Logowaniepodłoga
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
zakmnij
RSS RSS YouTube facebook

Czy warto być dobrym?

8 DODAJ
KOMENTARZ


Ocena:Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)Ocena: 5 gwiazdki (polecamy)
Data dodania: 2012-04-24
Odsłony: 14715

Na forum_

2017-02-21 16:50:51
title peut on avoir du en
2017-02-21 15:19:37
title kann man rezeptfrei
2017-02-21 14:31:51
title Paznokcie Hybrydowe
2017-02-21 14:31:19
title brązer czy róż
2017-02-21 14:06:03
title Co na wypadające w
2017-02-21 13:51:51
title trądzik
2017-02-21 13:48:38
title Motocykl czy rower?
2017-02-21 13:47:02
title Co czytamy? :)
pokaż więcej
Autor: TyśŚ

Na świecie żyje bardzo dużo ludzi. Każdy z nas jest inny, jednak łączy nas przynależność do grup. Ludzkość można pogrupować jak skarpetki, na brudne i czyste. W przypadku ludzi będą to dobrzy i źli. Tutaj nasuwa się jednak pytanie: „Czy warto być dobrym?” – Warto...

Bycie dobrym przynosi człowiekowi radość i satysfakcję z pomocy. W wielu krajach, również i w Polsce działają różnego rodzaju wolontariaty np. Caritas czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Skupiają one miliony wolontariuszy, którzy pracują zupełnie za darmo, by pomóc biednym, chorym dzieciom albo poszkodowanym w klęskach żywiołowych. Dla nich nie liczy się, czy pomagają znanej osobie, ważne jest, by móc kogoś uszczęśliwić, choćby małym gestem. Niedawno, na jednym z portali internetowych, czytałam artykuł dotyczący wolontariatu. Zachęcano w nim do pomocy. W tym artykule były także przytoczone rozmowy wolontariuszy, którzy mówili, że pomoc innym pomaga im oderwać się od własnych, przytłaczających spraw. Dzięki zrobieniu zakupów starszej pani czy opiekowaniu się bezdomnymi zwierzętami czuli się, jakby zrobili krok w kierunku zbawienia i uszczęśliwienia świata.

Po drugie: ludzie postrzegają nas lepiej. Osoba uśmiechnięta i przyjaźnie nastawiona do innych zawsze wygra z naburmuszoną i wściekłą miną. Ludziom łatwiej nawiązać kontakt z optymistami. Nie chodzi tu o to, że trzeba być jakimś zakręconym, ale warto postawić na naturalność. Bardziej cenimy sobie kontakt z osobami, które potrafią pomóc, doradzić, a czasem też pocieszyć, bo każdy szuka oparcia w innych. Dobra osoba to doskonały kandydat na przyjaciela, bo kto Cię wysłucha, jak nie ona? Komu będziesz mógł się wypłakać, wyżalić i wykrzyczeć? Tylko jej.

Po trzecie: wypełnianie woli Boga. Przecież Bóg chciał, by na świecie panowało szczęście, dobro, a przede wszystkim pokój. W kontekście religijnym dobro można przyrównać do schodów prowadzących ku niebu. Schody te są niewidzialne, ale dzięki dobrym uczynkom i dobroci wspinamy się powolutku w górę. Jeśli jednak postępujemy źle, zamiast się piąć, spadamy w dół, jak gdyby ktoś podłożył nam nogę. Wówczas zaczynamy wszystko od nowa.

Podsumowując, bycie dobrym człowiekiem daje nam nie tylko satysfakcję pomocy i radość, ale również pomaga w znalezieniu tej właściwej drogi z ziemi do Nieba. Dobro jest jak cichy anioł, który próbuje przezwyciężyć zło. Gdyby nie dobro i dobrzy ludzie, jak wyglądałby nasz świat?


Przeczytaj inne arty

brak filozofia Portret współczesnego człowieka Na świecie żyje bardzo dużo ludzi. Nasz proces ewolucyjny trwa od 6 milionów lat. Na...
brak opowiadania Cuda się zdarzają Po pożegnaniu z mężem udała się w stronę dworca. Nie chciała, by ten odprowadzał ją...
brak aktualności Gra "Straszny Dwór" zdobyła Nagrodę Główną w XV edycji Konkursu Świat Przyjazny Dziecku Konkurs Świat Przyjazny Dziecku organizowany jest przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. Celem konkursu jest nagradzanie...

Komentarze_ 8


brak

Zgadzam się z Rygezengro. Zbyt wielkie różnice są między nami, by dzielić ludzi na tych dobrych i złych. Poza tym tekst naprawdę inteligentny i z przesłaniem.

brak

Ładna rozprawka trzeba przyznać. Mam też uwagę. Piszesz dużo o niczym. Chodzi mi o to że nie ma czegoś takiego jak dobro. No bo co to jest? Tobie chodzi o "moralne dobro". Prawdziwe dobro jest względne, bo niektórzy jako dobre uwazają podpalanie domów. Pomyślicie sobie: co on pieprzy! Niestety to co piszę jest prawdą. Podam kolejny przykład: "moralne dobro" mówi: kradzież jest zła a taki złodziej który nie postrzega świata etycznie, może powiedzieć że kradzież jest dobra, bo on nic złego w tym nie widzi i dla samego siebie nie jest złodziejem tylko zwykłym człowiekiem.

brak

I takiej odpowiedzi oczekiwałem TyśŚ ;) Dziękuję i pozdrawiam !

brak

Dziękuję! ; ) Rygezengro: Dobre pytanie! Wcale nie twierdzę,że takowych nie ma, bo jest i to naprawdę sporo,ale według mnie warto. Nie chcę nikogo oceniać bo jest różnie, ale jeśli ktoś zaprzestaje pomocy tylko dlatego, że komuś to nie odpowiada to znaczy,że nie zależy mu na bezinteresownej pomocy,a na rozgłosie, hołdzie i tak jak wspomniałeś oklaskach,a to przecież nie o to chodzi, prawda? Byłam i wiem co to znaczy, kiedy komuś nie podoba Twoja praca,ale trudno, życie toczy się dalej,trzeba stawiać czoła przeszkodą. Czy napisana inteligentnym językiem?- tu bym się spierała. ; p Pozdrawiam również!

brak

Bardzo fajna i ciekawa praca. Napisana w dobrym stylu. Miło się czytało i nie zanudzała jak co niektóre prace. Moim zdaniem jest nieco za króka. Powinnaś to bardziej rozwinąć. Napisać coś więcej, ale ogolnie nie jest źle :)

brak

Faktycznie mogłaś to bardziej rozwinąć, np. obalając dobrem korzyści z czynienia zła. Ale ciekawy art, ważna myśl, dobrze od czasu do czasu pokazać czarno na białym, że zło nigdy nie popłaca.

brak

Pytanie w tytule jest retoryczne, nie wymaga odpowiedzi, gdyż jest ona oczywista. Forma jaką został napisany tekst nie za bardzo mi się podoba, wolałabym więcej własnych rozmyślań i refleksji, choć te oczywiście również się pojawiły. Tekst prosty, przyjemny i... bardzo krótki jak na podjęty temat. Można było znaleźć więcej argumentów.

brak

Fajna rozprawka. szkoda tylko, że poszufladkowałaś ludzi na "dobrych" i "złych". Może tego nie rozumiem ponieważ jestem katolikiem i w takiej książce którą mam pod poduszeczką jest napisane "nie sądźcie a nie będziecie sądzeni". Moim zdaniem nie ma złych ludzi, są jedynie ludzie zagubieni albo poszkodowani w takim stopniu, że nie potrafią ogarnąć własnego życia - a co za tym idzie - swojej psychiki i duchowości (o prawach moralnych nie wspominając). Fajnie przedstawiłaś swoje argumenty "dlaczego należy być dobrym". My czujemy się lepiej, czujemy się wielcy, bohaterscy i otrzymujemy honory od innych. Ale mam do Ciebie takie pytanie (specjalnie nie w prywatnej wiadomości, bo dotyczy to Twojej pracy) - czy warto pomagać jeśli osoba której pomagamy nawet nam nie podziękuje, może odwrotnie a wszyscy dookoła zignorują nas albo będą nas ganić ? Nie mów że nie ma takich przypadków, bo jeśli tak uważasz to nigdy nie byłaś wolontariuszem :) Warto pomagać jak wszyscy dookoła klaskają i rzucają nas na trzy cztery, ale czy warto jak plują na nas i obrzucają nas błotem ? ;) Fajna praca, napisana inteligentnym językiem. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Konkurs: Komentuj i wygrywaj