Logowaniepodłoga
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
zakmnij
RSS RSS YouTube facebook

Dezintegracja rodziny we współczesnej Polsce

4 DODAJ
KOMENTARZ


Ocena:Ocena: 2 gwiazdki (polecamy)Ocena: 2 gwiazdki (polecamy)Ocena: 2 gwiazdki (polecamy)Ocena: 2 gwiazdki (polecamy)Ocena: 2 gwiazdki (polecamy)
Data dodania: 2008-08-02
Odsłony: 7062

Na forum_

2017-02-21 22:29:38
title Jaki odkurzacz kupi
2017-02-21 22:09:51
title Smycze na prezent?
2017-02-21 21:44:30
title antywirus
2017-02-21 21:39:11
title Szkoła językowa w
2017-02-21 20:37:13
title gsm сигнализ
2017-02-21 17:47:58
title Urządź pokój swoj
2017-02-21 14:31:51
title Paznokcie Hybrydowe
2017-02-21 14:31:19
title brązer czy róż
pokaż więcej
Autor: kamilw

Idea zapobiegania dezintegracji rodziny jest sprawą trudną w dzisiejszych czasach.

Kiedy na pierwszy plan wysunęła się pogoń za dobrobytem, pieniędzmi, karierą (wyjazdy zagraniczne osłabiające więzi rodzinne), gdy zewsząd atakowani jesteśmy przez agresję i przemoc, kolorowe gazety, które w często nieprzemyślany sposób ingerują w nastawienie młodych ludzi do życia, a ponadto w sytuacji, kiedy w kraju większość ludzi trwa w ubóstwie.


Wydaje się, że więcej jest czynników negatywnych, niszczących rodzinę niż tego, co mogłoby ją budować i wzmacniać.

Odpowiednio przygotowany i wdrażany system pomocy społecznej, który w największym stopniu zapewni pomoc faktycznie potrzebującym rodzinom. Rozbudowa i wzmacnianie systemu pomocy dla rodzin dotkniętych patologią tj. przemocą, alkoholizmem, narkomanią, a także dla rodzin niepełnych. Prowadzenie kampanii społecznych informujących o podstawowych wartościach rodzinnych i potrzebie ich pielęgnacji.

Pokazywanie, że rodzina jest naturalnym środowiskiem życia człowieka, daje mu możliwość emocjonalnego, duchowego, a także fizycznego spełnienia. Wpajanie, szczególnie młodym ludziom, na czym polegają wartości rodzinne, uczenie odpowiedzialnego i świadomego podejścia do sprawy zakładania rodziny i posiadania potomstwa. Budowanie relacji między rodziną, a krewnymi, utrzymywanie dobrych kontaktów i pomaganie sobie. Traktowanie rodziny, jak najwyższej wartości społecznej, która istnieje jako podstawowa komórka funkcjonowania człowieka i jako taką komórkę przedstawiać w mediach. Wywołanie dyskusji na temat roli rodziny we współczesnym świecie. Zwiększanie świadomości społecznej odnoszącej się do spraw rodzinnych.

Rodzina powinna opierać się na zdrowych zasadach partnerstwa i zrozumienia. Powinna dawać poczucie bezpieczeństwa, oparcie emocjonalne i psychiczne, stwarzać możliwości do rozwoju jej członków na wszystkich płaszczyznach życia, w szczególności dotyczy to dzieci. Należy zapewnić im prawidłowy rozwój oparty na określonych zasadach moralnych. Rodzice powinni uczyć hierarchii wartości, zajmować się dziećmi, jednak nie zapominać o relacjach między sobą. Wzajemne wsparcie i okazywanie sobie uczuć, a także wizja silnego, opartego na miłości związku pomoże w utrzymaniu więzi między partnerami, a także pozytywnie wpłynie na dziecko, które od najmłodszych lat czerpie wzorce z rodziców. Rodzina powinna być wolna od patologii i skrzywień społecznych. Jeśli owe wystąpią powinno się je szybko i w miarę możliwości neutralizować (działania państwa, instytucji pozarządowych, bliskiej rodziny).

Dużą rolę powinien odgrywać Kościół, jako instytucja religijna, kierująca się dobrem człowieka, propagująca wiarę i oparta o Dziesięć Przykazań Bożych.

Zapewnienie bytu rodzinie, ale w sensie ekonomicznym stało się chyba najważniejsze ze względu na trudną sytuację w wielu rodzinach. Odchodzi się od wartości takich, jak rodzinne ciepło, miłość, radość z tworzenia rodziny, na rzecz bardziej „życiowych i teraźniejszych” zjawisk tj. potrzeba godziwego przeżycia tzw. „od pierwszego do pierwszego”. Gdyby państwo zapewniało obywatelom możliwość życia na przyzwoitym poziomie, tak, aby nie musieli martwić się o „jutro”, na pewno pomogłoby to wyeliminować chociaż część przyczyn dezintegracji rodziny.

Wiąże się to ze stworzeniem możliwości rozwoju i pracy dającej przynajmniej poczucie względnego bezpieczeństwa finansowego, pracy, która pozwoli godnie żyć i uczestniczyć w życiu społecznym i kulturalnym i stworzy alternatywę dla nadal popularnych wyjazdów zagranicznych w poszukiwaniu zarobków.

Przeczytaj inne arty

brak wiersze INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW Witajcie,Błąd związany z nieprawidłowym odczytywaniem wierszy w panelu redakcyjnym został USUNIĘTY.Wszystkich, którzy nadsyłali wiersze po...
brak inne Czy kulturowy ideał osobowości jest potrzebny polskiemu społeczeństwu? Kulturowy ideał osobowości jest to pewnego rodzaju wzór cech, zachowań do naśladowania przekazywany głównie przez...
brak inne Plejbojem i spoko ziąmkiem być... Nie wiem, który to już mejl od jakichś ludzi, którzy chcą koniecznie nauczyć mnie, jak...

Komentarze_ 4


brak

Pomyśleć, że moją rodzinę rozwaliła głupia dziecinada i niedojrzałość.

brak

Artykuł bardzo trafny, a tematyka - wyjątkowo aktualna. Jednakże nie ma w nim nic, czego byśmy już nie wiedzieli, brakuje w nim powiewu świeżości w patrzeniu na sprawy dezintegracji jak i samego prądu, jakim jest konsumpcjonizm. Sam pogląd przedstawiony w artykule zdaje się nieco zdogmatyzowany, oparty na tradycyjnych, ale niebyt już popularnych formach. Należy również pamiętać, że przy obecnym rozwoju gospodarczym i umacnianiu waluty wyjazdy zagraniczne nie są już tak atrakcyjne, a istnieje wręcz odwrotna tendencja - rodacy wracają do kraju.

brak

Drogi kamilw,
podzielam Twoją troskę o pięlęgnowanie wartości rodziny.Twój art jest tyleż sensowny, co trudnawy, i chyba dlatego prawie nikt się nie spieszy z komentarzami.Trochę nie zręczna sytuacja dla każdego autora, bo się trochę 'wypocił' a tu żadnej reakcji.
Myślę, że my wszyscy możemy coś zrobić, by wzmacniać rodzinę: i państwo, i kościół, i ja, i Ty.
Przede wsystkim trzeba zacząć od samego zródła rodziny czyli miłości między mężczyzną a kobietą - młodzież myśli o miłości strasznie steotypowo i nierealistycznie!
Pozdrawiam Cię, jak to się mówi, serdecznie.

brak

Łoo.. nikt nie skomentuje? ;-)

Dodaj komentarz

Konkurs: Komentuj i wygrywaj