Vortal    Czat    Zarejestruj    Zaloguj    Szukajka

Strona główna forum » Zobacz wątek - Co byście zmienili w Polsce?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
Nie wybrano
 Post Napisane: 9 maja 2014, o 16:04 
-#
-#

Ale jestem zszokowany. Zmienić i to ,,wszystko". Co by na to powiedziały twoje autorytety moralne, które ustawiały te państwo z drugą stroną ,,historycznego podziału"? Jak to- ostatni młody wyznawca wprost stwierdza, że państwo polskie się do niczego nie nadaje? To gdzie ten historyczny sukces, który do dzisiaj mamy świętować?
Trochę już poznałeś życia i okazuje się, że jego jakość jest w Polsce bardzo niska. Zobaczysz co będzie po studiach. Teraz masz jeszcze taryfę ulgową. Postpeerelowski uniwerek to nic w porównaniu z bankami, urzędami, służba zdrowia, sądami i egzekucją prawa itd. Życzę szybkiego trzeźwienia, chociaż są tacy, co potrafią wychwalać twoje autorytety pod niebiosa a jednocześnie załatwiać dzieciom lądowanie w innym kraju.

Mężczyzna
 Post Napisane: 9 maja 2014, o 19:12 
-#Moderator
-#Moderator

Cytuj:
że państwo polskie się do niczego nie nadaje?

Ależ nadaje się - do podziału między zaborców. ;]

Nie wybrano
 Post Napisane: 14 maja 2014, o 21:43 
-#
-#

Mushashi napisał(a):
Ale jestem zszokowany. Zmienić i to ,,wszystko". Co by na to powiedziały twoje autorytety moralne, które ustawiały te państwo z drugą stroną ,,historycznego podziału"?

Myślę,żeby się ze mną zgodzili w czasie rozmowy prywatnej.Jacek Kuroń nie ukrywał swojego rozczarowania.Poza tym,moje autorytety zrobiły swoje i albo już nie żyją,albo od wielu lat nie mają wielkiego wpływu na politykę/życie publiczne.Jerzy Owsiak i jego orkiestra wciąż gra i robi co trzeba,ale to co udało się zebrać w ciągu dwóch dekad to kropla w morzu.Adam Michnik razem z Heleną Łuczywo stworzyli gazetę na europejskim poziomie,mam piano,czytam,co bym zrobił bez gazety.pl,to nie mam pojęcia ;) Głupoty wp czy onetu (zarówno piszących jak i komentujących) nie jestem w stanie znieść,brrr.Minęły już jednak czasy kiedy zdanie Adama Michnika było dla mnie wyznacznikiem,często się z nim nie zgadzam.Np. z tym,że Donald Tusk jest dobrym premierem,brrr ;)

Mushashi napisał(a):
Jak to- ostatni młody wyznawca wprost stwierdza, że państwo polskie się do niczego nie nadaje? To gdzie ten historyczny sukces, który do dzisiaj mamy świętować?

Jesteśmy w UE,Nato,PKB na głowę mieszkańca w porównaniu z 89 znacząco się powiększyło,powoli gonimy Europę zachodnią.Jest co świętować,wystarczy popatrzeć na Ukrainę.
Ale trzeba równać do najlepszych,mamy tylko jedno życie,to wszystko o wiele za mało.
Najbardziej w Polsce wkurzają mnie jednak ludzie.I Ci zwykli,których spotykam (coraz mniej ciekawi,coraz bardziej wsiąkający w system) i ci,którzy tworzą nasze życie publiczne.Stężenie idiotów/chamów/ludzi nijakich jest zbyt duże.I nie ukrywam,że jestem ciekawy tego czy gdzie indziej jest inaczej.Sporo ludzi pisze o swoich emigracyjnych doświadczeniach,o innej mentalności ludzi (to typowe "Ci ludzie uśmiechają się do Ciebie bez powodu!") Nie wiem jak to będzie.

Mushashi napisał(a):
Postpeerelowski uniwerek to nic w porównaniu z bankami, urzędami, służba zdrowia, sądami i egzekucją prawa itd.

Mam takie poczucie,żeby trzymać się z daleka od wszelkich państwowych instytucji,bo nic dobrego z tego dla mnie nie wyniknie.Może to wina mediów,które skupiają się raczej na niepowodzeniach i wpadkach,a za mało mówią o tym,co się udało?
Banki - mam brać kredyt na całe życie,żeby kupić mieszkanie,żeby je na starość zastawić za jakąś kasę,bo za emeryturę (jeśli w ogóle jakąś dostanę) nie będę mógł przeżyć? ;) Komiczne.

Służba Zdrowia - nie mam żadnych poważniejszych doświadczeń,ale poznałem kilku lekarzy totalnych prostaków (nie uczą ich na tych studiach podejścia do pacjenta? Nie mają psychologii? Mszczą się,że spędzili młodość na ciężkiej nauce? Nie mam pojęcia.)
A jak słyszę,że ludzie chorzy na śmiertelne choroby,gdzie najważniejszy jest czas,muszą czekać miesiącami na zabiegi,to wszystko mi opada.

Mushashi napisał(a):
Życzę szybkiego trzeźwienia, chociaż są tacy, co potrafią wychwalać twoje autorytety pod niebiosa a jednocześnie załatwiać dzieciom lądowanie w innym kraju.

Dziękuję,nie potrzebuję,daleki jestem od oskarżania Michnika czy kogoś podobnego za wszelkie zło i patologie naszego kraju,to głupie.Szkodników jest więcej niż "autorytetów".A wybierają ich ludzie.Jakim cudem taka partia jak Pis ma 30 % poparcia? Że PO nadal "rządzi"? No,ale najbardziej poczytną gazetą jest u nas fakt,który dzisiaj uśmiercił Jaruzelskiego,więc co się dziwić ;) Książek prawie nikt nie czyta,a nasza edukacja to totalna porażka.

Prawda jest taka,że III RP jest skończona.
Państwo absurdów , nonsensów , milionowej biurokracji , bezkarności , głupoty , 11 000 kosciołów , kremówek i pseudo-ekspertów.
Do tego najgorsze prawo podatkowe w Europie , 212 miejsce w rankingu dzietności na świecie , brak własnej gospodarki ,rozwalony przemysł, 100 patentów rocznie ( Niemcy 17 000 ) , bezrobocie 20% , 4 miliony emigrantów,zachodnie ceny,wschodnie pensje etc...etc...

Pozostaje mieć jednak nadzieję,że moja taryfa ulgowa (która trwa chyba przez całe moje życie,z małymi przerwami),będzie dalej kontynuowana ;)))

Nie wybrano
 Post Napisane: 14 maja 2014, o 22:23 
-#
-#

Nadal jestem zszokowany. Dziadek Mróz wiele widzi- biurokrację, bezrobocie, biedę itd.
Wpis całkiem sensowny, nawet mnie zmusił do zastanowienia, na ile zawiniły twoje autorytety (przez walkę z lustracją na przykład), na ile zachodnie koncerny, komunistyczne przeoranie, demoralizacja, utrata elit itd.
Cytuj:
czy gdzie indziej jest inaczej

po części tak, po części nie.
Ludzie na zachodzie są bardziej uprzejmi, czasami do przesady. Uśmiechają się do ciebie, pytają po 3 razy na dzień jak leci. Proponują pomoc nawet jak o nic nie pytasz. Dzięki temu unikają większości konfliktów, nie marnują tyle energii na wzajemną nienawiść.
Natomiast, czy są jakoś lepsi- raczej nie. Odsetek rasistów, którzy oceniają człowieka po miejscu urodzenia, idiotów, oszustów, jest podobny. Tam po prostu wciskają gówno z uśmiechem. Co mam nadzieję, że przejmiemy, bo jest bardziej skuteczne.

Kobieta
 Post Napisane: 14 maja 2014, o 23:07 
Carewna

Akurat mentalność, przez wielu wschodnioeuropejskich imigrantów postrzegana jako swego rodzaju naiwność, to moim zdaniem w sporej mierze coś, co pozwala np. Wyspiarzom żyć w produktywnej symbiozie i zwyczajnie ciągnąć ten kraj do przodu pomimo oczywistych negatywów i meandrów życia politycznego i nie (które charakteryzują przecież każdy kraj, zależy tylko w jakim stopniu). Z nastawieniem m.in. polskim - wiecznym pesymizmem, podejrzliwością, nieustannym sarkazmem i bezproduktywnym narzekalstwem - nie ma najmniejszych szans na to, że to państwo naprawdę kiedykolwiek wyjdzie z impasu. Mam jednak nadzieję, że młodzi ludzie przejrzą nieco na oczy i choć ten aspekt życia w Polsce nieco się dzięki nim zmieni na lepsze - wszak nastawienie to w wielkiej mierze kwestia świadomego wyboru.

Mężczyzna
 Post Napisane: 15 maja 2014, o 19:00 
-#
-#

Przede wszystkim ludzi.

Mężczyzna
 Post Napisane: 17 maja 2014, o 22:29 
-#Moderator
-#Moderator

No, ja też. Wyrzuciłbym Żydów, opalonych i turbaniarzy, może jeszcze do tego ludzi podających coś w wątpliwość i włanczających włancznikiem, a zapanowałby porządek i dobrobyt.
A tak na poważnie, zlikwidowałbym demokrację, ale o tym to sobie można tylko pomarzyć.
Na którymś forum ktoś fajnie napisał (może nawet na tym, ale nie chce mi się molestować szukajki), że demokracja stwarza dogodne warunki rozwoju dla socjalizmu, tak jak wilgoć i ciemność dla pleśni (czy grzyba? Nie pamiendam).

Nie wybrano
 Post Napisane: 11 sie 2014, o 15:43 
-#
-#

Podatki i służbę zdrowia.

Mężczyzna
 Post Napisane: 28 sie 2014, o 10:17 
-#
-#

Najchętniej cały ustrój, ale sprawy najważniejsze:
-likwidacja podatków PIT i CIT, podatków od darowizny, kupna/sprzedaży itp;
-obniżenie/likwidacja akcyzy, wprowadzenie prostego podatku VAT;
-zniesienie przymusu ubezpieczeń;
-decentralizacja władzy (radykalne zwiększenie kompetencji samorządów);
-odbiurokratyzowanie kraju, zniesienie pozwoleń na pracę, budowę;
-zlikwidowanie demoralizujących zasiłków socjalnych (lub jeśli to by nie przeszło przynajmniej wprowadzenie obowiązkowych prac społecznych dla osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych;
-poszerzenie dostępu do broni;
-zaprzestanie ingerowania w prywatne sprawy obywateli i ograniczania ich wolności osobistej (nakaz zapinania pasów, zakaz przechodzenia na czerwonym świetle, nakaz noszenia kasku przez motocyklistów, zakaz posiadania i zażywania narkotyków i innych substancji);
-przywrócenie kary śmierci za morderstwa;
-wyrok sądowy miałby przede wszystkim za zadanie zadośćuczynienie poszkodowanemu;
-wyjście z ue;
-wprowadzenie wolności zawierania umów;
-ułatwienie dostępu do wykonywania zawodów takich jak adwokat, instruktor itp;
-likwidacja zus, emerytury osób będących w systemie byłyby opłacane z podatków, wprowadzenie emerytur obywatelskich lub dobrowolnych emerytur opartych na systemie kapitałowym;
-zwiększenie nakładów na wojsko.

To chyba najważniejsze kwestie.

Nie wybrano
 Post Napisane: 29 sie 2014, o 13:10 
-#
-#

nie wiem czy już było, ale na pewno zniesienie śmieciówek, niby teraz się do tego przymierzają ale też jeszcze sporo wody upłynie zanim się coś zmieni. no i poprawa sytuacji gospodarczej, czyli w konsekwencji -> wyższe zarobki, ale to "oczywista oczywistość"

Mężczyzna
 Post Napisane: 22 wrz 2014, o 23:03 
-#
-#

Ja pierdolę o.O

Cytuj:
-zniesienie przymusu ubezpieczeń;

A prywatyzacja służby zdrowia? :F
Cytuj:
-odbiurokratyzowanie kraju, zniesienie pozwoleń na pracę, budowę;

Czyli odbudujemy KDT i postawimy kilka nowych budek z kebabem w centrum Warszawy?
Cytuj:
-zlikwidowanie demoralizujących zasiłków socjalnych

Czy polska pomoc społeczna z całym jej rozmachem jest wg Ciebie demoralizująca? Facet, opamiętaj się. O demoralizacji przez pomoc społeczną to mogą sobie rozmawiać Skandynawowie, Niemcy czy Francuzi, ale nie Polacy i chyba nie muszę tłumaczyć jaka jest różnica.
Cytuj:
-likwidacja zus

Co wszyscy się do tego ZUS-u przytelepali? ZUS to bardzo zacna instytucja. Kiedy powstała w międzywojniu była czymś naprawdę wyjątkowym w skali chyba nawet świata i służyła nam wszystkim świetnie, dopóki w latach 90. nie zaczęto przy niej majstrować. Może po prostu zamiast na nią psioczyć wystarczyłoby się od niej odpieprzyć?

Chociaż nie zaprzeczam, że w tej zacnej instytucji pracują również niezacni urzędnicy i przede wszystkim - w dobie emigracji i śmieciówek ZUS jest przede wszystkim niedofinansowany.
Cytuj:
wprowadzenie emerytur obywatelskich lub dobrowolnych emerytur opartych na systemie kapitałowym;

A propos systemu kapitałowego prof. Ancyparowicz co nieco policzyła. Policzyła, że średnio Polacy mają 20 lat pracy (składkowych), policzyła średnią krajową i od niej cztery stówy miesięcznie na emeryturę, z czego wychodzi, że w zaokrągleniu przez całe życie na emeryturę zaoszczędzisz 100.000 złotych. I podzieliła to przez średnią długość życia na emeryturze, która wynosi 200 miesięcy, co daje aż pięć stów miesięcznie. Ach, no dobra, jeszcze odsetki (pod warunkiem że OFE nie przepuszczą hajsów na giełdzie), może 800 wyciągniesz.

System pokoleniowy wydaje się o tyle słuszniejszy, że zmieniają się czasy, poziom naszego rozwoju gospodarczego i przede wszystkim - wartość pieniądza. Kiedy jesteśmy młodzi to całe społeczeństwo zrzuca się chociażby na oświatę i my nie powinniśmy mieć problemu, aby klepać się na emerytury, aby na starość utrzymywać tych, którzy nas utrzymywali (oczywiście częściowo, aby nikt się nie przypieprzył ;]), kiedy byliśmy młodzi.
Cytuj:
Prawda jest taka,że III RP jest skończona.

W ogóle zabawne, że kiedy w Polsce upadał komunizm (na 4 łapy), to ogłaszano powstanie Rzeczypospolitej IV, bo zupełnie logicznie za III uważano tę, która nastała po II, czyli Ludową. Nie rozumiem ani tej "przerwy w numerowaniu", ani tego tłumaczenia, że Ludowa swoją drogą, a III RP bezpośrednio nawiązuje do II RP. Rozumiem jednak, dlaczego mamy III RP a nie inną, bo do swoich "poprzedniczek" nawiązuje ona tak, że pierwszym prezydentem "wolnej" III RP był komunistyczny zbrodniarz, a później zastąpił go komunistyczny konfident. I taka to kontynuacja II RP, że zakopanych w katyńskich grobach WiN-owców przez 25 lat wolności nie udało się jeszcze godnie pochować, bo zakłóciłoby to wieczny spoczynek pochowanych obok w eleganckich grobach ich stalinowskich morderców. A kiedy we Wrocławiu grupa gówniarzy (okej, zgadza się - w dość nieelegancki sposób) zakłóciła wykład kolejnej kanalii - Baumana, to podniósł się raban, że jak tak można, toć to starszy człowiek i profesor! Brakowało mi tylko zacnego żołnierza, odznaczonego Krzyżem Walecznych, ale to pewnie dlatego, że jeszcze ktoś by się doszukał, że to za służbę w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

No właśnie, co ja bym zmienił w Polsce? To zależy, jak podejść do tematu, bo jednak jako człowiek noszący na serduszku orła nie białego a dwugłowego, wyborca SLD, wnuk PZPR-owca i syn ziemi, która wydała na świat Różę Luksemburg i Bolesława Bieruta nie potrafię jednoznacznie potępić tego co było od 1944 do teraz, widzę też jakieś dobre strony tego okresu i widzę możliwość reformowania tego, co jest, przy zmianie geopolitycznej orientacji z Brukseli i Waszyngtonu na Moskwę, w której zaszły podobne zmiany. Jednak z "polskiego punktu widzenia", uwzględniającego zakorzenienie Polski w cywilizacji łacińskiej/zachodniej, przywiązanie Polaków do Europy i orientację na Europę (zwłaszcza większości młodych, których dziadkowie nie lubili mojego) - przede wszystkim należałoby zmienić "cyferkę". Rozbić struktury III RP i odsunąć od władzy elity, które były elitami jeszcze w poprzednim ustroju. Dekomunizacja, lustracja i te sprawy.

Po drugie orientacja geopolityczna i tutaj props dla rządu PO, bo coś w tym kierunku robili. Czyli nie proponowane przez PiS spuszczanie się na Waszyngton i Londyn i dobudówki do NATO USA-UK-PL, a Berlin i Paryż. Anglosasi jednak nie widzą dalej niż czubek własnego nosa, dążą do podporządkowania sobie świata (co pokazuje Waszyngton) i są antyeuropejscy (co pokazuje Londyn, jak im tak źle to niech w cholerę wystąpią z Unii, a nie sabotują i psioczą na większość inicjatyw, krzyż na drogę).

Po trzecie, uporządkowanie sprawy zagranicznego kapitału w kraju. Dwie strategiczne "branże" - media i banki prawie w całości są przejęte przez obcy kapitał. Przy obecnej sytuacji należałoby to chyba w cholerę znacjonalizować, chociaż za ileś lat jak najbardziej można byłoby to sprywatyzować, pod warunkiem że nie tak jak TP. Poza tym jacyś zagraniczni inwestorzy mogą sobie być i nawet mogą sobie wypłacić swoją dywidendę, oczywiście, ale nie na takich zasadach, że Tesco i spóła rok w rok ma minimalny zysk albo wręcz stratę i prawie nie płacą podatków, a rocznie wyprowadzają z Polski 80 mld. złotych. Uszczelnienie systemu, podatek obrotowy, być może jakieś nakazy inwestycji w Polsce.

Po czwarte, reindustrializacja, odbudowa gospodarki, wspieranie polskiej przedsiębiorczości.

Po piąte, umocnienie jednego ośrodka władzy. Mógłby to być premier (czy kanclerz, jak kiedyś proponował Donald), choć polska tradycja podpowiada raczej system prezydencki.

I myślę, że te duże zmiany już pociągnęłyby za sobą resztę, te mniejsze.

Nie wybrano
 Post Napisane: 20 paź 2014, o 12:12 
-#
-#

DonPedro - w skrócie, to chciałbyś w Polsce zmienić to, że ona w ogóle funkcjonuje jak państwo.

Mi taka wizja dżungli niespecjalnie odpowiada. A co bym chciał, to niedużo. ;) Żebyśmy trochę wyluzowali i otworzyli się bardziej na naukę, też tą społeczną, a nie bawili się w od wielu lat w tym samym ideologiczno-religijnym grajdole.

Mężczyzna
 Post Napisane: 2 lis 2014, o 17:46 
-#
-#

Likwidacja ZUS. Obniżka podatków. VAT 15&. Likwidacja dochodowego. Wprowadzenie podatku obrotowego i obywatelskiego. Zmniejszenie liczby urzędników. Likwidacja Powiatów. Winiety na autostradach. Zlikwidować gimnazja, szkoły podstawowe 8 letnie. Wycofać płacę minimalną. Obniżyć podatki przedsiębiorcą.

Mężczyzna
 Post Napisane: 2 lis 2014, o 18:54 
-#
-#

To teraz ja przedstawię swoje propozycję reform:
1/ zmiana prawa pracy:
a/ zrównanie zasad zatrudniania umów o pracę i umów śmieciowych; będą one korzystniejsze dla pracodawcy w porównaniu z kodeksem pracy a zarazem korzystniejsze dla pracownika w porównaniu z umowami cywilnoprawnymi; a konkretnie:
- likwidacja wypowiedzeń o pracę; pracownika można by było zwolnić w każdej chwili
- likwidacja opłacania zwolnień chorobowych przez pracodawcę; byłyby one bezpłatne lub opłacane z dobrowolnej składki płaconej w całości przez pracownika
- zagwarantowanie pracownikom urlopu oraz 40-godzinnego i 5-dniowego tygodnia pracy
- ograniczenie roli związków zawodowych; byłyby one zwykłymi stowarzyszeniami dbającymi o przestrzeganie prawa pracy; nie mogłyby natomiast blokować zwolnień w przedsiębiorstwie
- likwidacja obowiązkowej składki chorobowej i wypadkowej; miałyby one charakter dobrowolny i płacone byłyby wyłącznie przez pracownika
2/ ograniczenie barier w prowadzeniu działalności gospodarczej i jego rozpoczęciu
2/ likwidacja większości zasiłków; pozostałby tylko zasiłek pielęgnacyjny. Zasiłek dla bezrobotnych uzależniony by był od konieczności podjęcia zaoferowanej pracy; w przypadku odmowy- byłby on przez bezrobotnego zwracany. Obowiązek zwrotu istniałby również w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy- wysokość potrącana by była z pensji
3/ reforma służby zdrowia
- wprowadzenie częściowej odpłatności niektórych świadczeń medycznych; każdy pacjent posiadałby książeczkę, w której wpisywane byłyby przeprowadzane przez niego badania i zabiegi; w przypadku przekroczenia limitu-musiałby płacić; dotyczyłoby tylko tych tańszych i mniej ważnych; wszystkie choroby przewlekłe i operacje, których przeprowadzenie łączy się bezpośrednio z ratowaniem życia byłyby opłacane przez państwo
- likwidacja NFZ i powrót do budżetowego sposobu finansowania ochrony zdrowia
4/ reforma szkolnictwa
- wprowadzenie płatnego szkolnictwa wyższego - istniałaby możliwość zwrotu kosztów studiów w ciągu 4-5 lat od ich zakończenia (skorzystaliby z tego zwłaszcza studenci dzienni)
- likwidacja gimnazjów i powrót do dawnej struktury szkolnictwa (8 letnia podstawówka+4 letnia szkoła średnia)
- wprowadzenie w szkołach średnich możliwości wybierania przez uczniów niektórych przedmiotów
- wprowadzenie w szkołach średnich przedmiotu- prowadzenie działalności gospodarczej; byłby on najważniejszym przedmiotem; obowiązkowym w wymiarze 4-5 godz. tygodniowo przez 4 lata
5/ przeprowadzenie pełnej reprywatyzacji- wciągu 20 lat
6/ obniżenie podatków
- wprowadzenie podatku liniowego PIT w wysokości 14 proc. wraz z likwidacją wszystkich ulg i zwolnień
- obniżenie CIT do 12 proc.; wprowadzenie kwoty, od której przedsiębiorcy w ogóle nie płaciliby podatku; w praktyce przedsiębiorcy mający prosperujący na granicy opłacalności w ogóle byliby zwolnieni z podatku
- przywrócenie dawnych stawek podatku VAT
- likwidacja podatku Belki
7/ likwidacja KRUS i objęcie rolników powszechnym systemem emerytalnym

Kobieta
 Post Napisane: 24 kwi 2015, o 20:18 
-#
-#

Wszystko. Chyba krócej jest wymieniać rzeczy, których bym nie zmieniała..

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strona główna forum » Działy o szerokiej tematyce » Polityka i aktualności