Vortal    Czat    Zarejestruj    Zaloguj    Szukajka

Strona główna forum » Zobacz wątek - Chyba nie nadaje się do kuchni

Autor Wiadomość
Nie wybrano
 Post Napisane: 24 maja 2015, o 15:00 
-#
-#

Ostatnio cokolwiek co zrobie w kuchni, chce przyrządzić jakieś danie, cokolwiek - nic mi nie wychodzi. :( jak nie przegotuje to cos jest zbyt słone to za rzadkie, to za gęste. Zastanawiam się w czym tkwi problem... może złe przepisy znajduje? Korzystacie z przepisów w internecie?

Mężczyzna
 Post Napisane: 24 maja 2015, o 18:29 
-#Moderator
-#Moderator

Czasami korzystam (i nieraz z bardzo dobrymi rezultatami, choć zdarzają się niewypały), ale częściej korzystam z książek kucharskich, które se stoją na półce, i z różnych magazynów (np. taki o bardzo wysublimowanej nazwie "Kuchnia").

A w ogóle gotujesz od dłuższego czasu i nagle przestało ci "wychodzić", czy dopiero się wdrażasz? Jeśli to drugie, to nie należy się przejmować, wyczucie przychodzi z czasem (oczywiście czas ten zalezy od osoby), na początku też trochę psułem (no dobra, tak, żeby się nie dało zjeść, to tylko raz), a teraz nie wyobrażam sobie, że mógłbym zamówić pizzę czy iść do restauracji zamiast coś samemu przyrządzić (choć i tak cieniak jestem). Jak z topologią czy algebrą abstrakcyjną: nie zrażać się, docenić piękno i z czasem się nabierze wprawy.

To, że coś wychodzi słone, rzadkie czy gęste, to można często naprawić (np. przesolona zupa - wkładasz obranego ziemniaka, gotujesz to tak z zehn Minuten, wyjmujesz i wyrzucasz), poza tym warto pamiętać, ile się wrzucało poprzednim razem/ile się trzymało na gazie i podobne pierdy, i przy następnej iteracji algorytmu odpowiednio zmodyfikować. no i jeśli robiłaś dokładnie tak, jak w przepisie i z użyciem tych składników, które w przepisie podano, a wyszło kiepsko, to jest to pewna przesłanka, by sądzić, że przepis jest nie najlepszy (ale może być też tak, że użyliśmy innej jakości/po prostu innych składników, czy też mamy pewne braki sprzętowe). no i warto się wystrzegać przepisów operujących wartościami nieobiektywnymi, jak szczypta, "potrzymać aż będzie dobre" itp.

Jeżeli ktoś z Twoich znajomych dobrze gotuje, to może spróbuj się podszkolić pod okiem miszcza, zawsze to lepsze niż czytanie teorii (no, chyba że miszcz jest Zen).

Poza tym przyda się podstawowa wiedza z fizyki i chemii, powiedzmy, zrób z tych dziedzin doktorat na MIT czy Yale i potem śmiało możesz gotować. :mrgreen: :lol:

Shift mi się psuje i mam to w nosie, delikatnie mówiąc, trudno - będą zdania rozpoczęte małymi literami.

[Dodano]

PS Do jasnej ciasnej, co ten temat robił w "Zdrowiu i urodzie"? Dostałaś grypy z przejęcia, że zupa jest przesolona?

Mężczyzna
 Post Napisane: 25 maja 2015, o 16:41 
-#
-#

Najlepsze przepisy w sieci: http://gotuj.skutecznie.tv/
:)

Kobieta
 Post Napisane: 29 maja 2015, o 11:39 
-#
-#

Ja lubię stronę kwestia smaku. Zacznij od łatwych przepisów i stopniowo podnoś sobie poprzeczkę. Nie każdy lubi gotować, ale to naprawdę nie jest nic trudnego ;-)

Nie wybrano
 Post Napisane: 8 cze 2015, o 08:30 
-#
-#

Jeśli chcesz mieć pewność , że wszystko się uda to stąd bierz przepisy http://przepisy.ancymonki.pl/ . Nie ma tam jakichś fantazyjnych dań. Wszystko sprawdzone, często w polskich domach przygotowywane

Nie wybrano
 Post Napisane: 9 cze 2015, o 09:39 
-#
-#

Przepisów ancymonki nie znałam nawet. Przeglądam propozycje na stronce i nawet zupa z kalarepy jest. Sporo wymyślnych, ale zacznę od czegoś prostego jak kukurydziane naleśniki.

Nie wybrano
 Post Napisane: 29 wrz 2015, o 11:51 
-#
-#

Ja też nie jestem urodzoną kucharką. Jeśli coś gotuję muszę robić dokładnie w/g przepisu, krok po kroku, a i tak nie zawsze efekt jest zadowalający. Przepisy też biorę z internetu, drukuję i trzymam w segregatorze.
Niestety w sieci jest masa przepisów i nie zawsze dobre. Mam wrażenie, że niektórzy blogerzy nie mają pomysłu na bloga i uprawiają radosną twórczość, która z dobrym gotowaniem niewiele ma wspólnego.

Kobieta
 Post Napisane: 29 gru 2015, o 07:47 
-#
-#

Korzystaj ze sprawdzonych przepisów, np. z codogara. Ja w ten sposób nauczyłam się robić gołąbki. Wejdź na tę stronę i poszperaj.

Mężczyzna
 Post Napisane: 29 gru 2015, o 20:23 
-#
-#

dlaczego nie nadajesz się do kuchni? wystarczą na początek mało skomplikowane przepisy, dobrze napisane, szczegółowo i będzie wszystko w porządku :) o nic się nie martw i nie załamuj. ze swojej strony polecam zajrzeć do kuchnia europejska

Nie wybrano
 Post Napisane: 18 cze 2017, o 09:57 
-#
-#

Jest bardzo wiele stron z dobrymi przepisami.

Mężczyzna
 Post Napisane: 21 cze 2017, o 06:16 
-#
-#

Polecam zapisać się do newslettera na stronie przepisy.pl Z racji tego,że jest tam bardzo wiele dobrych opcji obiadowych ( i to takich z warzywami sezonowymi).

Posmakowało mi stamtąd leczo z cukinią i dodatkiem kiełbaski. Przyszło mi na maila ( codziennie przychodzi mi propozycja na obiadek).
W sumie to juz chyba tydzień tego dania nie robiłam to może dzisiaj upichcę :)
Obrazek

Kobieta
 Post Napisane: 22 wrz 2017, o 15:08 
-#
-#

Wiesz co, ja też nie byłam najlepszą kucharką i mało co mi się udawało. Ale teraz w kuchni bardzo ułatwia mi pracę robot kuchenny teesa. Zamawialam go w sklepie internetowym wasserman i odkąd go mam, to spędzam o połowe czasu mniej w kuchni, bo robot wiele rzeczy robi za mnie. Super pomocna rzecz.

Nie wybrano
 Post Napisane: 26 paź 2017, o 11:18 
-#
-#

Maruszka dzięki za świetny pomysł, zaraz się zapisuję :wink: Ciekawe co mi smacznego przyślą dzisiaj :grin: Ja mogę ze swojej strony polecić bloga ze słodkościami panitereska.pl. Piekłam już kilka ciast z tej strony i zawsze mi się udają :grin:

Strona główna forum » Działy mniejsze » Dietetyka i kulinaria