Logowaniepodłoga
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
zakmnij
RSS RSS YouTube facebook

Orgazm

Data dodania: 2005-01-06
Odsłony: 110462

Magiczne słowo ORGAZM w co drugim piśmie dla kobiet straszy z okładek. Straszy, bo teraz każda kobieta ma prawo do orgazmu, tylko nie każda wie, co z tym prawem zrobić. Porady w pismach jakoś nie sprawiają, że na kobietę spływa dobrodziejstwo orgazmu, za to jego brak stał się dowodem, że coś jest z nią nie tak. Ta obawa dotyka nie tylko dojrzałe kobiety cierpiące na anorgazmię (niemożność przeżywania orgazmu), ale też dziewczyny ledwo wkraczające w seks. Ile razy słyszałam pytanie od 14-15-latek: co robić, nie mam orgazmu?!
Więc wyjaśnijmy sobie:

Pkt. 1. Kobieta (w przeciwieństwie do mężczyzny, ale o tym potem) nie rodzi się ze zdolnością przeżywania orgazmu, tej zdolności nabywa w toku swojego życia seksualnego.
Pkt. 2. Orgazmu nie można nauczyć się z poradników czy gazet, nabycie nie oznacza wyedukowania, jest to raczej proces dziejący się niepostrzeżenie w miarę nabywania doświadczenia seksualnego, ale przede wszystkim zaufania do mężczyzny i wiary, że utrata kontroli nie musi kończyć się czymś złym.
Pkt. 3. Brak orgazmu nie jest katastrofą życiową, nie świadczy o wartości kobiety, wiele kobiet nie doświadcza go, a i tak współżycie dostarcza im wiele przyjemności.

Co do pierwszego punktu:
Fakt, że mężczyzna, odkąd jest fizjologicznie do tego zdolny (czyli odkąd jego jądra i gruczoły towarzyszące produkują nasienie), potrafi mieć wytrysk i nie musi się tego uczyć, nie oznacza, że od tej chwili umie przeżywać orgazm. Orgazm nie jest równoznaczny z rozładowaniem napięcia seksualnego, o czym każdy doświadczony choć trochę mężczyzna wie. Stosunek płciowy stosunkowi nie równy, towarzyszy wytryskowi raz mniejsze, raz większe doznanie rozkoszy (patrz: porównanie do akumulatorów w KIEDY ROZPOCZĄĆ WSPÓŁŻYCIE). Nawet przy masturbacji doznania są różne i zależą od towarzyszących temu fantazji. Jest więc to sprawa bardziej psychiki niż fizjologii, choć jedna wpływa na drugą. Są mężczyźni, którzy umieją oddzielić orgazm od wytrysku, czyli mogą go przeżywać bez wytrysku nasienia (zaleca to starożytna chińska filozofia tao, ale to wyższa szkoła jazdy dla bardzo już doświadczonych, na pewno nie takich, którymi, póki co, władają głównie hormony). Z tego wynika, że orgazm i rozładowanie napięcia seksualnego są ze sobą związane, ale nie tożsame.
Większość kobiet umiejętność rozładowania napięcia posiada od „zawsze”, gdyż kobiety mają odpowiednik męskiego narządu płciowego w postaci łechtaczki. Zakończenia nerwowe są tam takie same, należy się więc spodziewać, że i doznania podobne, choć fakt, że u kobiet nie uwalnia się nasienie, jest zapewne istotną różnicą w przeżywaniu (patrz: STREFY EROGENNE). Tego nikt do końca nie wie, bo nikt nie był za jednego życia mężczyzną i kobietą, nawet transseksualiści, którzy przeszli operację zmiany płci, całkowicie nie zamieniają się w osobę upragnionej płci przeciwnej.

Z punktu widzenia fizjologii, orgazm, to punkt kulminacyjny w czasie stosunku płciowego (niekoniecznie koitalnego – patrz: STOSUNEK PŁCIOWY). W przebiegu stosunku najpierw energia seksualna rośnie, następnie osiąga swój maksymalny pułap, i gdy się pomieścić już w człowieku nie może, dochodzi do wybuchu energii, albo silnego ale spokojniejszego w przebiegu jej uwolnienia. Gdy nie ma orgazmu, nie ma tak spektakularnego uczucia ulgi z powodu wyzwolenia – powoli energia wraca do punktu, z którego zaczęła narastać. Poziom rozkoszy, jaki towarzyszy uwolnieniu energii, zależy od tego, jak duży obszar w nas był zaangażowany w przebieg stosunku płciowego (patrz: KIEDY ROZPOCZĄĆ WSPOŁŻYCIE), a także od naszej gotowości psychicznej.

I tu przechodzimy do punktu drugiego...
...czyli do faktu, że możliwość przeżycia orgazmu głównie zależy od poziomu lęku na otwarcie się na drugiego człowieka i lęku przed utratą kontroli i to przy kimś. I jak to z lękiem bywa, jeden mija udobruchany dobrymi doświadczeniami, pozytywnie zakończonym testowaniem, czy ktoś jest godny zaufania i czym brak kontroli się kończy, inny – jest piętnem w naszej psychice odciśniętym złymi doświadczeniami z przeszłości, że żadna perswazja, żadne dowody, że teraz już nie ma się czego bać, nie działają.

1 2 right

Przeczytaj inne arty

brak miłość i seks FAQ Nieśmiałość Wydaje się, że nieśmiałość nie jest taka zła. Nadaje tajemniczości, budzi w innych ciepłe uczucia...
brak miłość i seks FAQ Niesprawiedliwość losu... Czyli braki, wady i okaleczenia ciała Nie wszyscy są równie piękni, tak jak nie wszyscy równie inteligentni. Natura jednym dała więcej,...
brak miłość i seks FAQ Zdrada rodzica Rodzina, jaka jest, taka jest, ale ma być w komplecie. Tata z mamą mają być...

Nowe artykuły_

RSS RSS
ENEMEF: MINIMARATON DEADPOOLA Z DEADPOOLEM 2filmy
ENEMEF: NOC REŻ. WERSJI WŁADCY PIERŚCIENIfilmy
Rozwód dla niebieskich oczuwasze opowiadania
ENEMEF: MARATON PITBULLA Z OSTATNIM PSEMfilmy
ENEMEF: NOC GROZY Z TRZEMA PREMIERAMIfilmy
ENEMEF: NOC HORRORÓW – ANTYWALENTYNKIfilmy
NOC Z GREYEM Z PREMIERĄ NOWEGO OBLICZA GREYAfilmy
ENEMEF: MARATON Z WIĘŹNIEM LABIRYNTUfilmy
Anna Lissewska Masz pytanie, ale boisz się zapytać? Sprawdź moje odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące miłości i seksu! Anna LissewskaKomentarze_ 47


brak

mam 18 lat wciągu nie całej godziny mam 5-6 orgazmów i jest super... mój rekord w łóżku jest 8 godzin

brak

to moje gg piszcie na ten numer 12258113 to pytania pod numerem pozdrawiam papa*:*::*

brak

hejka wszystkim nie mam orgazmu a bardzo mnie podnieca mój chłopaka więc czemu nie mogę dojść proszę o odpowiedż:*

brak

nie zawsze przy moim chłopaku doznaje orgazmu i takze zdarza sie ze mam problemy z dojsciem... i czy to ze mmną coś nie tak czy poprostu chłopak mnie nie zadowala? :(

brak

podzielam opinie tycii... czesciej orgazmu sie ma sama ze soba niz z chłopakiem:D

brak

zawsze jak mam orgazm czuje taką tęsknote za najbliższymi osobami i to takie zajebiste uczucie, poprostu super

brak

ExeR
wypróbuje Twoje ćwiczenia;P

brak

jaro123: najlepiej ją zapytaj, jak robi to sama - jeżeli robi. A jak nie - cóż, co łechtaczka to inne nerwy, więc pozostają Wam eksperymenty. Dotyk nie może być za silny i szorstki - wszystko inne (kierunek ruchów prosty czy kolisty, szybkość, nacisk, dotyk punktowy czy ogólny...) jest do wykombinowania wspólnie. Nie ma jednoznacznej cudownej recepty.

Promyczek89: Po pierwsze, czy potrafisz do orgazmu dojść sama? Jeżeli tak, to pokaż chłopakowi, jak to robisz, może się czegoś nauczy. Jeżeli nie, to może najpierw to opanuj, a potem bierz się za seks we dwójkę..? Po drugie, czy naprawdę masz ochotę się kochać z chłopakiem, czy też to jego inicjatywa na którą Ty się zgadzasz? Jeżeli raczej tylko się zgadzasz, to Twoje ciało może wcale nie być tak chętne, jak wymagałaby sytuacja, może wcale nie czujesz się tak rozluźniona i komfortowo, jak Ci się wydaje. Po trzecie, wiele zależy od umiejętności partnera - spróbujcie innych pozycji, dłuższej i wszechstronniejszej gry wstępnej, różnego rodzaju pieszczot - może znajdziesz coś, co będzie dla Ciebie przyjemne.

brak

@sobiech7
Stary, w tej chwili przy pierwszym stosunku mogę uprawiać seks przez godzinę... czasami dłużej. W drugim stosunku to już z 2 godziny, zależy czy mi plecy wytrzymają ;] Ja np potrafię nad tym panować, trochę męki i też się nauczysz ale to wymaga treningu... napinania zwieracza ;] Wiesz, tego gdy masz penisa w zwodzie to możesz nim poruszać. Napinaj go codziennie do bólu to po pół roku będziesz mógł ile chcesz z dziewczyną... chociaż powiem Ci że mam ostatnio przez to problemy z plecami i czasami dziewczyna musi przejmować inicjatywę ;]

brak

a ja mam większy problem. Kochałam się z moim chłopakiem juz kilka razy i za kazdym razem nawet nie odczuwam przyjemnosci nie mowiac o orgazmie. Po prostu nic nie czuje:( co mam robic?:(

brak

hej... chciałbym wiedzieć jak doprowadzić swoją dziewczynę do orgazmu poprzez łechtaczkę... jakimi ruchami i w ogóle od czego zacząć... Dziękuję.

brak

Mam pytanie do gościa(muody_elvis89 ), który kochał sie 2.5-3 godziny:) Po czym byłeś jak uprawiałeś sex?? Bo nie uwierze, że sie da uprawiać sex przez tyle czasu za jednym zamachem ( bo w końcu napisałeś, że przerwe zrobiłeś dopiero po 2.5-3 godzinach).;D Jeżeli tak rzeczywiście było, że się kochaliście tyle czasu bez żadnych "wspomagaczy" to proponuje żebyś się zapisał i Twoja partnerka do jakiegos dobrego specjalisty na wizytę.:D taki maraton jest tylko możliwy po amfie, pigułach bądz dużej ilości alkoholu....:D Nawet goście z filmów porno przy tobie miękną :D

brak

Alberto wsumie powiem Ci że rozmiary masz dobre. Pochwa jest tylko 1/3 części od wejścia unerwiona i łechtaczka więc nawet członek o długości 10 cm zadowoli dziewczyne. Dzikaa i wiek tu niema nic do gadania liczy się w 60% psychika i dojżałość!!! Mimo iż moja dziewczyna jest moją rówieśniczką jestesmy ze sobą dwa lata i jakoś umiem ja doprowadzić do orgazmu:D Matlenna to indywidualna sprawa w jakim wieku ktoś zaczyna współzyc i czerpać przyjemność. Widocznie ty masz tak w psychice zakodowane a inne są bardziej dojzałe psychicznie. mo0otyleq jak chcesz sie doprowadzić do orgazmu udaj sie na terapie i zadbaj o bogatszą grę wsptępną: Peeting, sex oralny, masarz, afrodyzjaki i lampka czerwonego wina (ALE TYLKO JEDNA na rozluźnienie) więcej ci nic nieporadze postaraj się zaufać partnerowi:) Możesz się udać po poradę do sexuologa w ostateczności psychologa:)

brak

mo0otyleq: ciężko mówić o "winie" Twojej - jeżeli jeszcze nigdy nie doszłaś do orgazmu, Twoje ciało jeszcze nie nauczyło się tej sztuki. Z dużą pewnością łatwiej nauczysz się tego sama, poprzez masturbację, a potem możesz poinstruować swojego chłopaka, jak Cię pieścić.

Matleena: poglądy jak poglądy, są jak pośladki - każdy ma własne :). Choć to raczej komentarz nie na temat (to wszak artykuł "Orgazm"), to ośmielę się zaznaczyć drobny szczegół - a co jeżeli ten, co "ma zostać" mężem, jednak się rozmyśli? A nawet jeżeli nie, to nawet pełnoprawny ślubny już mąż może znienacka odejść i zdalnie załatwić sprawy rozwodowe. To więź emocjonalna, a nie dokumenty czy sakramenty, łączy ludzi i trzyma ich razem na długo.

brak

Kurcze, przezylam szok jak zobaczylam w jakim wieku dziewczyny zaczynaja wspolzyc!!! Mam 21 lat i moze konserwatywne poglady, ale wiem jedno. Ja bede mogla sie otworzyc na mojego chlopaka do konca dopiero wtedy, jak bede pewna, ze to on ma zostac moim mezem i nie bede musiala sie obawiac, ze w razie czego (a moze sie tak zdarzyc przy kazdym zabezpieczeniu) nie zostane samotna mama.

brak

Prosze o Pomoc!! moj chłoopak bardzooo sie załamuje bo nie moze mnie doproadzić do orgazmuu?? Jak mu pomoc??chciałabym wiedziieć czy to moja wiina ze nie moge mieć orgazmu??

brak

alberto rozmair sie nie liczy..:D ale chyba za mlody jestes zeby kogokolwiek zadowalac ;)..:P

brak

alberto: to pytanie raczej do artykułu "Wielkość penisa". Ale odpowiedź brzmi - masz jak najbardziej normalny rozmiar, poza tym że mówisz chyba o obwodzie, nie objętości. Ale to kunszt fechtunku, a nie rozmiar miecza, czynią szermierza. :)

brak

orazm-fajna sprawa, wtedy mozna poczuc dopiero jak sie bardzo kocha swojego partnera..:)

brak

witam panie! wiem,że to nie do tego rozdziału ale chciałem zapytać czy waszym zdaniem to na mój wiek wystarczy żeby zadowolić dziewczyne. Mam 15 lat i chcę wiedzieć czy to są dobre rozmiary(wiem że nie są najważniejsze) oto rozmiary mojego członka: długość 14cm, objętość 11cm to są wymiary w wzwodzie prosze o pomoc w tej sprawie
pozdrawiam:)

brak

Witajcie , mam 17 lat . Otóż gdy kochałem się ze swoją dziewczyną , (zajęło to tak ze 2.5 do 3 godzin) niedostałą orgazmu , co mnie dziwi bo już wiele razem przeszliśmy a tym razem nic. Później po jakichś 2/3 godzinach była krótka powtórka i już po 3/4 minutach dostała orgazmu , więc mówię tak "bądźcie dla siebie otwarci i nie stosujcie porad kolegów , najlepsza jest spontaniczność" Pozdrawiam :)

brak

Ania1989: im więcej rzeczy będziecie przed sobą "udawać", tym mniejsze będziecie mieć do siebie zaufanie. Jeżeli sama potrafisz przeżyć orgazm, a tylko z chłopakiem nie, to wcale nie dziwne - większość chłopaków nie ma bladego pojęcia jak doprowadzić dziewczynę do orgazmu. Może spróbuj go trochę pokierować, sugerując jakieś konkretne pieszczoty, które lubisz we własnym wykonaniu? Wielu mężczyzn uwielbia się "bawić" ciałem partnerki, jak klockami Lego, kombinując jak tu jeszcze większą frajdę sprawić. Spróbuj zagrać na tym instynkcie :)

brak

Jak na razie nie wiem co to za uczucie: orgazm. Może kiedyś się dowiem:)

brak

jestem z moim chlopakiem 8 miesiecy kochamy sie od dwoch i tez niegdy nie mialam orgazmu troche przygnebiajace. Czasem czuje ze jestem juz blisko ale nie moge przejsc tego muru ktory nagle sie buduje niewiadomo skad... On jest przekonany ze orgazm mam za kazdym razem (jestem dobra aktorka ;) ). Nie moge z nim porozmawiac o tym bo dowie sie ze go oklamuje... po prostu nie chcialam zeby bylo mu przykro czy cos w tym rodzaju. Boje sie ze tak juz zostanie...

brak

ej stuff, to chyba nie do tego tematu...
a odnośnie koloru spermy to za jakiś czas będzie biała, widocznie jeszcze nie jest w pełni dojrzała. to normalne.

brak

Ja zawsze mam orgazm jak sie kocham z chloapkiem nawet przezywam podwojna rozkosz :))Najwazniejsze jest to zeby sie kochac bo najwazniejsza w sexie jest milosc wtedy orgazm murowany eheh:)A moj to potrafi dprowadzic mnie do szlaenstwa :)Pozdrawiam:)))

brak

Mam problem.Lubie sobie czasem "strzepac ptaszka" :P. Mam 14 lat a moja sperma nie jest mlecznobiała tylko jakaś taka jakby przezroczysta. co sie dzieje?

brak

hej Patris4, prawdę mówiąc ja też rzadko doznaję orgazmu. najwyżej podczas pieszczot (choć też nieczęsto), bo w czasie seksu to go jeszcze nie miałam. jestem jednak cierpiwa i czekam. oboje się uczymy i poznajemy swoje ciała. on się bardzo stara, ale cóż, nic na siłę. mam nadzieję, że wkrótce moje doznania się zwiększą.

brak

Szczerze mowiac to jeszcze nigdy nie przezylam orgazmu z moim misiem jest mi przyjemnie ale...Hmmm sama nie wiem czy ze mna cos nie tak jestem gotowa na seks ufam mojemu chlopakowi i co najwazniejsze to kocham go!!!! Czy sa jakies "sztuczki" albo cos w tym rodzaju??? Pomozcie

brak

Również dostaje orgazm tylko przez drażnenie łechtaczki- ale jest fajnie jak on mi to robi...

brak

Mój chłopak drażni moją łechtaczkę palcami (najczęściej dwoma) i prawie za każdym razem przeżywam orgazm:) nie mogę się wtedy powstrzymać od jęków i krzyków z rozkoszy- to jest sliniejsze ode mnie:) raz robił mi to w parku, w miejscu gdzie nie było nas widać... ale było słychać:P moje krzyki:D a później musieliśmy wracać stamtąd okrężną droga bo nam było głupio:P

brak

proszę bardzo o pomoc, ostatnio dwa razy podczas wytrysku nasienia czulem piekacy bol w klatce piersiowej i nagly wzrost tetna (do 150/min) nigdy wczesniej nie zdazalo mi sie to. czy moze byc to poczatek choroby wiecowej? a moze raczej ma to zwiazek z nerwica na ktora od paru miesiecy choruje ?

brak

hmm...ja jak pierwszy raz w życiu kochałem się w gumce to nie miałem orgazmu :P ale to pewnie dlatego że nie byłem przyzwyczajony do zabezpieczeń..

brak

Często się zdarza, że chłopak w stresie albo z przemęczenia nie ma wytrysku. Biologia nie każe im się tego uczyć, ale to nie znaczy, że mają na każde zawołanie.

brak

Ja chcialam wiedziec,czy jest mozliwe,zeby chlopak niemial wytrysku(czyli inaczej orgazmu:p)podczas uprawiania seksu?Bo wyczytalam,ze chlopcy maja orgazm zapewniony biologicznie,ale czy istnieje mozliwosc ze go niebedzie mial podczas stosunku?Prosze o odpowiedz,z gory dziekuje :)

brak

JA jeszcze nie robiłam seksu ale bawiłam się sobą było przyjemie wydaje mi sie że dostałam orgazmu ale do końca nie wiem jak to jest mieć to ale wydaje mi się że miałam było super. Miałam tylkko takie dziwne ruchy i bolała minie moja ..

brak

A co więcej byś chciała ponad to, co w artykule (patrz wyżej: I tu przechodzimy do punktu drugiego... ?...)? Poczytaj też inne - te na temat stosunku płciowego i rozpoczynania współżycia, wtedy będzie jaśniej.

brak

hmmm zazdroszczę tym którzy doznali orgazmu z partnerem.....ja z moim misiem nie współżyję ale uprawiamy petting i niewiem sama co mam mu powiedzieć żeby robił bo sie bardzo stara wkłada tam palce wsuwa i wysuwa....... i nic Co zle robi??...Jak mam mu pomóc żebym mogła dostać ten orgazm??

brak

Gdybyś przeczytała uważniej tekst, to byś wiedziała, że prawdopodobnie jesteś zbyt młoda i nie dość otwarta na ten rodzaj orgazmu i że to prawdopodobnie przyjdzie wraz z doświadczeniem w seksie i zaufaniem do partnera (nie w deklaracjach, lecz w tym, co jeszcze przed Wami, co razem przeżyjecie).

brak

no taaak... tylko ze hmm chcialabym sie przekonać jak "smakuje" ten drugi tyle ze współzyje juz od jakiegoś czasu a jakos nie chce przyjsć.. mam zaufanie do mojego partnera ale mimo wszystko dojsć do tego nie moge:( macie na to jakiś sposób..?

brak

vanilla, wydaje mi sie, ze to nie jest kwestia tego czy taki orgazm jest "lepszy" a inny "gorszy", najwazniejsze ze masz przyjemnosc z niego :)

brak

nom ja jestem w tych sprazwach poczatkujaca i orgazm narazie tylko moge przyezc za pomocą łechtaczki...no ale mam nadzieje ze to kwestai czasu ...

brak

ehhh z tym orgazmem nie tak łatwo:) czesciej mam orgazm kiedy bawie sie sama ze soba niz z chlopakiem :P

brak

ile wy dziewczyny przechodzicie tych orgazmów??

brak

BARDZO DOBRZE OKREŚLONE SPOSOBY PRZEŻYWANIA ORGAZMU. JASNE, KONKRETNE I NAPRAWDE ZGODNE Z PRAWDĄ ;)

brak

no rzeczywiście z tego tak wynika!

brak

nio cóż myśle,że z tym orgazmem jest tak, że czym ich więcej tym lepiej:P

Dodaj komentarz