Logowaniepodłoga
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
zakmnij
RSS RSS YouTube facebook

Z bagna do szczęścia, czyli recenzja Wolę być…

0 DODAJ
KOMENTARZ


Ocena:Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)
Data dodania: 2014-09-03
Odsłony: 1755
Autor: mloda14-14

Wolę być… to opowieść o dorastaniu, odkrywaniu siebie, sprawdzaniu własnych możliwości i ograniczeń, o miłości, przyjaźni i szukaniu własnej drogi”.

Kilka dni temu rozmawiałam z kolegą – DDA (Dorosłym Dzieckiem Alkoholików). Jego historia przypomniała mi o książce Wolę być… autorstwa Pawła Brana.

Dawid ma 26 lat, dwu młodszych braci i rodziców alkoholików. Jest chłopakiem z małej miejscowości, niezbyt wykształconym, ale inteligentnym. Dotychczasowym zajęciem Dawida było picie piwa pod sklepem i włóczenie się po wiosce. Pewnego dnia postanawia coś zmienić i ogłasza się w gazecie jako poszukujący sponsora. Przez pewien czas spotyka się z gejami, chcąc zarobić na własne przyjemności (m.in. wyjazd na wakacje) i wspomóc brata w zakupie komputera. Przez kilkanaście pierwszych stron książki autor skupia się głównie na „pracy” Dawida i jego przygodnych kontaktach z dziewczynami.

Z chwilą zakupu komputera i podłączenia internetu przed braćmi otwiera się nowy świat. Spędzają noce na flirtowaniu z dziewczynami. Podczas czatowania Dawid poznaje starszą od siebie kobietę – Marię. Nawiązuje się między nimi więź, która doprowadza do spotkania. Dawid regularnie spędza z kobietą weekendy, tygodnie. Zaprzyjaźniają się, chłopak zaczyna opowiadać Marii więcej o sobie, a po pewnym czasie dzieli się z nią wspomnieniami z dzieciństwa. Maria postanawia Dawidowi pomóc, daje mu pracę i zachęca do powrotu do szkoły. W życiu bohatera wszystko powoli zaczyna się układać. Na jednym z wesel poznaje dziewczynę, która… A o tym przeczytacie już sami. ;)

Wolę być… jest napisane prostym językiem, takim, jakim większość z nas, młodych, posługuje się na co dzień. Część książki to wydarzenia aktualne, część to pamiętnik Dawida.
Paweł Bran, autor, opisuje wszystko bardzo realistycznie – takie sytuacje mogą mieć miejsce na każdym z osiedli, w każdej miejscowości. Nie ma tu zbędnego wymyślania, upiększania. Jest prawda, często brutalna. Ale to chyba właśnie czyni książkę niezwykłą i taką, do której chętnie się powraca.

Wydaje mi się, że każdy z nas może wynieść coś z tej książki – chociażby chęć do działania. Bo na przykładzie Dawida widać, że jeśli się chce, to można. I nawet z bagna można przenieść się do normalnego życia, bez alkoholu i biedy.

Polecam Wolę być…, polecam Warszawską Firmę Wydawniczą. Z każdą ich książką można odkryć w sobie coś nowego, coś, co będzie dla nas motorem do działania i pokaże, że wszystkie marzenia można spełnić.

Rzadko kończę czytanie książki na poszukiwaniu recenzji napisanej przez czytelników. Tym razem to zrobiłam i jestem trochę zaskoczona, że ktoś o tej pozycji mógł napisać: „Nie była to książka zła, tylko raczej przeciętna – bo niedopracowana. Nie zachęcam jakoś szczególnie do jej lektury, ale też nie odradzam jej”. Zdecydowanie się z tym nie zgadzam. Książkę przeczytałam na jednym wdechu i do dzisiaj o niej myślę.


Przeczytaj inne arty

brak wasze opowiadania Rozwód dla niebieskich oczu Wioska. Ze 100 domów, kościół, dwa sklepy spożywcze, remiza. Autobusy PKS-u odjeżdżające dwa razy dziennie...
brak wasze artykuły Ona Siedziałam przy biurku, dzień jak co dzień. Minuty w pracy dłużyły się niemiłosiernie, a do...
brak wasze artykuły Społeczeństwo głupiejące? Socjologowie od lat mówią o społeczeństwie starzejącym się, społeczeństwie chorującym, ale chyba nikt nigdy nie...

Nowe artykuły_

RSS RSS
ENEMEF: MARATON GROZY Z PREMIERĄ DZIEDZICTWAfilmy
ENEMEF: MINIMARATON DEADPOOLA Z DEADPOOLEM 2filmy
ENEMEF: NOC REŻ. WERSJI WŁADCY PIERŚCIENIfilmy
Rozwód dla niebieskich oczuwasze opowiadania
ENEMEF: MARATON PITBULLA Z OSTATNIM PSEMfilmy
ENEMEF: NOC GROZY Z TRZEMA PREMIERAMIfilmy
ENEMEF: NOC HORRORÓW – ANTYWALENTYNKIfilmy
NOC Z GREYEM Z PREMIERĄ NOWEGO OBLICZA GREYAfilmy
Anna Lissewska Masz pytanie, ale boisz się zapytać? Sprawdź moje odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące miłości i seksu! Anna LissewskaKomentarze_ 0


Dodaj komentarz