnego, ale mają też swoje złe, uboczne skutki, dlatego nie polecam. I żaden chyba lekarz nie przypisze Ci je tylko dlatego, że masz problem z częstą masturbacją.Lepiej zastanów się skąd bierze się problem, jakie są jego przyczyny i zgłoś się do psychologa, który zrozumie Twój problem i będzie umiał Ci pomóc.

brak

Jasne, że są - silna wola, odpowiednie podejście do spraw masturbacji, a czasami zdrowy rozsądek! ;) Wszystko zależy od tego jak dana osoba postrzega masturbacje. Jeśli będzie to dla niej problemem, to zaniecha tej czynności. Jeśli uznaje za coś normalnego, to będzie trudno ją zniechęcić. Pozdrawiam.

brak

Czy są jakieś leki które zaburzają czynności seksualne aby w pewnym sensie zniechęcić osobę do ciągłej masturbacji??

brak

Rozumiem, że nocne a jeszcze bardziej dzienne polucje mogą denerwować, ale sama już dyskusja o masturbacji świadczy o tym, że nie jest ona rzeczą tylko biologii i higieny, ale duchowości człowieka ( nie należy mylić duchowość z religijnością - także niewierzący mają duchowość!). W przeciwnie razie, byśmy tak gorąco nie dyskutowali o tym. Duchowość to żadna ideologia - tylko głębsze struny nas samych.

brak

Jeśli chodzi o zwierzęta, to małpy się masturbują. Psychologia ma to do siebie, że w zależności od przyjętej koncepcji, takie zajmuje stanowisko w postrzeganiu świata, czy stawianiu twierdzeń na dany temat. Zgadzam się, że masturbacja, która jest nałogowo stosowana, która zastępuje normalne kontakty seksualne może prowadzić do wypaczonych poglądów na temat seksu. Wyobraźnia robi swoje, poza tym często ogląda się różne "filmy", które dodatkowo wprowadzają nam do głowy taki obraz seksu jaki widzimy. Ale z drugiej strony jest to metoda dla młodych, którzy w ten sposób radzą sobie z napięciem seksualnym - które w okresie dojrzewania jest ogromne. Poznają swoje ciało i jego reakcje. Jeśli masturbacja jest stosowana tylko do tego celu to ok., ale jeśli ktoś masturbuje się z nudów, czy dla samej przyjemności, to warto się nad tym zastanowić. Pamiętać trzeba, że zamiast masturbacji, będą występowały polucje w nocy - a to chyba żądna frajda. Jak ktoś jest wierzący i uważa masturbacje za grzech, to musi po prostu być przygotowany na nocne zmienianie bielizny. Inni radzą sobie inaczej - masturbują się. Pozwólcie, żeby ludzie sami zdecydowali jak mają postępować, a nie narzucajcie im swoich ideologii. Pozdrawiam.

brak

OTO CO WYCZYTAŁEM NA JEDNEJ STRONIR


'Racjonalne wyjaśnienie jest bardzo proste.
Psychologia zajmująca się dokładnym badaniem zachowan seksualnych człowieka, mówi że człowiek który się onanizuje staje się inny na kilku płaszczyznach:
1. Relacja pomiędzy mężczyzna a kobietą ( staje się osłabina) 2. Osłabienie organizmu ( Mężczyzna po aktach seksualnych jest bardzo osłabiony fizycznie i psychicznie choć na pierwszy żut oka tego nie odczuwa, ale ma przykładowo osłabiną percepcję) 3. Powolne zamykanie sie się na środowisko. 4. Uzależnienie się ot tej niejdojrzałej formy seksualnego aktu. 5. Nadmierne pobudzenie wyobraźni, które powoduje dekoncentrację. 6. 7. Zamykanie się w samym sobie 8.
Krótko pisząc. Masturbacja doprowadza człowieka do ruiny emocjonalnej. Między innymi dzięki temu że używa sie przy niej wyobraźni, którą łatwo można zaśmiecić, ale ciężko oczyścić.
Tak więc onanizm jest grzechemi to śmiertelnym czyli ciężkim ponieważ jest to rujnowanie sobie życia. Poza tym, nie przynosi zaplanowanego efektu, czyli narodzin nowego życia.
A jeśli to nie wystarczy aby cię przekonać że onanizowanie się jest złe to myślę że powinieneś poszukać choć jednego zwierzęcia, żyjącego w naturalnych warunkach i i robiącego coś podobnego.'


1 tam napisano ze wted gdy sie ononizuje to marnowanie nasienia nie trafia tam gdzie trzeba , nie płodzi sie dzieci .... itp NO A POLLUCJE !!!

brak

Najlepiej zacząć od określenia co jest złe i dlaczego. Następnie trzeba się zastanowić jak chcesz zmienić to co uznałeś za sprzeczne z Twoimi przekonaniami. Sprecyzuj jaki chcesz osiągnąć skutek, w jaki sposób i jakie środki zostaną do tego podjęte. Oceń skale ryzyka i powodzenia i działaj. Wszystko przed Tobą. :) Pozdrawiam.

brak

Oprócz wiary która czyni cuda co jeszcze musi zrobić taka osoba aby się nawrócić?

brak

Witam a jeśli człowiek jest już wycieńczony Fizycznie i dopiero gdy popatrzy przez moment w dobre lustro i widzi tragiczną prawdę, to jak ma zacząć robić aby się zmienić na leprze, poczuć się znowu wolnym człowiekiem??Ponieważ jego psychika nie akceptuje tego co widzi w lustrze tylko akceptuje to co widzi ucząc się i myśląc jaki by mógł być ???

brak

stop fanatykom religijnym !

brak

mi psychike niszcza takie idiotyczne komentarze o grzechu i niszczeniu psychiki niepoparte naukowymi dowodami
chociaz dla kogos kto wierzy w Boga zadnego znaczenia moze nie miec nauka i doswiadczenie, ale coz, jego problem i zycze powodzenia w zyciu
zwariowac mozna psychicznie wlasnie dlatego, ze lazi sie calymi miesiacami nabuzowanym i nie mozna sobie ulzyc, bo jakies chore przeslanki mowia, ze to grzech i od tego mozna umrzec
sorry za polskie znaczki, ale mi klawe wcielo

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 right

Dodaj komentarz