Logowaniepodłoga
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
zakmnij
RSS RSS YouTube facebook

Rozdarta - recenzja

0 DODAJ
KOMENTARZ


Ocena:Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)
Data dodania: 2013-05-04
Odsłony: 1359
Autor: Nadeine

Przypominają elfy, ale zwą się Trylle. Są wredne, złośliwe, piękne. Lubują się w złocie, srebrze i kamieniach szlachetnych. Posiadają nadnaturalne, zadziwiające zdolności. Z wyglądu przypominają nas, ludzi, ale są dużo bardziej niebezpieczne. To właśnie o nich jest Rozdarta, druga część serii Trylle autorstwa Amandy Hocking.

Wendy dowiedziała się, kim naprawdę jest. Podrzucona w dzieciństwie przez Trylle, teraz musi zasiąść na tronie i rządzić ich krainą. Tyle że dziewczyna nie chce tego robić! To dla niej zbyt wiele, więc odrzuca propozycję i na nowo próbuje ułożyć swoje życie w zwyczajnym świecie. Wciąż jednak tęskni za Finnem, który przez miłość do niej został wygnany z królestwa.

Dziewczynę czeka wiele trudnych wyborów. Nie tylko będzie musiała podjąć decyzję, któremu królestwu – Tryllom czy Vittrze – pomóc, ale też który świat wybrać – ten realny, ludzki czy elfi?

Szkoda, że książką nie można cieszyć się dłużej. Była dość ciekawa, a przede wszystkim wciągała. Nie zauważyłam nawet, kiedy się skończyła. Bardzo polubiłam bohaterów. Wydawali mi się trochę papierowi, ale byli bardzo sympatyczni. Nawet Loki, który powinien być jednym z „Tych Złych”, zyskał moje uznanie. Fabuła opiera się na walce pomiędzy dwoma królestwami, ale i tak głównym wątkiem jest „harem” Wendy. Nie mam nic przeciwko romansom w książkach fantastycznych, ale kiedy wszyscy, dosłownie wszyscy książkowi bohaterzy, którzy są wolni i dostatecznie młodzi, zakochują się w głównej bohaterce, denerwuje mnie. I pewnie nie tylko mnie!

Moim zdaniem wątek miłosny (chociaż powinnam powiedzieć: „wątki miłosne”, bo trochę ich w książce jest) jest najgorszą częścią Rozdartej. Sam pomysł fabularny jest niezwykle ciekawy, a Trylle i ich poczynania śledzi się z przyjemnością, jednak romans w takiej ilości – czterej panowie zakochani w Wendy – to dla mnie przesada. Rozumiem, że to fikcja, ale bądź co bądź w paranormal romance powinno być trochę realizmu, a nie harem głównej bohaterki.

Świat realny i nadprzyrodzony, w którym żyją Trylle, przenikają się i tworzą świetny duet. Amanda Hocking ciekawie przedstawiła zależności pomiędzy tymi dwoma światami. Przypuszczam też, że stworzyła na swoje potrzeby rasę Trylli, co było świetnym zabiegiem. Książka nie opowiada o zwykłych elfach, które są malutkie, bardzo urocze albo smukłe, piękne, biegające po lesie i strzelające z łuku. Oczywiście w królestwie, jak to w królestwie, jest podział na – uproszczę to ze względu na mnogość różnych tytułów szlacheckich – szlachtę i plebs.

Gdybym miała wystawić tej książce ocenę, dałabym trójkę z wielkim plusem albo czwórkę z minusem. Dobre, miłe czytadło na wieczór, nie trzeba się przy nim głowić, a przy tym wciąga do swojego świata. Jednak to nie jest pozycja, do której się wraca albo którą pamięta się dłużej. Ot, było, minęło. Jeśli lubicie elfy lub podobne stworzenia albo macie ochotę na zwyczajny romans paranormalny, polecam Rozdartą, a raczej pierwszą część – Zamienioną.


Przeczytaj inne arty

brak książki Drużyna: Góra Skorpiona - recenzja John Flanagan jaki jest, wie każdy, kto choć raz zetknął się ze sławną serią Zwiadowcy...
brak książki Dreszcz 2: Faceci w czerni - recenzja Ratowanie Polski przed oprychami niewiele zmienia Ryśka – wciąż trochę popije, spowoduje parę bójek, to...
brak książki Takeshi. Cień śmierci - recenzja Rodzima fantastyka nie jest zła, czego dowodzi taki Dukaj czy Sapkowski. A mimo to ludzie...

Komentarze_ 0


Dodaj komentarz